Львівщина та Івано-Франківщина лідирують у топі регіонів з найдорожчими сільгоспземлями. Вони увійшли в трійку регіонів з найдорожчою вартістю за гектар сільськогосподарської землі, обійшовши Київщину.
Про це повідомили на платформі Опендатабот, пише Медіа агентство АСС.
Після скасування 20-річного мораторію на продаж сільськогосподарської землі у липні 2021 року ціни на її купівлю щорічно зростають. Попри коронавірусну кризу та війну, середня ціна гектара з періоду відкриття продажів на земельному ринку підскочила на 60%. Хоча історичний максимум вартості досі лишається за липнем 2021 року - тоді покупці пропонували 95,6 тис. грн за гектар.
У першому півріччі 2025 року до п’ятірки найдорожчих областей увійшли Івано-Франківська, Львівська, Київська, Тернопільська та Дніпропетровська.
Ціни на сільськогосподарські угіддя Прикарпаття та Львівщини вже який рік поспіль залишаються одними з найвищих в Україні. Як і у 2024 році, ці регіони посідають перші два найдорожчі місця. Сьогодні в Івано-Франківській області гектар паю в середньому можна придбати за 126,6 тис. грн, у Львівській - за 118,3 тис. грн.
Отримуйте новини в Telegram
Та попри стабільнішу безпекову ситуацію, покупці не завжди готові переплачувати, натомість віддаючи перевагу центральній частині України. Так, за кількістю укладених угод про купівлю Івано-Франківська та Львівська області більш ніж удвічі поступаються центральним - Полтавській та Вінницькій, де в середньому гектар сільгоспземлі можна придбати на 42–48% дешевше. Така ситуація з пропозицією та попитом спостерігається і на Тернопільщині: при ціні 86,9 тис. грн/га охочих придбати тут землю значно менше.
У Київській області, яка посідає третє місце за вартістю сільськогосподарських угідь, один гектар у середньому пропонується за 89,4 тис. грн, але, на відміну від західноукраїнських регіонів, активних покупців також удвічі більше. Дніпропетровщина, попри поступовому наближені фронту, здивувала зростанням ціни за рік на 112% - до 73,9 тис. грн.
Хмельниччина – лідер серед найпродаваніших сільгоспземель у західних областях. Окрім відносно помірної ціни за гектар – 70,4 тис. грн, земельні угіддя приваблюють фермерів сприятливим ґрунтом для вирощування різноманітних культур.
Вартість орних земель у Закарпатській та Чернівецькій областях у середньому коливаються від 70 до 72 тис. грн, та не суттєво відрізняються від цін на Хмельниччині, але кількість покупців удвічі нижча. Близькість до кордону та стала безпека не компенсують складнощі пов’язані з рельєфом та природними умовами у регіонах. Значну частину Закарпаття та Буковини займають передгір’я та гори, у такій місцевості аграрії стикаються з проблемою обробки ділянок великогабаритною технікою, а також ризиками ґрунтової ерозії, коли кожен засіяний гектар може бути змитий дощами.
Найдешевші сільськогосподарські землі розташовані на Рівненщині та Волині. З ціною 57,7 тис. грн/га Рівненська область не є популярною серед фермерів, сума укладених угод про продаж не дуже перевищує регіон Прикарпаття, де ціна гектара у два рази більша. Якість чорнозему на Рівненщині залишає бажати кращого, тож попри великі земельні масиви, охочих придбати гектари відштовхують піщані ґрунти й поганий доступ до води.
А от Волинь – хороший приклад співвідношення ціна-якість. У середньому один гектар пропонується за 53 тис. грн. Чорнозем не настільки родючий, як на Хмельниччині, зате близькість до кордону з ЄС та відносна безпека приваблюють до себе покупців.Такий варіант добре підходить тим, хто планує вирощувати ягоди, або овочі.
Найнижчі ціни на землю залишаються у прифронтових регіонах: Запоріжжя — 38,3 тис. грн/га, Херсонщина — 39,1 тис. грн/га, Чернігівщина — 41,1 тис. грн/га, Миколаївщина — 41,6 тис. грн/га та Одещині — 41,8 тис. грн/га.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами