Вроджена дисплазія кульшових суглобів у дітей – захворювання, що проявляється патологічними змінами всіх елементів, що утворюють суглоб. Така патологія розповсюджена у всіх країнах світу (2-3%), однак є етнічні особливості. В скандинавських країнах частота дисплазій у новонароджених складає 4 %, в Німеччині - 2 % , в США - 1-2 %, але дуже рідко зустрічається у південноамериканських індіанців, південних китайців, африканців.
- В Україні вроджена дисплазія, підвивих та вивих стегна виявляєтья у 5–20 % на 1000 новонароджених. До речі, є прямий зв’язок між захворюванням і традицією тугого пеленання випрямлених ніжок у новонароджених, - розповів Інформаційному агентству АСС Володимир Васюк, лікар-травматолог, завідувач кафедри травматології та ортопедії БДМУ, доктор медичних наук. - У народів, які живуть в умовах жаркого клімату, дітей не пеленають, не обмежують вільні рухи, носять їх на спині – і дисплазія кульшових суглобів у них зустрічається рідше. В Японії у 1975 році в рамках національного проекту була змінена традиція тугого пеленання новонароджених, внаслідок чого захворюваність знизилась з 1-3% до 0,2%.
- У здорового новонародженого можливо розвести ніжки в кульшових суглобах на 80-90° кожну, вкласти розведені стегна зовнішніми поверхнями на стіл. При дисплазіях цей градус зменшується, - зазначає Олег Марчук, асистент кафедри травматології та ортопедії БДМУ, дитячий хірург. - Такі фактори, як наявність в анамнезі дисплазії кульшових суглобів у батьків чи близьких родичів , тазове передлежання, крупний плід, токсикоз вагітності є факторами ризику у патології кульшових суглобів у дітей. Частіше ця патологія зустрічається у дівчаток.
Читайте ще: «Мами-кенгуру»: малюк, який відчуває серцебиття матері, швидше одужує
Діагноз «дисплазія кульшових суглобів» у дітей виставляють на основі клінічних проявів, ультразвукового обстеження кульшових суглобів, рентгенографії (проводиться з 3- місячного віку).
- «Золотим стандартом» у лікуванні дисплазії кульшових суглобів у дітей є накладання стременців Павеліка – початок та тривалість лікування визначається індивідуально дитячим ортопедом- травматологом, - зазначає Володимир Васюк. - Діти досить швидко звикають до даного пристрою та добре його переносять.
Медики зазначають: своєчасна діагностика та лікування дають гарні віддалені результати. А от пізня діагностика призводить до ускладнень. Усі діти до 3-місячного віку повинні бути оглянуті дитячим ортопедом-травматологом, особливо ті, у яких є фактори ризику з виникнення дисплазії кульшових суглобів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами