Питання вартості комунальних послуг є болючим для українців. 79% в структурі витрат домогосподарств за спожиті житлово-комунальні послуги – це тепло. Після проведення тарифної децентралізації повноваження по встановленню тарифів частині суб’єктів господарювання, які не підпадають під критерії ліцензування Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, перейшли до місцевих органів влади.
98 відсотків підприємств теплокомуненерго підпорядковуються органам місцевого самоврядування
Володимир Гройсман висловив стурбованість великою різницею в тарифах на централізоване опалення, адже вартість однієї гКал тепла неоднакова в різних українських містах.
Нагадаємо, у Чернівцях досі не подорожчало тепло. Тариф для населення зросте вже з наступного опалювального сезону.
Як зазначив заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Едуард Кругляк у нашій країні із понад 1600 підприємств теплокомуненерго лише 26 є ліцензіатами НКРЕКП, всі інші підпорядковуються органам місцевого самоврядування (а це 98 відсотків усіх компаній і мереж). Отже, формування тарифної політики у переважній більшості міст належить до компетенції місцевих рад.
«Ціна на газ для теплопостачальних організацій – однакова. Але коли ми дивимося на тарифи на тепло, то у нас є різниця серйозна щодо вартості тепла в одних містах та в інших, - сказав прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. – При однаковій ціні на газ маємо різницю 30-40% на вартість тепла. Я розумію, що різниця може бути. Але через те, що технології виробництва різні. Вартість тепла й води залежить від технології виробництва, обліку та заходів енергозбереження. І тут виникає питання: а що зробили місцеві керівники, адже більшість ТКЕ належить муніципалітетам? В тих містах, де житлово-комунальне господарство оновлюється, вартість тепла значно нижча, порівняно з містами, де гроші в мережі не вкладаються».
На підготовку до опалювального сезону 2018-2019 використали лишень чверть коштів, виділених Урядом
В Україні існує 20 тис. км тепломереж, з них - 7 тисяч знаходяться в аварійному стані, однак минулоріч органи місцевого самоврядування відремонтували лише 240 км. Урядом було виділено 12,5 млрд грн для підготовки до опалювального сезону 2018-2019 на місцях. За ці гроші місцеві муніципалітети мали ремонтувати тепломережі, відновлювати системи водопостачання, встановлювати енергоефективне обладнання. Але на такі цілі було витрачено лише 3 млрд грн.
20% тепла в Україні не обліковується. Це дає величезну можливість теплопостачальним організаціям нараховувати українцям завищені платіжки за тепло. Лічильники газу сьогодні відсутні у мільйонів домогосподарств. Прем’єр вимагає, щоби місцева влада почала інвестувати в ЖКГ, адже зменшити ціну для кінцевого споживача можливо передусім завдяки заходам з модернізації тепломереж та встановленню лічильників.
Ліквідувати корупцію в газовій сфері реально, встановивши понад три мільйони лічильників
Зазначимо, що Уряд зобов’язав НАК “Нафтогаз”та теплопостачальників безкоштовно встановити громадянам близько трьох з половиною мільйонів лічильників - це допоможе ліквідувати корупцію в газовій сфері та зменшить кінцеве навантаження на вартість природного газу для побутових споживачів. Зі свого боку, уряд також буде робити все, аби збільшувати ще й власний видобуток газу. Також, очільник Уряду доручив відповідним структурам провести ретельні перевірки організацій, що постачають енергоресурси, накласти відповідні штрафи і захистити споживачів від необґрунтованих платіжних вимог. Ціна на тепло головним чином залежить не від вартості газу, а від вартості виробництва, чіткого обліку споживання та енергозбереження.
«Суттєво зменшити нарахування можливо за рахунок встановлення 100% обліку теплової енергії, і ця вимога прописана в Законі України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», - нагадує Едуард Кругляк. - Органи місцевого самоврядування несуть повну відповідальність за кожну цифру в затверджених ними тарифах, які мають бути 100% справедливими».
Читати ще: Ціна на газ може залишитись на рівні 8,55 грн/куб. Прем'єр-міністр ініціює перемовини з МВФ
Володимир Гройсман закликав міських голів подати чіткий план модернізації й розвитку ЖКГ на 2019-2020 роки і проінвестувати виділені кошти в оптимізацію виробництва тепла та його доставки, адже від цього залежить вартість тепла і гарячої води для українців.
Олена СОКОЛЬНИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами