На реформу сподіваються, але лікують так, як можуть зараз. У буковинському селі люди частіше звертаються до місцевого фельдшера, аніж до міських лікарень.
Грошей на дороговартісне лікування не мають, а в сільському медпункті завжди нададуть першу медичну допомогу. Нехай і в старенькій хатині, на кушетках 60-х років. Зате – дбайливо і безкоштовно.
«У нас тут є ультразвуковий апарат, УВЧ, електрофорез і я дістав апарат, який повітря переводить у кисень. І ще інгалятор маємо.» - розповідає сільський фельдшер
Так щодня працюють у фельдшерсько-акушерському пункті села Жилівка на Новоселиччині. Будівля, у якій розгорнули медичний пункт, збудована у 30-х роках минулого століття. Слугувала панською хатою. Пізніше тут була сільська школа, а тепер – фельдшер Валентин Гаращук приймає пацієнтів.
Валентин Гаращук, фельдшер: «Здалося би Узі і так далі і тому подобне. В основному те що треба, у нас на медпункті є. У нас кардіографа нема. На скорой помощі є кардіограф. Але щоб працювати з кардіографом, треба проходити курси».
Валентин Гаращук зізнається: чимало сподівань покладає на реформу медицини. Ліки дуже дорогі, тож пацієнтам украй необхідна бодай часткова компенсація за рахунок держави.
Тамара Гаращук, бібліотекарка: «Ну повинен бути медичний пункт на селі. Куди не дінешся, треба кошти якісь витрачати. Люди витрачають на ліки, на це все. Хотілося би, щоб на ліки чи держава допомагала, чи як. Бо дуже важко і пенсіонерам, у них не така велика та зарплата».
Валентин Гаращук, фельдшер: «То, шо люди платять – то платять, це ні для кого не секрет. А якщо буде безплатно – я тільки за. Того шо які люди самі обездолені? Ті, шо хворі. А як вона не має грошей, їй ніхто не окаже допомогу. А це якось неправильно».
На прийом до сільського фельдшера заходить Андрій Івах. Каже: Василь Касіянович двічі рятував йому життя. Востаннє лікував бронхіт.
Андрій Івах, місцевий житель: «Цей доктор – він мене два рази від смерті спас. З швидкої навіть мене не обдокторували. Сказали: ідіть до свого фельдшера, хай вас обдокторує. Я прийшов, він дуже поважно прослухав – у вас бронхіт. Призначив ліки.
У чоловіка хворе серце, тому за медичною допомогою доводиться звертатися часто. У районний чи обласний центр на лікування не їде: дуже дорого.
Андрій Івах, місцевий житель: «Зараз щоб поїхати нам до Новоселиці – це 50 гривень розходів, треба день потратити, щоб покласти систему і системи дорогі – зараз заплати.
Я попав у кардіологі, то мене «здоїли» - за півроку пенсію. А в лікаря я плачу за одну систему, він мені подякував та й усе. Там санітарка підмітає. Мені не дозволяли підніматись. А вона не хоче, поки не всунеш їй 20-ку в кишеню».
Пацієнти не нарікають ні на стареньку хатинку, в якій розташований фельдшерсько-акушерський пункт, ні на віддаленість від райцентру. Взимку приміщення опалюють дровами та вугіллям, воду носять з криниці. Зате звертаються сюди в будь-який час і старі, і малі – нікому в допомозі місцевий фельдшер не відмовляє.
Максим Ільчук, 7 років: «Зачепився за ту троянду»
Валентин Гаращук, фельдшер: «У нас така робота і мені подобається. Кращої професії, як у мене, нема на світі. Я вам чесно кажу».
Фельдшер Жилівки не розуміє, навіщо Чернівецьку область поділили на госпітальні округи. Бо до Хотинської районної лікарні, яка стане центром госпітального округи, із цього села дістатися дуже важко.
Валентин Гаращук, фельдшер: «Я не можу зрозуміти одного: як можна об`єднати, наскільки я розумію, 4-5 районів і зробити один центр. Тим більше, наскільки я чув, не буде центр в Новоселиці, а буде Хотин. Але такими дорогами… Тут, по перше, нема транспортного сполучення. А не дай Бог хворого у Хотин везти, то його, вибачте, розтрясе».
Після обіду Валентин Гаращук поспішає на виклики селян. Каже: реформа – реформою, а він повинен допомагати людям тут і зараз.
Читати ще: Міністр охорони здоров’я Уляна Супрун закликала українців долучитися до флешмобу #вимагаю_медреформу.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами