Мобільні гінекологічні бригади працюють у 22 областях України за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні. Вони були створені, щоб покращити ситуацію із жіночим репродуктивним та сексуальним здоров’ям та забезпечити інклюзивність та доступність медичних послуг у віддалених куточках країни, пише Медіа агентство АСС.
Журналісти МА АСС вирішили долучились до медиків під час виїзду та провести з ними робочий день.
Бригада збирається о 8 годині ранку у дворі перинатального центру. У автомобіль швидкої допомоги завантажують обладнання, апаратуру, медикаменти. Група виїжджає у складі 6 осіб: акушера-гінеколога, акушерки, терапевта, двох лікарів-інтернів та водія.
Сьогодні бригада відправляється на Путильщину, у село Яблуниця Конятинської громади. Дорога у 130 кілометрів займає понад три години. Останні 25 кілометрів – це гірське бездоріжжя, часто серпантинами над річкою.
В гірських селах та віддалених від обласного центру населених пунктах люди не завжди мають змогу вчасно отримати кваліфіковану медичну допомогу. До фахівців мобільної бригади можуть звернутися місцеві жительки, вимушені переселенки, люди з інвалідністю та ті, хто постраждав від гендерно зумовленого та сексуального насильства.
Усі спеціалісти (крім гінеколога) за потреби, допомагають не лише жінкам, а й чоловікам. Пацієнтки можуть безоплатно пройти медичний огляд гінеколога, терапевта/кардіолога/гастроентеролога, зробити УЗД органів малого таза, ЕКГ, отримати консультацію з питань жіночого здоров’я, планування сім’ї, ВІЛ, гепатиту, інфекцій, що передаються статевим шляхом, контрацепції тощо.
В дорозі до пункту призначення у бригади є завдання – відвідати пацієнтку, котра вдома чекає на їхній візит при в’їзді у селі Яблуниця.
«Я запросила медиків до себе, аби вони перевірили мою стареньку маму. Її звати Варвара, їй 81 рік. Я залишила заявку спеціалістам, бо бачила оголошення, що будуть робити огляди. Мама скаржиться, що її турбує кишківник, бо колись вже перенесла операцію, тиск, серце. І от за два тижні медики уже у нас на подвір’ї. Я приємно вражена. Дуже гарно все, оглянули і дали поради. Далі ми вже будемо діяти за їхніми рекомендаціями. Ви і не уявляєте, як важливо для наших сіл отримати допомогу вдома, коли пацієнтка малорухома і старенька», – розповіла донька пані Варвари Тетяна Генкул.
Ближче до обідньої пори бригада під’їжджає до Яблуницької амбулаторії. На вулиці та у коридорі вже чекають охочі пройти обстеження. Тих, хто живе далеко – сповіщають телефоном, що можна підходити. Лікарі займають три кабінети: гінекологічна допомога, кардіообстеження та УЗД-діагностика.
Головне завдання медиків: надати консультацію та, за потреби, скерувати людину до вузькопрофільного фахівця.
«Я така щаслива, що ці лікарі до нас приїхали. Ми уже в такому віці, коли кудись самим поїхати вкрай важко. Мені наступного року буде 70 років. Уже все турбує по трохи. То добре, коли спеціалісти подивляться, послухають. Я записалась і уже зайняла чергу на кардіограму і піду на УЗД. Відпрацювала у селі вчителькою півстоліття. А тепер на старості по господарству ходжу. Ми всі дуже задоволені таким візитом лікарів», – розповіла місцева жителька Марія Дроняк.
Несвоєчасне відвідування медзакладів та ігнорування симптомів хвороби (дехто у гінеколога не був по 20 років) дають свій негативний результат. Лікарі наголошують – запобігти недузі краще і легше, ніж лікувати її запущену форму.
«Я користуюся нагодою та у всі три кабінети записалась. Колись мала грижу, їздила у Чернівці робити МРТ. Після курсу лікування стало легше. Але теж інколи може спіймати біль. Та й хочу перевіритись тут. Решта органів теж уже не молоді, є невеликі проблеми. І коли отак медицина стає доступна, то видно, що думають за людей», – каже місцева мешканка Галина Бубряк.
У цей день лікарі встигли прийняти майже 30 пацієнтів. На ультразвукову діагностику черевної порожнини записалось найбільше людей, трохи менше до кардіолога і півтора десятка до гінеколога.
«Пригадую, був день, коли наша терапевтка прийняла 50 пацієнтів, дуже плідний період. Найбільше часу при зустрічі з людиною забираю збір анамнезу – історія життя і хвороби. Самій людині важко зорієнтуватись куди і до кого за допомогою звертатись. А ми направляємо пацієнта у конкретний заклад чи до вузькопрофільного спеціаліста. З результатами первинного обстеження дорога стає легшою – економія часу, ресурсів, здоров’я. Такі профілактичні огляди мають стати обов’язковими для усіх сіл та міст», – розповідає Володимир Купчанко, лікар акушер-гінеколог.
Роботи у Яблуниці було дуже багато.. Лікарі лише через три години вперше вийшли з кабінету, щоб випити кави та подихати свіжим повітрям. А завершили роботу близько 21:00. Прийняти усіх охочих так і не встигли. Але пацієнти записались на візит через два дні, адже бригада якраз запланувала виїзд у сусіднє село.
«У гірських селах дуже багато охочих потрапити на прийом. Тож допомога актуальна. У багатьох людей нема можливості виїжджати у район чи область. Сполучення погане, автобус курсує двічі на добу. А найняти приватний транспорт до обласного центру вартує 1200 гривень. Ми коли почули про такі обстеження – всі дуже зраділи. Якби сюди ще судинного хірурга, аби провести доплерографію судин. На прийом сьогодні до нас завітали люди похилого віку здебільшого. Молодші більш мобільні, тому можуть організувати свої візити і в район, і в область до медиків. Це для старших верств населення вкрай необхідно. Коли бригада заїхала у наше село – всі побачили, що це справді працює», – розповіла Олеся Безиль, директор КНП «Яблуницька АЗПСМ».
Після візиту до Яблуниці – дорога додому. А це ще три години подорожі. Лікарі ледь встигли повернутися до комендантської годин.
Вже через кілька днів бригада відвідає сусіднє село, де з надією на допомогу їх чекають нові пацієнти.
Дізнатися про роботу мобільної гінекологічної бригади у Чернівецькій області або отримати консультацію з гінекологічних питань можна за номером 3033*. Також корисну та необхідну інформацію можна знайти на сайті лінії підтримки з питань жіночого здоров’я.
*Лінія працює щодня з 9:00 до 18:00, дзвінки з мобільних операторів та міських номерів по Україні безоплатні.
____
Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.
*Партнерський матеріал
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами