У 22 областях України працюють мобільні гінекологічні бригади, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, пише Медіа агентство АСС. У Чернівецькій області така бригада почала функціонувати у листопаді 2022 року. Вона працює на базі Чернівецького обласного перинатального центру. Команда фахівців бригади має потужний автомобіль з високою прохідністю, якісне діагностичне обладнання та усе необхідне медичне устаткування для надання кваліфікованої безоплатної медичної допомоги..
Проєкт реалізується за підтримки UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення у співпраці з Благодійним Фондом «Інститут розвитку сім’ї та дитини».
«Ми маємо чітку мету – покращити доступ до акушерсько-гінекологічної, терапевтичної та консультаційної допомоги. Особливо там, куди важко доїхати. Передусім це послуги з охорони материнства, допологові та післяпологові огляди, оцінка ризику ускладнень під час вагітності і визначення випадків високого ризику вагітності, консультація з питань здоров’я жінок. Це стосується дівчат, жінок, особливо у цей складний період – звернутися можуть і ВПО, які опинились у чужому місті», - розповідає Любов Годнюк, заступниця гендиректора Чернівецького обласного перинатального центру.
За її словами, найпопулярнішими послугами мобільної виїзної бригади є УЗД черевної порожнини (як для жінок, так і для чоловіків), кольпоскопія шийки матки (вияв онкології на ранніх стадіях), електрокардіограма.
Автомобіль бригади оснащений фетальним монітором для оцінки стану плоду (частоти серцевих скорочень, скорочувальної активності матки, частоти рухів плода).
«До нас на прийом приходять переважно жінки старшого віку. На Кельменеччині та на Хотинщині у селах люди мають патології хвороб нирок, сечокам’яні хвороби, особливо у придністровських населених пунктах. Там нирки «фаршировані» камінням і піском. У гірських місцевостях теж сечокам’яна хвороба нирок поширена. Наша робота – це як колись проводили профогляди з регулярними виїздами. Зараз це мало практикується. Наша ціль – оглянути пацієнтку, визначити ризики, порекомендувати лікування чи подальше звернення до вузькопрофільних спеціалістів. Важливо виявити патології на менопаузі, поліпи, новоутворення, передракові стани, ерозії шийки матки. Зазвичай, за день на виїзді ми приймаємо 30-40 пацієнтів. Був день, коли до терапевта прийшло 50 осіб. Найбільше часу у нас забирає спілкування, збір анамнезу (історії життя і хвороби). Здалеку люди не завжди можуть потрапити до фахівця в область. Тому і не відвідують роками медиків. Далеко і дорого для них. А вже після нашого спілкування людина має чітку картину, що і як робити далі», – каже Володимир Купчанко, лікар акушер-гінеколог, спеціаліст УЗД.
За період роботи мобільна бригада вже здійснила понад 150 виїздів та прийняла близько 3 тисяч пацієнтів. Відвідали Кельменецьку, Мамалигівську, Хотинську громади. З червня у список виїздів у теплу і суху пору включили і гірські території. Зокрема, лікарі вже встигли обстежити пацієнтів у Путильській і Конятинській громадах.
«Люди у далеких селах по 15 років не бачили медсестри. Наші медики дуже людяні, не залишають не обстеженими нікого. Силу мають і соцмережі, ми моніторимо звернення навіть там. Реагуємо на виклики, фіксуємо адреси та потреби людей. Ми навіть в шелтери приїжджаємо до людей з особливим статусом (ВПО, діти). І отримуємо дуже схвальні відгуки. Такій верстві населення зараз вкрай важко і психологічно, і фінансово», – говорить Любов Годнюк.
«Безліч хронічних хвороб, перенесені операції, онкологічні захворювання, які потребують диспансерного нагляду – такі наші будні у роботі з людьми. Було навіть таке, що довелося на Вижниччині зупиняти кровотечу у жінки – налагодили внутрішньовенний доступ і поставили крапельницю з кровоспинним препаратом. Люди з задоволенням проходять огляд органів черевної порожнини. Важливо вислухати кожного, тож працюємо до останнього пацієнта, навіть якщо вже пізно, і ми всі змучені. Серцеві хвороби, інфаркти, гіпертонія, різні аритмії – люди, буває, і не знають про них і не лікують. Я як терапевт проводжу первинний огляд, ЕКГ, міряю тиск, роблю 4-компонентні тести на гепатити, сифіліс та ВІЛ. Беру кров з пальця на визначення рівня цукру. Якось у жінки був гострий тромбоз нижніх кінцівок. Ми відразу направили її до райлікарні і там пацієнтку госпіталізували у стаціонар», – розповіла Наталія Вудвуд, лікарка-терапевтка.
У перспективі бригада планує зустрічі зі школярками та підлітками, де дитячий акушер-гінеколог розповідатиме про жіноче здоров’я, як зберегти його з юного віку та уникнути патологій.
Також, за словами медиків, мобільні гінекологічні бригади є потужним та важливим інструментом у профілактиці та відновленні фізичного та психологічного стану жінок, що постраждали від насильства.
Дізнатися про роботу мобільної гінекологічної бригади у Чернівецькій області або отримати консультацію з гінекологічних питань можна за номером 3033*. Також корисну та необхідну інформацію можна знайти на сайті лінії підтримки з питань жіночого здоров’я.
*Лінія працює щодня з 9:00 до 18:00, дзвінки з мобільних операторів та міських номерів по Україні безоплатні.
_____
Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.
*Партнерський матеріал
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами