З міркувань безпеки імена та прізвища героїв були змінені.
Валентина народила в 14 років, зараз дівчині - 19, а її синочку – 5. Своє молоде материнство називає щастям, хоча пережити довелося чимало гірких моментів.
«Мені було 14 років, коли я познайомилася зі своїм хлопцем Василем. Ви не подумайте, я виховувалася в суворій сім’ї, але кохання було таким справжнім та сильним, що я просто втратила голову.
Він був старшим за мене на 5 років, тому, звісно, моя мама була проти цих стосунків. Вася змусив обирати. І я вибрала кохання, пішла з дому. Жили ми у приватному будинку мого дядька, поки той був за кордоном. Я тоді тільки перейшла в 9 клас. Незабаром, я дізналася, що вагітна.
З мамою і хлопцем пішли до лікаря. Її ставленням я шокована й досі. Вона одразу виписала мені направлення на аборт, сказавши, що я все можу виправити. А я відповіла, що хочу залишити дитину. Натомість гінеколог сказала, що вирішувати не мені, а моїй мамі. Я, звісно, розумію, що моїй мамі було нелегко, але вона дозволила залишити дитину.
Вася ніби зрадів, але, на жаль, підтримував мене тільки перший час. Постійні сварки та непорозуміння стали причиною розриву наших стосунків. Після цього настав важкий час для мене. Живемо ми в селищі. А людям тільки дай привід поговорити. Мій стан всі обговорювали та засуджували.
Коли народився синочок, ми переїхали до моєї мами. Мені потрібно було навчатися і працювати, щоб утримувати сім’ю. Я з самого початку знала, що розраховувати потрібно тільки на свої сили.
Але я закінчила школу та вступила в коледж, потім влаштувалася на роботу в магазин. Вдома з малюком теж роботи вистачало – чого тільки варте прання! Батько дитини мене не підтримував: ні морально, ні матеріально. Він спочатку ніби радів, але ж дитина – це не іграшка, вона і плаче, і хворіє, за нею потрібен постійний догляд. Хлопця ці складнощі відштовхнули.
Мені допомагала мама: вона сиділа з малюком, поки я була на роботі, сама працювала змінами, щоб ми могли постійно доглядати за синочком. Звісно, у нас є родичі, але вони ніколи не пропонували своєї допомогу, а ми нікого і не просили».
Читати ще: Він не міг самостійно їсти, а тепер тішить матусю посмішкою.
Валентина зізналася, що, незважаючи на різницю у віці, у її хлопця не було проблем із законом. Хоча знайомі пропонували написати на нього заяву і порушити кримінальну справу за розбещення неповнолітньої. Але молодій матері було не до судової тяганини.
Декілька разів вона намагалася налагодити стосунки з Василем, але з цього нічого не вийшло. Зараз дівчина знає, що він одружився і переїхав жити в інше місто. Нова дружина забороняє йому бачитися із сином.
Валя теж щаслива у шлюбі, народила другу дитинку. Її син називає татом іншого чоловіка, який його всиновив.
«Я ні про що не шкодую! – зізнається юна матір. – Я не знаю, як би все склалося без мого синочка, я його дуже люблю і пишаюся ним. Але хочу сказати всім дівчатам, що дитинство повинно залишатися дитинством. Все має бути вчасно. Не поспішайте, і обов’язково дивіться, в кого закохуєтесь».
Чернівецькі психологи стверджують: існують дві основні причини ранньої вагітності.
Оксана Передейко, психолог з Вижниччини: «Перша – це юнацький максималізм. Будучи в підлітковому віці, діти впевнені, що вони дуже дорослі. Вони випробовують і перевіряють на міцність різноманітність своєї фантазії. Якщо у фантазії дівчинки присутня впевненість того, що стосунки з хлопцем неможливі без сексуального зв’язку, і якщо існує фантазія того, як це все буде, то вона рано починає вести статеве життя».
Психолог зауважує, що дівчатка починають раннє статеве життя ще й для того, аби завоювати авторитет серед ровесниць.
«В школі я була дуже замкнутою та тихою дівчинкою, – розповідає Катерина. - Я кохала свого однокласника, який ніколи не звертав на мене увагу. Коли я зрозуміла, що в нас з ним нічого не складеться, то я від відчаю почала знайомитися з іншими хлопцями. І ось я зустріла Костю. Між нами спалахнула іскра - я закохалася.
Через певний час тест на вагітність показав позитивний результат. Я була розгубленою . Потім серйозно задумалася про аборт. В мені вирували різноманітні почуття, і я зателефонувала батьку майбутньої дитини, щоб порадитися.
Проте він відреагував досить грубо, звинувативши мене у брехні. І тоді я точно вирішила, що дитини потрібно позбутися. Та, на щастя, мою розмову з Костею підслухала бабуся і все розповіла моїм батькам".
«Коли моя мати розповіла мені, що Катя вагітна, я була шокована. В мене не було слів, і я спершу подумала, що вона жартує. Але коли це виявилося правдою, я впевнена була, що не дозволю донці позбутися дитини», - розповідає мати Каті.
«Спершу я не хотіла навіть бачити свою маму. Вона не давала мені виправити всю ситуація, хоча тепер я розумію, що вона не дозволила мені зробити величезну помилку. Я дуже шкодувала і картала себе за те, що зі мною сталася така історія. Я не хотіла виходити на вулицю, кожен плановий візит до гінеколога був для мене мукою... - продовжує Катерина. - Згодом мій хлопець все обміркував, ми вирішили розписатися. Жили у моїх батьків, але постійно сварилися. Я думала, що коли у нас буде дитина, то все налагодиться, проте сталося не так.
Осуди з боку односельчан, постійні сварки з коханим, а також мої власні домисли заганяли мене в депресію. Але, на щастя, мої батьки не дали мені впасти в цей стан. Вони мене і досі морально підтримують, а також матеріально забезпечують. Зараз мені виповнилося 18 років, а моїй донечці незабаром буде 4 рочки. Вона справжня помічниця для мене, дуже її люблю.
Я вдячна своїм батькам, що не дали мені накоїти помилок. Саме з їхньою підтримкою я виховую красиву та чемну донечку. Я вважаю, що немає певних вікових обмежень для народження дитини. Але потрібно більш ретельно вибирати собі партнера, щоб запобігти труднощам».
Читати також: Впливовий АССпект: Лікарі радять народжувати первістка до 28 років.
На думку лікарів-гінекологів, у віці до 15-16 років організм дівчини ще не сформований і народжувати в цьому віці небезпечно для здоров’я матері та дитини. Рання вагітність здатна спричинити безліч ускладнень для незміцнілого організму підлітка. Зокрема:
– викиден через недорозвиненість матки;
– ризик позаматкової вагітності через незрілість внутрішніх статевих органів;
– проблеми, пов’язані з розвитком плоду;
– порушення роботи або відшарування плаценти;
– пологи на ранніх термінах;
– пологи з подальшими патологіями;
– синдром раптової дитячої смерті або мертвонародження;
– післяпологова кровотеча.
Також різкі зміни і перебудови організму, викликані вагітністю в той період, коли у дівчинки лише починає встановлюватися менструальний цикл, можуть спричинили серйозні наслідки: порушення будови кісток через нестачу кальцію, порушення розвитку плаценти і патологічний перебіг пологів.
Нерідко рання вагітність випадає на період перехідного віку матері, коли психіка підлітка зазнає істотних навантажень. Без професійної допомоги психолога юна мама може отримати серйозні психологічні травми.
Через те, що у матерів-підлітків немає достатньої матеріальної і психологічної допомоги, дуже велика кількість таких жінок потерпає від депресії, серед них вищий рівень самогубств.
Вирішення питання підліткової вагітності – це:
– В першу чергу - підвищення рівня статевої освіти та статевого виховання на суспільному рівні, а не лише на рівні сімей.
– Наявність у школах анонімних кабінетів допомоги в питаннях статевих відносин, де підлітки можуть обговорювати питання запобігання вагітності, а також отримувати безкоштовно презервативи та препарати екстреної контрацепції – це ще один напрямок покращення ситуації з підлітковою вагітністю.
– Створення соціальних програм, а також організацій для підтримки малолітніх матерів та надання їм різних видів допомоги, може зменшити негативні наслідки раннього материнства, пов’язані з незавершеною освітою, ізоляцією через сором та відчай, відсутністю засобів для існування і забезпечення дитини усім необхідним.
Якщо така ситуація склалася у вашій родині, то ви не повинні ще більше пригнічувати стан вагітної. Створіть довірливу атмосферу; контролюйте свої емоції: не кричіть, не влаштовуйте істерик, адже дівчині і без того важко; не залишайте майбутню матір наодинці у непростій ситуації, станьте справжнім другом для неї.
Підліткова вагітність – це правдивий індикатор морального здоров’я суспільства. Чим більше одиноких малолітніх мам, тим вища безвідповідальність членів суспільства і байдужість до майбутнього поколінь.
Автор: Анастасія Зимак.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами