Чернівецькі активісти та екскурсоводи вкотре б’ють на сполох: у місті попри усі зусилля, далі квітне побутовий вандалізм і засилля самовільної реклами.
Викладач Ілля Попеску щодня милується унікальною архітектурою Чернівців австрійської та румунської доби.
Ілля Попеску, викладач Чернівецького національного університету: Мне нравится, я хожу, любуюсь красотой. Каждое здание – это оригинальное.
А просто поруч від місця, де прогулюється чоловік, дворик – зіпсований сучасним ремонтом, на думку активістів. Його давню листову бляху вже замінили на сучасну металочерепицю, а з фасаду щез раритетний годинник. Зіпсований пінопластом фасад будинку – взірця архітектури 30-х років минулого сторіччя – інший приклад побутового вандалізму від громадських активістів.
Павло Колядинський, екскурсовод: Німецький архітектор, 30-ті роки. Бачите, заліплений пінопластом. Утеплення фасаду, так.
Не винятком зіпсованої історичної архітектури Чернівців став і Собор міста.
Павло Колядинський екскурсовод: Всі вже знають про рожеву фарбу цього Собору. Усі так і називають «рожевий собор». А це пам’ятка архітектури однозначно.
У відділі охорони культурної спадщини міської ради підтверджують: сучані ремонти завдають непоправної шкоди будинкам в історичній частині Чернівців, що знаходиться під охороною ЮНЕСКО. Штрафи – не допомагають.
Олена Пушкова, начальник відділу охорони культурної спадщини Чернівецької міської ради: Якщо такий злочин скоюється фізичною особою, тоді штраф – від 850 до 1700 гривень, складаються акти про правопорушення, які направляються на розгляд комісії, кошти скеровуються в міський бюджет, далі ми зобов’язуємо повертати будівлю до попереднього стану.
Досить складний механізм, тривалий.
Активістів тривожить і яскрава габаритна реклама, що теж заполонила центр Чернівців. Вони кажуть: попри єдину концепцію реклами, що діє з 2013 року, досі спостерігають яскраві вивіски чи банери, які повністю закривають архітектуру.
Артем Жук, громадський активіст: Відділ охорони культурної спадщини комунальному підприємству на демонтаж реклами. Але в них висять листи ще від червня минулого року.
Павло Колядинський, Реклама , вивіски – це найпростіше, що можна зняти. А коли обліплюють фасад, чи переробляють вхід, це виправити набагато важче ,і з цим ніхто не бореться. Це пустили на самотьок у Чернівцях.
Чиновники у свою чергу кажуть: борються із несанкціонованою рекламою, та ресурсів – бракує.
Олена Пушкова, Біля ста рекламних конструкцій вже демонтовано, єдине – потрібно закладати додаткові кошти в бюджеті на демонтаж цих вивісок.
Щоб зупинити руйнування історичного центру, аби було що показувати туристам, активісти і екскурсоводи не припиняють моніторити і заявляти про нові випадки нищення архітектури. А щоб у місті було якомога менше несанкціонованої реклами, пропонують спростити механізм її отримання, розповідати підприємцям про правила встановлення вивісок та дати рік –півтора на заміну реклами, що псує центр міста.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами