Унікальні, раритетні книги, аудіовидання та навчання через інтернет, платівки і ноти: все для того, аби бібліотека стала сучаснішою та популярною. 30 вересня – всеукраїнський день бібліотек.
Зараз бібліотекарі готові на все, лиш би люди приходили до них та читали: будь що і в будь якому вигляді, вітчизняну літературу, чи іноземну, науку чи розважальну, книги маленьких форматів чи велетнів.
Вам буде цікаво: Парад бібліотек у Чернівцях. На вулиці О.Кобилянської – ярмарок бібліотечних послуг
Древні бібілотекарі також експерементували: римляни придумали таку публічну бібліотеку, де будь- хто міг почитати книгу в... лазні – там була спеціальна кімната, де книги не піддавалися впливу води і пари. Лазні в Древньому Римі будувалися всюди, виходить, і з бібліотеками не було проблем.
Читати ще: Творчі проекти бібліотек в "Відкритому університеті для дорослих"
Однією з найбільших бібліотек за всю історію людства є Бібліотека Конгрессу США у Вашингтоні. Бібліотека налічує більше 75 млн. найменувань, включаючи книги, фотографії, записи, музичні композиції. Бібліотека відкрилася у 1800р. із загальною вартістю книг у 5 тис. доларів. Для перевезення комп'ютерного парку бібліотеки знадобилось би 75 вантажівок.
На побіжний перегляд кожного з примірників зберігання бібліотеки довелось би затратити 137 років життя без сну та відпочинку. На 838 кілометрах полиць нараховується понад 151,8 мільйона екземплярів. Саме тут є найменша в світі книжка, сторінки якої гортаються голкою. Окрім того, зберігаються більш ніж 5500 інкунабул (рідкісні видання до 1501 року). Також в установі чимало рукописів, періодичних видань, карт, звукозаписів і мікрофільмів.
У бібліотеці працюють аж 18 читальних залів. Розміщена вона в трьох будівлях на Капітолійському пагорбі, поєднаних між собою підземними переходами.
Вам буде цікаво: Половина людей в Україні не прочитали за останні три місяці жодної книги
Найбільшою електронною бібліотекою на сьогоднішній день є Всесвітня цифрова бібліотека. Її урочисте відкриття відбулося 21 квітня 2009 р. Засновником цього глобального проекту стала Бібліотека Конгресу США.
Учасниками міжнародного проекту є національні книгосховища й архіви різних країн. Завдяки цій унікальній бібліотеці мільйони людей можуть отримати безкоштовний доступ до скарбів культури та архівів різних країн світу 7 мовами, у тому числі й українською.
«Космічна» бібліотека на борту орбітального комплексу «Мир» налічує більше ста книг - від робіт К.Е. Ціолковського до романів І. Ільфа та Є. Петрова.
На території України найдавнішою була бібліотека Ярослава Мудрого – перша бібліотека Київської Русі. Час її заснування невідомий. Уперше про неї згадується під 1037 р. Віддаючи належне Ярославу Мудрому, літописець після розповіді про користь книг, які “суть реки наполняющие вселенную”, говорить, що “Ярославль же сей якоже рукохом, любил бе книги, много написав и положи в святей Софии церкви”. Цим і вичерпуються літописні джерела про першу бібліотеку Київської Русі. Подальша її доля невідома.
Найстаріша діюча бібліотека – наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка, заснована у 1608 р. при колегії єзуїтів. Але науковці вважають вік цього унікального зібрання книг значно заниженим, адже в його основу лягли видання з реформованих монастирських бібліотек, хронологія яких починається з XV ст.
Людина замість енциклопедії – саме так можна охарактеризувати нову послугу однієї із бібліотек Голландії. Той, хто цікавиться культурою чи звичаями, наприклад, мусульман, циган, може за гроші орендувати на годину «живу енциклопедію» – представника того чи іншого народу і таким чином отримати потрібну інформацію.
А в Японії створили робота, який дає можливість читати книги, не заходячи в бібліотеку. Він нагадує коробку 50 на 45 см на колесах, оснащену цифровою відеокамерою і особливою механічною рукою. Керування ним здійснюється через Інтернет.
Машина здатна вибрати книгу і своїми механічними пальцями перегортати сторінки, передаючи вміст на дисплей користувача. Робот створений для людей, які не мають часу ходити до бібліотеки. Також його перевагою є те, що він може «обслуговувати» читачів навіть уночі.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами