Кабінет Міністрів України затвердив перспективний план Чернівецької області наприкінці травня. Втім не всі громади краю залишилися задоволеними формуванням ОТГ. Чому так сталося, у програмі Суть Речей на Радіо 10 пояснив експерт з децентралізації Тарас Прокоп.
«Був період добровільності, коли громади могли об’єднуватися. Зараз фактично вже завершився період добровільності і ті, хто не об’єднався, змінюють конфігурації відповідно як хотів Кабінет Міністрів. У Чернівецькій області є декілька точок, де навіть не зважаючи на волю самих громад, або процес не був завершений, або він йшов в іншому руслі. Новодністровськ, чи Сокирянський район – є яскравим прикладом коли фактично не давали об’єднатися селам навколо Новодністровська. По-перше були законодавчі обмеження, що села не могли приєднатися до міста обласного значення, хоча у всіх селах були прийняті відповідні рішення і проведені громадські обговорення. А коли вже змінено було законодавство, було приєднано саме тільки село Ломачинці, в інших сільських радах вже такі обговорення не провели, але фактично де-юре громада була створена.
На сьогоднішній момент чинним перспективним планом цю громаду розривають, від Новодністровська забирають село Ломачинці, у якому вже була ліквідована сільська рада і був створений старостинський округ і зараз це село фактично віддають до складу Сокирянської громади. Так, як скажемо цього хотіло районне керівництво Сокирян, і разом з усіма селами Сокирянського району, тому що це було давнє таке бажання зберегти район. Не зважаючи на те, що район сам є продовгуватий, центр знаходиться збоку і доступність до окремих громад є суттєво ускладнена і разом з тим є поряд потужний центр, який міг би бути потенційним центром громади», - каже Тарас Прокоп.
На думку експерта, у Сокирянському районі чітко виділяються 3 центри: міста Новодністровськ, Сокиряни і село Романківці.
Конфлікт виник також на Заставнівщині. Жителі села Дорошівці не могли добровільно об'єднатися з Заставною, так як населені пункти не мають прямої межі. Однак, зазначає Тарас Прокоп, Дорошівці завжди були в перспективному плані у складі Заставнівської ОТГ. Лише в останньому варіанті село віднесли до Вікнянської ОТГ. Села Дорошівці та Вікно з'єднує польова дорога.
«Коли йде дощ, між ними фактично немає сполучення, - каже Тарас Прокоп - Їхати до Вікна потрібно через Заставну і через Юрковецьку ОТГ. Об’їзд виходить десь 26 кілометрів. Логіка такого об’єднання незрозуміла, але ми розуміємо, які є підводні течії, що до цього спонукали облдержадміністрацію».
На думку експерта Дорошівці вирішили приєднати до Вікнянської ОТГ через те, що остання - не досить спроможна і в майбутньому могла бути приєднаною до іншої громади.
Дивіться нас на YouTube
«Один із основних критеріїв спроможності - це діти шкільного віку і в них немає 250 учнів у школі і, відповідно, по цих критеріях ця громада у перспективі може бути об’єднана з сусідньою громадою. І для того, щоб цей критерій спроможності довести до відповідного рівня, було приєднано Дорошівці до Вікнянської ОТГ. Я не буду говорити про зв’язки, тому що можна сказати тільки те, що заступник голови облдержадміністрації, це є син голови Вікнянської ОТГ», - каже Тарас Прокоп.
На думку політолога Ігоря Баб'юка, громади, які не задоволені затвердженим перспективним планом можуть врятувати лише суди.
«При чому громада повинна оскаржувати це рішення уряду, але в першу чергу, через неправомірні дії обласної державної адміністрації. Якщо дії адміністрації будуть визнані неправомірними, то наступним буде призупинення рішення Уряду в частині схвалення перспективного плану», - зазначає експерт.
Ігор Баб'юк переконаний, що від того, що навколишні села не приєдналися до Новодністровська, програють саме жителі цих сіл. А місто енергетиків і так є спроможною ОТГ.
«Я би радив цим селам, які зараз різними шляхами формують велику Сокирянську громаду для початку поговорити з жителями периферійних сіл Сторожинецького району. Тоді, можливо, відбудеться якесь прояснення і вони зрозуміють, адже в них ситуація набагато гірша, ніж у Сторожинці. Новодністровськ нічого не програє. Він залишається громадою, на бюджетних відносинах, він має підприємства, які сплачують різні податки, він виживе і без цих сіл. Шкода просто людей, які фактично працюють у Новодністровську, отримують там послуги, а будуть належати до Сокирянської міської громади», - каже Ігор Баб'юк.
Як додає Тарас Прокоп, великі громади - це не завжди добре. Адже тоді вони не отримують достатньо представництва у радах, а на самі села увагу звертають за залишковим принципом.
«В першу чергу все сконцентровується у центрі і чим більше цих центрів, тим більша увага буде до дрібних проблем. Основний момент, саме у цих районах, що створюються умови, коли не буде конкуренції. Залишається стара система, коли громади між собою фактично не будуть конкурувати, показувати одне одному приклад, ситуація залишиться такою ж як зараз у районі», - зазначив експерт.
Читайте також: Думка дня: Про поділ Чернівецької області на три райони
Від редакції:
Підтримайте якісну журналістику!
Інформаційне агентство АСС - це незалежна медійна платформа, яка працює об`єктивно, оперативно та точно. Вже 5 років ми подаємо нашим читачам лише якісні та перевірені новини. Втім, через кризу та карантин, наші рекламні доходи відчутно зменшились! Відтепер ви можете допомогти нам не лише лайком чи репостом, а й донатом.
Кожен донат - ваша підтримка нашої роботи!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами