Микола Загарюк, начальник Чернівецької ОДПІ ГУ ДФС у Чернівецькій області впрограмі "Суть Речей" розповів про нюанси сплати та нарахування податку на нерухомість.
Людмила Григорчук: Найбільше питань зараз щодо питання на нерухомість. Поясніть людям, за що треба платити і коли.
Микола Загарюк: Лякатися цього податку не потрібно. Досить все просто, але у зв’язку з численними змінами до сьогоднішнього законодавства, виникає трохи непорозумінь у платників. Тому що сьогоднішня редакція податкового кодексу говорить, що плата здійснюється по житловій площі у квартирах за 60 кв. метрів, і у будинках – 120 кв. метрів. Ці нововведення стосуються сплати податку на нерухомість з цього року. Це буде сплачуватися у 2017 році. Але оскільки зміни були проведені у 15 році, ввели у 16-му році, то платник зараз бачить цю саме норму, лякатися не треба. За 15-й рік діяла зовсім інша норма. Платили за перевищення від 120 квадратних метрів у квартирах і 250 – у будинках. Відповідно сесією міської ради було прийнято норматив для житлової 0,1 % від перевищення і всім платникам було вручено до 1 липня повідомлення і платники повинні були сплатити податок. Вже настає новий період для звітування. З 1 січня до 1 липня.
Читайте також: Надлишкові квадратні метри поповнили буковинську скарбницю на 8,6 млн. грн.
Людмила Григорчук: Люди самі не повинні йти, шукати, міряти?
Микола Загарюк: Всі, хто отримав повідомлення, повинні були сплатити до 29 серпня. Хто не отримав повідомлення, значить він не перевищив ту допустиму норму і відповідно не повинні сплачувати. Але уважно дивіться в поштові скриньки, можливо там є повідомлення.
Слухач: Щодо податку на нерухомість. В наступному році треба буде сплатити податок на нерухомість як за житлову, так і за загальну площу. Якщо будинок має загальну площу з господарськими будівлями більше 120 квадратних метрів, включаючи гараж чи підсобні приміщення, то за нього також треба бути платити податок, чи лише за житлову площу. І ще, якщо майно отримали від бабусі, в іншому районі Чернівецької області, і там також стайня, стодоля, чи також за неї треба буде платити, як за 3-хповерховий особняк в центрі міста, відповідно до кількості квадратних метрів.
Микола Загарюк: Я на початку свого виступу сказав, що 60 квадратних метрів у квартирах і 120 – це будинки, але є ще рішення сесії району чи селища, в якому ви знаходитися. Якщо районна рада, чи міська прийме рішення і встановить певний відсоток, він не може бути більше ніж 1%, але може бути менше. Відповідно до цього, в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, а він прирівнюється до 1378 гривень, тобто вам треба слідкувати за рішенням сесії і відповідно від відсотка визначати. Якщо 1 % - то будете платити 13.78, а якщо 0,1 – то це буде 1 гривня 38 копійок за один квадратний метр за рік. Якщо у вас є будинки у різних населених пунктах, то сукупність цих площ не повинна перевищувати 250 квадратних метрів. Відповідно, все, що лишнє – за те і платите. Що стосується нежитлової площі, то відповідно нежитлова площа може бути звільнена від сплати, а якщо використовується для власного господарства, то в залежності від рішення сесії, то вона або оподатковуватися, або не оподатковуватися. Не оплачувати будуть тільки ті, які звільнені від сплати відповідно від кодексу. Платити прийдеться всім.
Людмила Григорчук: Якщо я живу у Чернівцях, у мене є будинок, у нього 100 квадратних метрів, плюс я маю сарайчик один, сарайчик другий, кухоньку і все це складає разом 270 квадратних метрів. То я заплачу лише за 20 квадратних метрів. Якщо в мене 100 житлової площі і нежитлової 100, то я не плачу ні за що, бо я вміщаюся в ліміт 250 квадратних метрів?
Микола Загарюк: Так, правильно.
Людмила Григорчук: І платять люди лише за ту нерухомість, яка є у плані?
Микола Загарюк: Так. Платити треба лише за те, що є у плані. Вся інформація збирається на рівні центрального апарату. Передається нам реєстри і ми їх опрацьовуємо. Це не робота одного дня. Ми працюємо цілий рік. Проводиться колосальна робота до того, як платник отримає повідомлення про сплату податку.
Людмила Григорчук: Всі, хто мав сплатити, вже отримали повідомлення?
Микола Загарюк: Так.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами