У рамках проекту «На світло» виставку організували члени клубу «Колекціонер Буковини»: Юрій Мисько, Микола Гаць, Володимир Демченко, Ігор Моравський, Валерій Селяво.
Усього виставка налічує 500 настінних тарілок та більше 100 горнят, з рідкісними напрямками сюжетних зображень різних виробників того часу: Австрії, Угорщини, Словаччини, Чехії, Румунії, Польщі, України. Про це передає кореспондент ІА АСС.
Як зазначають організатори виставки, на території Буковини фаянсові тарілки отримали широке використання і розповсюдження в кінці ХІХ і до 30-х років ХХ століття.
На Буковинській Гуцульщині «намисники» - дерев'яні полиці з святковими тарілками, прилаштовувались у житловій або у святковій кімнатах. Їх підвішували над дверима, між чільною стіною і дверима або вздовж чільної стіни над вікнами. Декоративний посуд виконував, в першу чергу, естетичну функцію – прикрашав житло. Декоративні тарілки у святковій, або як було прийнято казати, чистій кімнаті, часто підвішувались на гвіздки в ряд над вікнами, в поодиноких випадках по периметру кімнати.
В базарні дні господині обмінювали тарілки на продукти, які вирощували на власному городі. А потрапляли ці вироби на ринки Буковини впродовж середини з фабрик Австро-Угорщини, Польщі, земель Чехії і Словаччини.
Новини ІА АСС є у Viber
Настінні тарілки виготовлялись з фаянсу (глина, кварцовий пісок, польовий шпат). Суміш обпалювали спочатку при температурі 12800С, потім глазурували і ще раз прожарювали при температурі 11500С. Існували різноманітні техніки розпису тарілок і ручний розпис пензлем, губкою, штампуванням, набризком… Найбільш вживаними кольорами були: червоно-рудий, синій, зелений, брунатно-коричневий аж до світло-жовтого. Більшість настінних тарілок на зворотньому боці мають клейма виробників і обов’язково отвір для підвішування (кріплення).
Розрізняють великі, середні і малого розміру тарілки.
За сюжетом, їх можна розділити на групи:
- це рослинний мотив, найчастіше квіти, який або повністю домінує, або співіснує з доповненням композиційного чи геометричного орнаменту
- група виробів із зображеннями птахів, звірів, людей, будівель, сцен з життя.
Традиції використання фаянсового посуду, як елементу декору збереглись і донині. Основними осередками їхнього виготовлення є регіон Гуцульщини західної України, як от Вижниця, Косів, Коломия…
Читайте також: Пейзажі, портрети, сакральне мистецтво: у Чернівцях відкриють виставку акварелістів «Romantik»
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами