Паул Пшенічка - найкращий вчитель України 2017 року, переможець премії Global Teacher Prize Ukraine, викладач фізики та астрономії Чернівецького ліцею №1.
Паул Пшенічка: Я не перший рік працюю, я пам’ятаю часи, коли фізика була першим предметом. А чому? Тому що, в нас була силіконова долина, було 6 чи 7 підприємств, де люди працювали саме в цій галузі – галузі ІТ. Всі думають, що це тільки програми писати. Програми писати це називається soft skills. Навіть у нас є фірма soft serve. А hard skills – це ті навички, які дозволяють інженерам створювати ці всі пристрої - комп’ютери, мобільні телефони, всю техніку. Чим займуться без фізики програмісти, будуть програми писати для рахівниць? Ця сторона дуже сильна, а зараз іде штучний інтелект, зараз ідуть системи надзвичайно складні. Це треба буде обслуговувати. Найближчі три роки в Європі на 9 мільйонів робочих місць потрібні будуть люди, які розуміються саме не чисто в математиці чи програмуванні, а вміють з залізом працювати, тобто робити машини. В Німеччині з минулого року ввели чотири години інженерії, починаючи 6 класу. Я їх питав, а де ви взяли зайві години? Вони кажуть : «А ми одну іноземну мову скасували». А вони вчать три іноземні мови. Значить, вони одну мову скасували, тому що Німеччина потерпає від того, що їм не вистачає інженерів. І не тільки Німеччина, а й США. Якби вони базувалися лише на американських школах, вони б просто рухнули. 800 тисяч молодих людей з цього світу щорічно приїздить в США вчитися в їх вишах, бо вони дуже популярні в усьому світі. Більша частина з них залишається там і Америка має колосальний прибуток від цих людей, які приїздять туди. І наші люди також вивітрюються туди.
Людмила Григорчук: Одні із найкращих.
Паул Пшенічка: Так, найкращі люди ідуть туди і вони ще крутять носом, хоча вони їх і не готували і все це їм зірвалося просто як з неба. І це дуже погано. У нас в минулому році на наш фізичний факультет поступило двоє і ще одного учня з великими труднощами знайшли десь. Не знаю навіщо потрібен був третій, напевно для якихось там формальних речей. А учень з нашого ліцею, який закінчив, який поступив в Канаді, у них на потоці 800 студентів. Тому що така «махіна», як Канада, не така вже й велика країна.
Людмила Григорчук: Велика, але територією.
Паул Пшенічка: Територіально велика, так. Але розробки, технології і техніка там на солідному рівні. Їм потрібні люди, які щось в цьому розуміються.
Людмила Григорчук: То чому Україна не розуміє? Чи не хоче розуміти? На що розраховує Україна, що вона переплюне американські вузи і звідти почнуть до нас їхати?
Паул Пшенічка: Дивіться, Україна це ж не якась абстракція. Україна – це люди. І люди, які керують нашою країною, ви бачили що робилося, і якщо не відбудуться зміни, нічого і не буде. Наші високі технології, а це ядерні технології, літакобудування, найкрупніші літаки будує Україна. Вже не будує. Якщо наше керівництво в основному займалося собою, то ясно, шо це занепало. І крім того, вони не бачать у реальному житті, де ті фізики такі великі гроші заробляють? Хто, фізики їздять на цих великих іномарках? Правда фізики наші все одно знаходять це. Вони заробляють гроші будучи менеджерами, будучи працюючи там, де ще можна працювати, скажімо на цих київстарах і тд. Там потрібно також ці люди. У нас занепала суднобудівна промисловість, а в Україні було зроблено два чи три авіаносці.
Людмила Григорчук: Так, в Миколаївській області.
Паул Пшенічка: Один з яких ми продали по ціні металолому наприклад в Китай, а вони з нього зробили справжній нормальний воєнний корабель.
Людмила Григорчук: Тобто, все таки це від влади залежить?
Паул Пшенічка: Залежить від влади, від суспільства. Суспільство також розмагнітилося. Перестали вірити, в те, що щось може мінятись. І дуже добре, що цей раз так вийшло, що нормальні було вибори, нормально все обійшлося і є надія, що будуть якісь зрушення в цьому плані. Тому що неможливо втримати людей, якщо вони виїжджають за кордон, і кажуть – давай йди до нас, ми тебе візьмем, якісь курси пройдеш, мову підучиш, і вони заробляють в 20-30 разів більше. Як можна їх втримати? Дуже важко.
Нагадаємо, Паул Пшенічка та Освіторія зібрали в Карпатах геніїв-фізиків з усієї України
Читати ще: Талановиті діти мають вчитися за окремою програмою – П.Пшенічка.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами