Археологічну експедицію науковців та студентів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича під керівництвом кандидата історичних наук Миколи Ільківа організовують на території Хотинської фортеці вже більше 10 років підряд. І щороку вдається знайти все більше і більше нових фактів про це цікаве і насичене різними історичними подіями місце.
Чернівецький археолог розповів ІА АСС, які знахідки вдалося знайти під час цьогорічної експедиції.
"Фактично якісь такі нестандартні речі ми знаходимо кожного року. Інколи здається, що вже здивувати нічим, але все рівно якісь такі знахідки попадаються, що інколи навіть важко ідентифікувати і трактувати, що воно таке. Ну, скажімо, порівняно дивним, як на цей рік, були знахідки окремих посудин. (Археолог бере в руки склеєний зі шматочків посуд, схожий на суміш сучасного глечика та пляшки – ред.). Цього року такий посуд на території Хотинської фортеці трапився уперше. Ця посудина склеєна більше ніж із 20 фрагментів", - говорить Микола Ільків.
Цікаво почитати: Відомий на весь світ ботанік заклав у Чернівцях Ботанічний сад.
Коли ми вперше знайшли її розвалини на площі близько метра, ми навіть не могли уявити, що воно таке. Лише після камеральної обробки змогли зрозуміти, що це посуд. А саме – пляшка з-під води. Вона зроблена із кам’яної порцеляни – дуже якісного матеріалу. З нього виготовляли посуд у країнах західної Європи. Ще й ця пляшка покрита такою поливою для міцності та водонепроникності. Ми раді, що все таки вдалося віднайти так багато фрагментів і особливо із клеймом. Воно нам підказало походження цієї посудини.
Спочатку важко було навіть прочитати, що то за літери такі. Але потім все-таки ми знайшли паралелі й аналогії. Тут написано «ZELTERS:», а посередині латинський хрест з піднятим раменом і дві літери «С» і «Т». І на основі цього напису ми встановили, що у цих пляшках перевозили і зберігали мінеральну воду. Більше того, з тих культурних шарів, з тих решток, звідки це було витягнуто, безсумнівно, що ця пляшка відноситься до ХVІІІ століття. Крім того, такі клейма клали на пляшки тільки упродовж останньої третини ХVІІІ століття. Тобто, з кожним новим шляхом вивчення артефакту вдавалося точніше встановлювати його датування.
«Zelters» – це назва урочища, долини в сучасній Німеччині, де колись були джерела природної мінеральної води. І для того, щоб цей природний вуглекислий газ зберегти у воді, її заливали у таку спеціальну керамічну тару і наглухо запечатували чимось на зразок сургуча. І впродовж місяця-двох вона зберігала свої природні властивості і мінералізацію. З німецьких земель її експортували у найвіддаленіші регіони світу. Цій пляшці уже більше 250 років приблизно.
Читайте також: Видатний математик Леопольд Ґеґенбауер саме у Чернівцях знайшов своє кохання.
Знаю, що у нашому краєзнавчому музеї у Чернівцях експонуються окремі такі пляшки, але вже ХІХ – поч. ХХ століття. Тобто, цю мінеральну воду Зельтерської долини використовували упродовж кількох століть. Якби її знайшли у Чернівцях, то це не дивно. Бо в той час наш обласний центр входив до складу Австрійської, потім Австро-Угорської імперії. А от Хотинщина в різні часи була у складі Молдовського князівства, потім Османської, пізніше Російської імперій, тому така знахідка тут спровокувала певний подив, звідки вона могла з’явитись. Але наприкінці ХVІІІ століття в результаті однієї з російсько-турецьких воєн, австрійські війська таки захопили Хотинську фортецю. І, скоріш за все, ця пляшка є одним з перших матеріальних доказів і артефактів, який засвідчує австрійську присутність у Хотині. Це був нетривалий етап. Австрійці створили окремий адміністративний округ «Хотинську марку» з центром у Хотинській фортеці. Мечеть, рештки якої ми якраз і досліджували цього року, вони перетворили на церкву, де вже католицькі священики проводили свої меси. Якраз біля цієї мечеті, яку перетворили на християнський храм, ми і знайшли цю пляшку. Тобто, знайшли пояснення, як вона історично могла там опинитися.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами