Указом від 22 листопада 2019 року на посаду голови Чернівецької ОДА Володимир Зеленський призначив дипломата, історика, науковця Сергія Осачука. Сьогодні, 29 лютого виповнюється рівно 100 днів з моменту підписання цього указу.
За цей час Сергій Осачук встиг майже повністю сформувати команду однодумців та наобіцяти відкрити багато оновлених об'єктів упродовж року, серед яких і пункти пропуску "Красноїльськ" та "Дяківців", і мости на Путильщині, і дороги, і новий сучасний конгрес-холл, і довгоочікуваний перинатальний центр та інші довгобуди. За ці три місяці новий голова ОДА провів два брифінги для ЗМІ - перший на сходах будинку облдержадміністрації, інший - у приміщенні. Усі вони були обмежені у часі і на кожному з них журналісти могли задати лише по одному запитанню від ЗМІ.
Як справляється зі своєю роллю голови ОДА Сергій Осачук журналісти ІА АСС запитали у політологів та експертів.
"Революційних змін немає, - вважає політолог та директор ГО «Буковинський центр виборчих технологій» Ігор Баб'юк. - Поки що можна говорити хіба що про кадрові призначення та про зміну структури управління адміністрацією. Ми бачимо уже, кого призначають у команду. Інше питання, що оцінювати цих людей поки дуже важко, тому що більшість із них немає досвіду державної служби. В основному, це люди, які практично ніколи не працювали в державних структурах. На державній службі працювали одиниці з нинішньої команди голови ОДА – як от Олексій Бойко (заступник голови ОДА, - ред.), який працював у Сокирянському районі. А наприклад, Наталія Гусак (заступниця голови ОДА, - ред) – це визнаний експерт у медицині, яка виконує той план реформування медицини, який був напрацьований ще попереднім урядом. А в решти поки що якихось визначних просувань немає і це пов’язано, в першу чергу, з відсутністю управлінського досвіду".
Водночас, політолог Олексій Кандюк переконаний, що Сергій Осачук формує команду з тих людей, з ким йому потім комфортніше буде працювати, а не з тих, хто міг би бути найбільш ефективним на своєму місці.
"Наскільки я бачу, команда ще не до кінця сформована і не всі призначення зроблені. Це раз. По друге, про те, наскільки вона ефективною буде, ще теж нічого сказати не можемо. Як і будь-який голова обласної державної адміністрації, він формує команду “під себе”. Тобто це команда зручних для нього осіб. Але це логічно. Бо в нашій країні завжди керівники формують команду з тих людей, з якими їм потім буде зручно працювати, а не з тих, які би могли на своєму місці бути найбільш ефективними. А от чи добре це, чи погано - покаже час", - сказав О. Кандюк.
Основні три завдання, які ставили в Офісі Президента перед новим головою Чернівецької ОДА – це боротьба з корупцією, завершення децентралізації і залучення інвестицій. Як справляється з цими завданнями Сергій Осачук розповіли експерти.
"Щодо боротьби з корупцією ми бачимо, що є бажання якось знищити певні тіньові схеми у самій облдержадміністрації. Найбільше, на що звернули увагу місцеві ЗМІ – це робота з автобазою обласної державної адміністрації, де виявляється якось через схеми списувалось пальне і якось неправильно використовувались ці авто і так далі", - вважає І. Баб'юк.
Інший політолог Михайло Шморгун вважає, що боротьбою з корупцією повинен займатись не голова ОДА, а правоохоронні органи, тому вимагати від нього результатів у цьому плані трохи неправильно.
"Боротьба з корупцією - не справа голови ОДА. Це справа правоохоронних органів. Якщо буде обвинувачувальний вирок по голові облради, якщо дійде до суду справа про підкуп виборців на 204 окрузі - це буде потужний сигнал для місцевих еліт і для чиновників, буде зовсім інша історія. Питання до рішень суду. Нам не потрібне окозамилювання, на прикладі невчасно поданих декларацій сільських депутатів чи дрібних чиновників. Корупція - це отримання коштів за передачу у власність умовної "Брусниці", а не комунальник, що не подав декларацію", - сказав М. Шморгун.
"Якщо говорити про децентралізацію, то Чернівецька область є серед тих областей, де є вже схвалений урядом перспективний план. Він нам може подобатись чи не подобатись, але завдання уряду по формуванню перспективного плану виконано. Інше питання, що цей план ухвалювався і подавався в уряд без публічного обговорення. І на сьогодні перспективний план залишається таємним документом, де остаточний варіант ніхто і не бачив – ні громади, ні експерти", - вважає Ігор Баб'юк.
"Завершення децентралізації - в цілому задачу по області можна вважати вирішеною. Є питання по Глибоцькому району, Заставнівському, Новоселицькому, Хотинському, але це нюанси, якщо брати весь цей багаторічний процес в цілому", - додає Михайло Шморгун.
"Ми сформуємо компетентну, ефективну, енергійну команду управлінців, які надихатимуть на позитивні зміни в Чернівецькій області. Ми станемо для всіх адвокатами і захисниками. Ми приберемо з вашого шляху всі штучні бар’єри, які дотепер заважали розвивати бізнес та підприємництво. Сьогодні ми віддаємо шану українським воїнам, військовослужбовцям, які зі зброєю в руках боронять українську державу. Але з такою самою шаною ми ставимося до кожного, хто створює нові робочі місця. Вони роблять не менший внесок у зміцнення України, аніж солдати. Кожного, хто створить сто нових робочих місць із офіційним працевлаштуванням ми відзначимо крайовими нагородами. А кожного, хто створить тисячу нових робочих місць у нашій області, я особисто буду просити Президента України відзначити державними нагородами" - казав Сергій Осачук під час своєї першої офіційної промови на посаді голови ОДА.
"Питання залучення інвестицій, насправді, болюче для всіх регіонів країни. І пов’язане це не з тим, хто очолює обласні адміністрації, а із загальним нерозумінням того, як взагалі треба працювати з потенційним інвестором. Я, наприклад, не бачу якогось особливого залучення інвестицій ні при нинішньому голові ОДА, ні при його попередниках", - каже Олексій Кандюк.
"Щодо залучення інвестицій, то поки що тут я не бачу якихось великих просувань. Навіть на рівні переговорів. Не бачу, щоб було оголошено про залучення якихось додаткових коштів. Поки що найбільшим проектом, про який говорить голова ОДА – це завершення пунктів пропуску на українсько-румунському кордоні «Дяківці» та «Красноїсльк», що ніби є якась домовленість. Але знову ж таки, це лише на рівні розмов, а не якихось конкретних кроків. Так само і щодо підтримки бізнесу. Не бачу поки що, щоб відкривали якісь нові підприємства і не бачу, щоб він когось нагороджував за створення нових робочих місць. Тому думаю, що цієї цілі він ще не досяг", - висловлює думку Ігор Баб'юк.
Нагадаємо, під час представлення нового голови Чернівецької облдержадміністрації Сергія Осачука представник Офісу Президента України розповів, що вони готові звільняти новопризначених голів ОДА, якщо ті замість ефективної роботи, захочуть всім сподобатись.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами