У Чернівецькій області 8276 людей хворіють на туберкульоз. Протягом останнього року 364 буковинці вперше почули про свій діагноз, а 74 – померли від цієї недуги. Як боротися з туберкульозом і убезпечитися від нього, Інформаційному агентству АСС розповіла Ірини Гуски, заступника головного лікаря з організаційно-методичної роботи Чернівецького обласного протитуберкульозного диспансеру.
- У 2014 році Україна вперше ввійшла до п’яти країн світу з найвищим тягарем мультирезистентного туберкульозу, - розповідає Ірина Іванівна. - В середньому щороку в нашому краї виявляємо близько 400 нових випадків захворювання на туберкульоз. На жаль, половина хворих звертається на пізніх стадіях, коли в легенях уже є деструктивні зміни – у народі їх називають «дірочками». Звісно, лікується і це, але вже значно складніше і триваліше.
- Чи досі туберкульоз сприймається «хворобою бідних»? Чи соромляться хворі свого діагнозу?
- На туберкульоз може захворіти будь-яка людина, незалежно від соціального стану. Найбільш загрозливим є повітряний шлях зараження. Саме так інфікуються 90% пацієнтів. Під час кашлю, співу, голосної розмови мікобактерії туберкульозу розповсюджуються від хворої людини на відстань від 1-1,5 до 5 метрів. Тож хворіють і лікарі, і вчителі, і бізнесмени. Щоправда, половина наших пацієнтів – це непрацюючі особи працездатного віку.
Дізнавшись про свій діагноз, люди справді соромляться. Особливо мешканці сіл. Вони навіть не підуть до фельдшера, не обстежаться, бо соромно.
- А хворих дітей багато?
- Наразі в області виявлено 12 дітей з активним туберкульозним процесом (8-ро – до 14 років та 4-ро - 15-17 років).
- Ірино Іванівно, як довго триває лікування від туберкульозу?
- Усе залежить від форми. Якщо хворий не бацилярний (у народі кажуть – «не заразний»), він може лікуватися вдома. Йому призначається курс лікування, спостерігає такого пацієнта районний фтизіатр.
Якщо ж хвороба задавнена, на легенях є деструктивні зміни, пацієнт бацилярний (тобто у нього є бактеріовиділення), лікування проводиться тільки у стаціонарі від трьох до 12 місяців.
За відсутності лікування, хворий з активною формою туберкульозу може щорічно заражати в середньому від 10 до 15 людей.
- Мабуть, лікування дуже дороге…
- Усі протитуберкульозні препарати хворі на туберкульоз отримують безкоштовно. Навіть якщо лікування триває 12-24 місяців, ліки є. Якщо пройти весь курс лікування, нормально харчуватися і вести здоровий спосіб життя, навіть пізню форму туберкульозу можна вилікувати.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами