Як розповіла Інформаційному агентству АСС Ольга Кобевко, лікар-інфекціоніст Чернівецької обласної лікарні, відповідно до наказу №81, розробленого Департаментом охорони здоров`я Чернівецької ОДА, оплата праці лікаря-консультанта визначається за годинною тарифною ставкою та провадиться раз на місяць лікувальним закладом, який викликав лікаря-консультанта.
- Однак по факту цих грошей ми не отримуємо. Головні лікарі тих медустанов, які викликають фахівця третинного рівня, пояснюють: лікарі не подають необхідного пакету документів для оплати свого виклику. Тобто медик, який о 2-й годині ночі виїжджає в район, повинен мати при собі ксерокопію паспорту, ідентифікаційного коду і номер банківської карти. Але, по-перше, виїжджаючи на виклик, ти думаєш про те, аби взяти з собою фонендоскоп і хірургічний костюм, бо їдеш до пацієнта, а не до адміністрації лікарні. По-друге, неможливо скрізь і завжди носити із собою документи. По-третє, наказ ДОЗ був розроблений ще до прийняття Закону про захист персональних даних. Отже, він явно потребував змін, - каже Ольга Кобевко. - Мені довелося бачити, як працює санітарна авіація в Румунії. Там – це окремий підрозділ, забезпечений авіаційним та автомобільним транспортом, яким можна дістатися у найвіддаленішу місцевість. Важливо, що лікарі, які працюють у румунській санавіації, не працюють у лікарнях. У нас же цей вид медичної допомоги давно перетворився на безкоштовну лікарську доброчинність. Бо попри те, що я виїжджаю на виклик часто у позаробочий або нічний час, мені це ніхто не оплачує.
Як депутат Чернівецької обласної ради, Ольга Кобевко винесла це питання на чергову сесію. Депутати проголосували за те, аби дати Департаменту охорони здоров`я протокольне доручення у найкоротші терміни внести зміни до існуючого Наказу №81 із врахуванням впровадження медичної реформи, Закону про захист особистих даних, особливості роботи деяких відділень.
Відділення санавіації у Чернівецькій області – це, фактично, та сама швидка допомога з виїздом лікарів-консультантів. Для того, аби оперативно виїжджати на виклики, затвердили графік цілодобового чергування медичних консультантів усіх профілів.
Читайте ще: Санавіація в Чернівцях мусить бути реформована, але бракує коштів
- За 9 місяців 2018 року було здійснено 447 виїздів у райони по санавіації і 536 – по Чернівцям. Загалом – 983 виїзди. Наразі по санавіації в нас працює один автомобіль «Peugeot», повністю укомплектований необхідним обладнанням, - каже Володимир Єленєв, директор Чернівецького обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. - У 2016 році ми також почали обслуговувати дитячу санавіацію. Таким чином, навантаження на цю одну автівку дуже зросло: 35-40% від усіх викликів – саме до дітей. Проте виділити ще одне авто не маємо змоги: центру не вистачає автотранспорту.
Доволі часто звертаються до санітарної авіації медики Хотинської центральної районної лікарні. В районі немає гастрофіброскопа, тому доводиться викликати ендоскопіста з Чернівців. Також звертаються до акушер-гінекологів, хірургів і т.д.
- Щодо оплати праці лікарів-консультантів, справді, є певні непорозуміння. Виклики здійснюються відповідно до наказу ДОЗ та ЦЗН від 30.01.2014 р. №81 «Про надання виїзної спеціалізованої медичної допомоги в лікувально-профілактичних закладах області». Нарахування заробітної плати консультантам здійснюється на підставі Довідки про виконання завдання та згідно п.2.3 «Ставки погодинної оплати праці працівників, які залучаються закладами, установами та організаціями для проведення консультацій». У зв’язку з тим, що Довідки про виконання завдань, які видаються лікарям-консультантам, не оформлені відповідно до передбаченого законодавства та не надаються копії документів (паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків) завірені за основним місцем роботи, довідки про розмір посадового окладу з основного місця роботи, реквізити банківського рахунку, щоразу виникають проблеми вчасного розрахунку з лікарем-консультантом, - розповів Юрій Пасічник, головний лікар Хотинської ЦРЛ. – Аби не допускати заборгованості, Хотинська центральна районна лікарня щорічно в кінці року проводить звірку з Центром екстреної медичної допопомоги та медицини катастроф та впорядковує виписані Довідки про виконання завдань.
Вам буде цікаво: Впливовий АССпект: Швидкій допомозі Чернівців терміново потрібні нові автомобілі
Представники Департаменту охорони здоров`я та лікарі-консультанти взялися спільно допрацьовувати і уточнювати алгоритм дій як сторони, яка викликає консультанта, так і медика, який виїжджає на виклик.
- У першу чергу ми акцентували увагу наших медиків на тому, що лікар-консультант крім того, що оглядає хворого і корегує його лікування, консультує лікарів, які лікують даного хворого та спільно відпрацьовують тактику подальшого його ведення. У разі потреби – скеровують пацієнта на подальше лікування у спеціалізовані заклади обласного центру. І це принципово важливо, - пояснив ІА АСС Іван Тріска, начальник управління фінансової політики, звітності та правового забезпечення Департаменту охорони здоров’я обласної державної адміністрації. – Також було прийнято рішення посилити контроль працівників закладу за створенням необхідних умов для роботи лікаря-консультанта, забезпечуючи обов`язкову присутність ургентного лікаря, завідувача відділенням, заступника головного лікаря з медичної частини та наявності документів про лабораторні або інструментальні методи досліджень згідно протоколів надання медичної допомоги хворому. Тепер підставою для оплати виклику буде не печатка на маршрутному листі (а її часто не було, бо вночі не було на місці головного лікаря!), а відмітка начмеда чи завідувача відділенням із вказаним часом перебування консультанта. Таким чином, лікар-консультант повертатиметься з виклику по санавіації з усіма необхідними документами на руках і, відповідно, не виникатиме якихось непорозумінь із оплатою здійсненої роботи.
Ольга КАМСЬКА, ІА «АСС»
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами