Як повідомляло ІА АСС, місто Чернівці боротиметься за звання «Книжкова столиця - 2022», взявши участь у конкурсній програмі від Українського культурного фонду (УКФ).
За умовами конкурсу, заявником може бути саме територіальна громада. Усі ОТГ, які хочуть поборотися за звання книжкової столиці, а також безпосередньо за фінансування проекту та ініціатив, можуть подавати заявки до 30 березня цього року.
«Перемога у конкурсі надає громаді річний статус «Книжкова столиця». Але, крім цього почесного звання, учасники програми зможуть отримати фінансову підтримку на реалізацію ініціатив. Статус може бути присвоєний територіальній громаді зі спроможністю реалізовувати річну програму культурно-мистецьких проектів. Мова йде про ряд ініціатив, які спрямовані на промоцію читання книжок серед різних вікових груп, розкриття потенціалів локацій для проведення літературних заходів, формування попиту на літературні продукти, підтримку та видання літературної продукції, книговидання та книгорозповсюдження.
Сподіваюся, що сьогоднішня зустріч сприятиме налагодженню сталого партнерства між органами місцевого самоврядування та членами територіальної громади», - сказав Юрій Лесюк, заступник Чернівецького міського голови.
Присутні на круглому столі обговорили можливість участі Чернівецької ОТГ у конкурсі «Книжкова столиця України 2022».
Усі ініціативи мають бути подані від громадськості у Департамент розвитку Чернівецької міськради. Вони мають бути належним чином оформлені та подаватися від Чернівецької ОТГ, як один спільний проект. Крім того, усі ініціативи мають поєднуватися між собою, зазначають у Департаменті розвитку.
«Вперше Український культурний фонд змінив підходи до конкурсу із врегулювання ініціатив. Подавач – це Чернівецька ОТГ. Ініціатива має виходити від громадськості, але вона не має бути містечковою, локальною. Вона має бути глобальною та іміджевою. Я би дуже рекомендувала звернути увагу на ті приклади портфелю ініціатив, які проводить Український культурний фонд і ви зрозумієте, що цей конкурс налаштований на підтримку читання, літератури та видавництва. Дуже б хотілося, щоб ці ініціативи були різними і, водночас, інтегрованими одна в одну і щоб вони могли впливати на всі цільові аудиторії, від маленьких дітей до людей пенсійного віку», - пояснила Світлана Хімійчук, начальник відділу економічного розвитку громади при виконавчому комітеті Чернівецької міськради.
Від громадськості може бути подано 4, або 8 культурних ініціатив. У разі перемоги у конкурсній програмі місто зможе отримати грант у розмірі 10 мільйонів гривень і 4 мільйони виділять з міського бюджету. Тому що це програма співфінансування.
Учасники конкурсної програми мають створити якісний продукт, який зможе конкурувати з іншими містами України. У конкурсі беруть участь міста з населенням чисельністю не менше 100 тисяч осіб. Ми повинні довести всій Україні, що той спадок, який ми отримали, буде жити, кажуть у міськраді.
Часу на підготовку усього пакету документів дуже мало. Станом на 1 лютого офіційно поданих ініціатив ще не було, але представники громадськості, уже розпочали роботу.
Одну із таких ініціатив готує Чернівецька муніципальна бібліотека ім А. Добрянського. Про це у коментарі ІА АСС розповіла директорка бібліотеки Леся Щербанюк.
Вона зазначила, що роботу над проектом розпочали 8 років тому. Це дитячі казки про Чернівці, які написала письменниця Іванна Стеф'юк (Олещук).
«Дуже довго ми не могли їх видати, тому що це казки для дітей і вони повинні бути гарно проілюстровані. Тобто це має бути художник, який розуміє це місто, відчуває його і малює для дітей. Адже тут особливі вимоги. Торік цей проект дуже гарно втілила у життя Раїса Рязанова, яка проілюструвала багато казок саме про Чернівці. Зроблено і професійно, і з душею», - каже Леся Щербанюк.
Крім того, художниця створила розмальовки про місто Чернівці. Це мрія, яку також давно плекала Леся Щербанюк.
«Чи бабуся з дідусем, чи мама з татом і з дитиною йдуть дивляться площу Святої Марії, чи театр, чи оглядають Ратушу, в яких кольорах це все. Діти можуть вдома це розмальовувати. Тобто потрібно виховувати нове покоління чернівчан, які би розуміли та любили наше місто. Коли ми починали цей проект, у Чернівцях не було жодного видання, яке б розповіло дітям про наше місто. Тоді ще дітям про Чернівці ніхто не написав, бо це складно», - зазначає Леся Щербанюк.
І розмальовки, і казки – все для того, щоб діти пізнавали рідне місто. Автори навіть придумали символ проекту. Ним став чернівецький ліхтарик.
«Цей проект у нас був у бібліотеці, ці казки читалися, горів ліхтарик, були діти. Життя пішло стрімко вперед і ми маємо це враховувати, тож, окрім ілюстрованого видання, ми додаємо ще відеозапис. 8 казок Іванка Стеф’юк, як авторка, сама начитує на фоні будівель, про які йде мова (університет, аптека-музей, чи вулиця Панська). Відео знімає Максим Козменко. І такий проект ми готуємо подати, як культурну ініціативу. Нам потрібна нова книжка, бібліотеки, книжкові крамниці, читання. Якщо це книжкова столиця – то на першому місці має бути книжка», - додала Леся Щербанюк.
Низку ідей запропонував під час обговорення Святослав Померанцев, президент Міжнародної літературної корпорації Meridian Czernowitz
Він зазначив, що стратегія УКФ полягає у децентралізації культури та що девізом ініціативи від Чернівців може стати цитата Пауля Целана: «Чернівці – місто, де живуть люди і книги».
Проект має охопити шкільні та міські бібліотеки.
«Значну увагу приділятимуть фізичним арт-об’єктам. Це може бути мурал, вірші на стіні, QR-код з квестом, або арт-інсталяція, це привертатиме увагу. І останнє – кількість книгарень у місті, розвиток та ініціатива створення нових книгарень і нових просторів, де можна вроздріб купити книжку», - сказав Святослав Померанцев.
Він додав, що Meridian Czernowitz готова запропонувати як ініціативу річний проект – тижні видавництв.
«Це 20 найкрутіших видавництв України, кидаємо їм запит і просимо визначити трьох топових письменників. І з кожного з цих 20 видавництв ми запрошуємо по троє письменників у Чернівці, які виступлять перед старшими школярами, а якщо це дитячі автори, то перед маленькими дітьми», - каже Померанцев.
Також він запропонував тур трьох відомих авторів, які відвідають найбільші міста України та розкажуть про Чернівці, як книжкову столицю. Ментором та обличчям заявки від нашого міста погодився стати Сергій Жадан.
Опис та кошторис кожної культурної ініціативи має сформувати її подавач. І тільки на підставі всіх описових частин ініціатив та їхніх бюджетів у міськраді формуватимуть загальний опис проекту з уже зведеним кошторисом.
Для кожної ініціативи має бути робочий план та комунікаційна стратегія.
«Кошти Українського культурного фонду – це кошти від Європейського Союзу, які заходять через «Закон про державний бюджет» і Український культурний фонд виступає адміністратором цих коштів. Але використовувати їх ми маємо відповідно до Бюджетного кодексу, де є обмеження», - додають у Чернівецькій міськраді.
Подачи заявки на участь у програмі автори можуть протягом тижня у Департамент розвитку міськради.
Читайте наші новини в Instagram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами