Усіма підручниковими питаннями – від конкурсу оригінал-макетів до видання й доставки книжок – опікується Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти».
Тут кажуть: цей напрям роботи є пріоритетним. Тож деякі питання підручникотворення «Освіта України» попросила прокоментувати виконувача обов’язків директора ІМЗО Володимира ТКАЧЕНКА.
– Сьогодні ретельно аналізується змістова частина навчально-методичної літератури, що видана впродовж 2012 – 2016 років і має відповідний гриф Міністерства освіти і науки. Основна мета – перевірка на відповідність навчальної літератури реаліям сучасності, – розповів Володимир Володимирович. – Згідно з наказом МОН від 4 листопада 2016 року №1332 «Про поліпшення якості навчальних видань» саме цими днями проводяться засідання науково-методичних комісій Науково-методичної ради з питань освіти МОН. Процес іще триває. Проте незабаром стануть відомі перші результати.
Вам буде цікаво: До Новогу року в учнів 4 та 7 класів мають бути підручники - Гриневич
– Про які обсяги літератури йдеться?
– Це велика кількість видань. Нині проводиться лише перший етап – аналіз літератури, яка має відповідний гриф. Це – сотні книжок. А під час другого етапу аналізуватимуть навчальну літературу, що отримала схвалення науково-методичних комісій, – декілька тисяч назв.
– Як саме вирішена «гаряча» ситуація з підручниками 4 та 7 класів і чи проведена «робота над помилками»?
– Слід сказати, що у 2015 році вперше у державі застосовано порядок видання, придбання та доставки підручників з урахуванням оплати 50 відсотків їх вартості за рахунок коштів державного бюджету та 50 відсотків – із місцевих бюджетів. Утім, проблеми з підручниками для цих класів існують і досі. І не стільки у змістовій частині, скільки в наявності цих книжок у школах.
За кошти держбюджету видано та доставлено 125 назв підручників накладом понад 2 мільйони 200 тисяч для учнів 4 класу. А для семикласників – 183 назви накладом понад 3 мільйони 300 тисяч. Придбання видань для учнів 4 та 7 класів у 2016 році здійснюється за кошти освітньої субвенції та місцевих бюджетів органами управління освітою. А згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. №1340-р «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству освіти і науки на 2015 рік, та перерозподіл обсягу освітньої та медичної субвенцій із державного бюджету місцевим бюджетам у 2015 році» видатки освітньої субвенції обсягом 80 млн грн мали бути розподілені в тижневий строк між бюджетами міст обласного значення, районними та бюджетами об’єднаних територіальних громад. Тому закупівлі підручників здійснюють міста обласного значення, районні відділи освіти та територіальні громади. Пріоритетність закупівель визначають замовники.
Можемо підбити підсумки: з 80 млн грн освітньої субвенції на придбання підручників та 64,9 млн грн коштів місцевих бюджетів реалізовано всього 80,7 млн грн, а забезпеченість підручниками учнів 4 і 7 класів у середньому по Україні становить 76,75 %. Виконання договірних зобов’язань видавництв перед замовниками триває, підручники надходять в області.
Читати ще: 74 тисячі учнів на Буковині вивчають англійську мову. Освіта підбиває підсумки року англійської мови
Чому склалася така ситуація? У своїх численних зверненнях до МОН департаменти освіти і науки облдержадміністрацій зазначають про наявні проблеми, що не дали можливості придбати всі видання до 1 вересня. По-перше, сесії відповідних рад із запізненням затвердили розподіл коштів (наприклад, у Київській і Сумській областях – наприкінці червня – на початку липня). По-друге, кошти освітньої субвенції почали надходити на рахунки замовників теж із запізненням. По-третє, збіглось у часі виконання видавництвами замовлення з видання навчальної літератури для 8 класу та для 4 і 7 класів загальноосвітніх навчальних закладів.
Наголошу: на сайті Інституту модернізації змісту освіти розміщено всі електронні версії підручників для учнів 4 і 7 класів ЗНЗ, а також є посилання на сайти видавництв, що видавали зазначену навчальну літературу. Вже завершена робота щодо розміщення електронних версій підручників для 8 класів. Для зручності освітян, батьків і дітей вони структуровані відповідно до навчальних предметів. Безумовно, електронні версії частково вирішують проблему нестачі підручників у школах.
– Яким буде держзамовлення на підручники наступного року? Чи передбачене на наступний рік друкування підручників для дітей з особливими освітніми потребами?
– Міністерство освіти і науки України надало пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» в частині бюджетної програми «Здійснення методичного та матеріально-технічного забезпечення діяльності навчальних закладів» на видання, придбання, зберігання та доставку підручників і посібників для забезпечення студентів вищих навчальних закладів, учнів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів та вихованців дошкільних навчальних закладів. Бюджетними пропозиціями передбачено видання у 2017 році підручників для учнів 9 класу ЗНЗ, учнів спеціальних загальноосвітніх навчальних закладів для дітей з особливими освітніми потребами, в тому числі шрифтом Брайля, та навчальні посібники серії «Шкільна бібліотека».
У майбутньому планується створення єдиного ресурсу для електронних версій підручників. Цей проект потребує людських та фінансових ресурсів. Тому зазначати конкретні дати його запуску поки зарано.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами