Днями виповнився рівно рік роботи Верховної Ради IX скликання. З чотирьох округів, центри яких розташовані у Чернівецькій області (201, 202, 203 та 204) до Верховної Ради потрапили, відповідно, Олена Лис, Максим Заремський, Георгій Мазурашу та Валерій Божик.
Кореспондент ІА АСС з’ясовував, як встигли проявити себе наші народні обранці протягом першого року роботи в Раді цього скликання.
Олена Лис є головою підкомітету з питань загальної середньої, інклюзивної освіти та освіти на тимчасово окупованих територіях Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.
Згідно зі вказаними на сайті Верховної Ради даними, протягом першого року вона була ініціаторкою 20 законопроектів. Чинними з них стали 5, всі пов’язані з освітньою галуззю:
- зміни до деяких постанов Верховної Ради України щодо освіти;
- присудження щорічної Премії Верховної Ради України педагогічним працівникам загальноосвітніх, професійно-технічних, дошкільних та позашкільних навчальних закладів;
- зміни до Закону України «Про вищу освіту» щодо продовження строків завершення підготовки кандидатів та докторів наук;
- зміни до Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо розширення можливостей для трансформації освітньої мережі;
- призначення у 2020 році іменних стипендій Верховної Ради України для молодих учених – докторів наук.
За даними сервісу Rada for you, Олена Лис протягом цього року показала себе, як віддана своїй фракції депутатка. Лише у 6,4% випадків вона голосувала всупереч більшості однопартійців – це рівно 300 разів. Крім того, вона проявила себе відповідальною депутаткою – брала участь у 95% голосуваннях.
Максим Заремський є членом Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. Він голосував у 15% випадків всупереч більшості однопартійців - 727 разів. Брав участь у 97% голосувань.
Депутат був трохи активнішим за свою колегу з 201 округу та потрапляв до переліку ініціаторів законопроектів 28 разів. Проте, лише два з них набули чинності:
- пропозиції до проекту Закону про Державний бюджет на 2020 рік;
- висловлення недовіри колишньому Генпрокурору Русланові Рябошапці.
Георгій Мазурашу - голова підкомітету з питань фізичної культури та масового спорту Комітету Верховної Ради України з питань молоді і спорту.
Він є рекордсменом серед буковинських нардепів-мажоритарників за кількістю законопроектів, ініціатором яких він став - 35 разів долучався до законотворення.
Проте, чинності набули лише два:
- забезпечення ефективної підготовки та участі національних збірних команд України до Олімпійських та Паралімпійських ігор 2020 року;
- присудження Премії Верховної Ради за внесок молоді у розвиток парламентаризму, місцевого самоврядування.
У 13% випадків він голосував всупереч більшості «Слуг» - 660 разів. А також чи не найвідповідальніший - брав участь у 99% голосувань.
Валерій Божик - заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики. Він запропонував найменше законопроектів – 18.
Водночас 4 з них набули чинності:
- зміни щодо розширення можливостей самопредставництва органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування;
- зміни до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;
- висловлення недовіри Генеральному прокурору Рябошапці Р. Г.;
- зміни до Закону України "Про виконавче провадження" щодо запровадження електронної форми виконавчого документа.
Він голосував в 11% випадків всупереч своїм колегам-однопартійцям - 432 рази. Брав участь у 83% голосувань.
Дані свідчать про те, що наші нардепи досить одностайно голосують за законопроекти. Серед питань, які найчастіше вони підтримували: бізнес, антимонопольна, виборча, освітня та земельна реформи, зняття недоторканості, оборона, бюджет, децентралізацію тощо.
Порівну голосів «за» і «проти» - у питаннях державної підтримки української культури.
Переважно не голосували вони за державне фінансування партій, акцизний податок для авто з іноземною реєстрацією та продовження мораторію на продаж землі.
За словами політолога, спеціаліста з виборчого законодавства Ігоря Баб’юка, всі чотири депутати не мають управлінського досвіду та практично не працювали в органах державної влади. Тому в цьому питанні до них варто ставитися поблажливіше.
Відповідно, якщо не враховувати законопроект про «духовні цінності», від них не варто поки що очікувати самостійних законів. Переважно вони лише долучаються до розроблених їхніми колегами законопроектів.
Водночас одностайність у голосуванні політолог вважає позитивом.
«Те, що вони голосують, як єдина команда - це більше плюс, ніж мінус. Вони представляють політичну партію, монобільшість у Верховній Раді, і є досить послідовними представниками цієї партії», - каже Ігор Баб’юк.
З усіх чотирьох обранців, на думку політолога, найдемократичнішим є Георгій Мазурашу, який може не проголосувати за землю або інший законопроект всупереч основній лінії партії, але потім щоразу пояснює своє рішення.
Читайте також: Зміни до виборчого кодексу: як вони позначаться на місцевих виборах у Чернівцях та в громадах
«Загальну ж оцінку їхньої роботи за рік дати важко, тому що в них різна активність в округах. Якщо Георгій Мазурашу зустрічається з виборцями практично в усіх районах свого округу, то Божик і Заремський вибірковіші», - каже Ігор Баб’юк.
За словами політолога, у Сторожинецькому районі частково не задоволені діяльністю свого депутата. Зокрема, коли Сторожинець побило градом, люди дуже сподівалися, що народний депутат зможе пролобіювати виділення компенсацій для подолання стихійного лиха. Проте, цього не сталося. Ігор Баб’юк каже, що нардеп узагалі рідко приїжджає до Сторожинецького району. Припускає, що це пов’язано з персональними протиріччями, які там існують. Водночас це найбільший район області – 100 тисяч мешканців.
«Їхня активність досить різна. І, попри їхню одностайність, у питаннях децентралізації кожен зайняв свою позицію. Були навіть певні скандали щодо формування районів та громад. До прикладу, пан Божик відстоював створення Дністровського району з центром у Кельменцях. Також він відстоював укрупнену Сокирянську громаду», - каже Ігор Баб’юк.
Отримуйте новини в Telegram
Автор: Олександр Юхимець
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами