У першу чергу потрібно обирати пляжі, схвалені МОЗ.
Але і це не все. Про симптоми тієї чи іншої хвороби і про правила безпечного відпочинку поговоримо детальніше.
Читати ще: Курорти Чорного моря: куди поїхати та скільки коштує житло (ФОТО)
Гельмінти
Це так звані паразитичні черв’яки, які атакують нервову систему і організм людини у цілому.
Симптоми:
Чутливість зубів.
Під час сну виникають напади бруксизму – спазм м’язів щелепи на тлі перенапруги нервової системи і скрегіту зубами. Це призводить до стирання зубної емалі і чутливості зубів.
Часті покашлювання
У результаті стимуляції гельмінтами нервових закінчень і виділення токсинів з’являється кашель: періодичні сухі покашлювання, пізніше – з виділенням мокроти, потім розвиваються астма або пневмонія.
Набір ваги
Шкідники дуже ненажерливі і витягають з клітин всі запаси поживних речовин. Для їх заповнення організм вимагає все більше їжі, але з продуктів отримує лише порожні калорії, які й стають причиною набору ваги.
Головний біль
Знеболюючі надають нетривалий ефект, а нездужання повертається все частіше – кілька разів на тиждень.
Розлади шлунку
У першу чергу гельмінти заполоняють кишечник. Тому першою ознакою переселенців є всілякі розлади травлення – метеоризм, коліки, нудота, блювота, діарея або запори.
Як не заразитися
– Обирайте ті пляжі, де немає вигулу собак і котів: цей фактор підвищує ризик заразитися гельмінтами, особливо аскаридами, токсокарами, власоглавами. Також дуже важливо мити руки або використовувати антисептичні гелі перед прийомом їжі на пляжі, – розповідає лікар.Інший чимало важливий аспект – це якість води у місцях для купання. Тому дикі пляжі не підійдуть.
Лікування
Для лікування гельмінтозу застосовують різні види лікарських препаратів. Вони можуть бути широкого спектру дії (згубні для більшості видів гельмінтів) і вибіркової дії (згубні для деяких видів гельмінтів).
Пам’ятайте Призначати антигельмінтні препарати повинен лікар, грунтуючись на результатах лабораторних досліджень.
Грибки
Досить пройтися голими ногами мокрим піском – і все, привіт, грибок.
Як не заразитися
На пляжному піску обов’язково є якісь грибки. Тому заходити і виходити з води краще не босоніж, а у пляжному взутті. Фахівці радять обирати для цього шльопанці з лози, бамбуку або коркового дерева. Ще одна порада – мийте ноги після відвідування пляжу.
Також краще відмовитися від такої пляжної забави, як закопування у пісок і будівництва замків з піску. Справа у тому, що пісок на пляжі, як правило, ніяк не обробляється антисептиками або іншими дезінфікуючими речовинами, тому вже на глибині 5-6 см створюється сприятливе середовище для різних інфекцій.
Симптоми:
- шкірний зуд;
- лущення шкіри;
- ламкість нігтів;
- пухирі.
Лікування
Для початку варто визначитися, з яким видом грибка ми маємо справу. Для цього краще звернутися до лікаря: вас продіагностують і пропишуть препарати.
Кишкові інфекції
Кишкова паличка і подібні інфекції прекрасно почувають себе у воді. Полюбляєте пірнати і ковтати воду – ви у зоні ризику.
Симптоми:
- розлади шлунку (запори, проноси);
- нудота і блювання;
- здуття і біль у животі:
- неприємний запах з рота;
- підвищена стомлюваність, слабкість, сонливість;
- підвищення температури;
- відсутність апетиту.
Як не заразитися
Не пірнайте з головою і не ковтайте воду при купанні у водоймах, а також не їжте сумнівної якості їжу.
– Солодкі продукти, їжа з вершками, сметаною, сиром, яка швидко псується – джерела стафілококової токсикоінфекції. Тому не купуйте на пляжі тортики, трубочки, тістечка, домашню випічку з рук. Вкрай не рекомендую купувати копчену рибу, таранку на пляжі і стихійних ринках, – розповідає Юлія Поворознюк.
Особливо сприйнятливі до інфекційних хвороб маленькі діти і ослаблені дорослі.
Лікування
– Тут важлива історія хвороби, а саме, що людина їла напередодні. З’ясувавши це, можна приступати до лікування, – каже терапевт.Перш за все, варто виключити молочні та кисломолочні продукти, свіжі фрукти і овочі і вживати побільше води.
Далі прийом антибіотиків за рецептом лікаря.
Ротавірусна і ентеровірусна інфекції
Симптоми:
- нудота з першого дня, можлива блювота;
- рясний пронос до 20 разів на добу на другий день хвороби;
- підвищення температури до 38-40 градусів;
- загальне погіршення стану: слабкість, сонливість, головний біль;
- білий наліт на язиці.
Як не заразитися
Уникнути зараження можна лише у випадку, якщо ви відпочиваєте на спеціально обладнаних пляжах і купаєтеся у водоймах, вода яких регулярно береться на пробу.
Лікування
Першою основою є рясне пиття – необхідно відновити водний баланс в організмі. Саме зневоднення, а не саме захворювання призводить до більшої частини ускладнень та відправляє людину до реанімації.
Другою основою лікування є голод. Перші три дні варто посидіти на дієті.
!!Покажіться лікареві.
В обов’язковому порядку відразу призначають ентеросорбенти: Активоване вугілля, Ентеросгель, Смекту, Атоксіл тощо. Вони необхідні для якнайшвидшого виведення вірусу і продуктів розпаду з організму.
Інфекційні запальні захворювання
В основному це запальні захворювання статевої сфери. Серед них – вагіноз, цистит, кольпіт, цервіцит та інші.
Як не заразитися
Причину медики бачать у купанні у водоймах під час критичних днів. Безумовно, гігієнічні тампони дозволяють жінці купатися під час менструації, проте це не завжди безпечно.
Справа у тому, що тампон, як губка, вбирає у себе не тільки вагінальні виділення, але і воду, в якій купається жінка. Промокаючи, він наповнюється бактеріями, вірусами та іншою живністю, що живе у воді. Якщо не видаляти ці гігієнічні засоби відразу ж після купання, підвищується ймовірність проникнення всієї цієї різноманітної фауни у статеві шляхи жінки.
Не варто й купатися при температурі води нижче 18 градусів.Так ви не застудите сечовий міхур і не захворієте на цистіт.
Лікування
У кожному окремому випадку своє лікування, тому варто звернутися до лікаря. Краще не займатися самолікуванням.
Холера
Холера – дуже небезпечне захворювання, яке вражає як дітей, так і дорослих і при відсутності лікування може через лічені години призвести до смерті.
Довідка. Це діарейна інфекція, що потрапляє в організм людини разом з їжею або води, яка заражена бактерією Vibrio cholerae.
Симптоми:
Між потраплянням в організм інфекції і появою симптомів у хворого проходить від 12 годин до 5 днів.
Хвороба у більшості випадків протікає з легкими і помірними симптомами, у той час як у меншості хворих розвивається гостра водяниста діарея з важким ступенем зневоднення.
Виникають поодинокі судоми литкових м’язів, кистей, стоп, жувальних м’язів, нестійкий ціаноз губ і пальців рук, захриплість.
Як не заразитися
Перш за все уникайте місць, де були зафіксовані спалахи інфекції.
Також варто дотримуватися санітарно-гігієнічних заходів: знезараження води, миття рук, термічна обробка їжі, знезараження місць загального користування тощо.
Якщо ви збираєтеся в іншу країну і там великий ризик зараження холерою, зробіть щеплення.
Ефективність вакцини становить 25-50%.
Тривалість дії щеплення 3-6 місяців.
Лікування
Лікування треба починати у перші години хвороби. Терапія хворих на холеру включає первинну регідратацію (поповнення води і солей, втрачених до початку лікування) і коригувальну компенсаторну регідратацію (корекція триваючих втрат води і електролітів).
Регідратація розглядається як реанімаційний захід. Хворих на тяжку форму холери, які потребують невідкладної допомоги, відразу госпіталізують.
Протягом перших 5 хвилин у хворого необхідно визначити частоту пульсу і дихання, масу тіла, взяти кров для визначення відносної щільності плазми крові, а потім почати введення сольового розчину.
Лептоспіроз
Одне з найсерйозніших інфекційних захворювань, з яким можна зустрітися у воді. Так звана водна лихоманка загрожує важкими ускладненнями і навіть смертю. Основні переносники – гризуни. Від людини до людини інфекція не передається.
Як не заразитися:
Головне – не купайтеся у водоймах з табличкою “Купання заборонено!”.
Зберігайте продукти під час виїзду на природу у закритій посуді. І пам’ятайте, щоб бактерії проникли в організм, достатньо найменшого ушкодження шкіри, а зараження відбувається навіть при нетривалому контакті з водою, де є мікроби.
Збудник також легко проникає через кон’юнктиву очей і слизові оболонки.
Симптоми:
Через кілька днів після зараження температура підвищується до 39-40 градусів, з’являється різкий біль у м’язах, який заважає навіть ходити. Бувають запаморочення, нудота, блювання, можливі збудження, марення, непритомний стан.
Лікування
Якщо імунітет у людини хороший, то при своєчасному лікуванні хвороба успішно минає. Але, на жаль, часто пацієнти приходять до лікаря запізно, а це призводить до смертей. Тому збереження життя залежить від своєчасного звернення до лікаря.
Загальні поради
Питання “як не заразитися” зводиться до цих правил. Дотримуйтесь їх і ви збережете своє здоров’я і життя.
- Після купання обов’язково приймайте душ з милом, а ранки обробляйте спеціальними засобами.
- Слідкуйте за тим, щоб вода не потрапляла на слизові оболонки і у рот.
- Не купайтеся у брудних водоймах, які не мають санітарного паспорта.
- Не заходьте у воду без купальників і плавок.
- Не пірнайте з головою.
- Утримайтеся від купання при температурі води нижче 18 градусів.