Про масові аварійні витоки газу, створення комунального підприємства з обслуговування внутрішньобудинкових мереж, підписання персональних договорів та багато іншого - у інтерв’ю Впливовому АССпекту розповів голова правління АТ «Чернівцігаз» Віктор Горда.
АТ «Черінвцігаз» - оператор газорозподільчих мереж на території Чернівецької області.
1100 працівників.
8500 км мереж (плюс 2-3 тис км газопроводів-вводів).
223 тис споживачів.
Усі новини є в Telegram
Яке головне завдання вашої компанії?
Ми не реалізуємо природній газ, а відповідаємо за безпечну його доставку. Наше завдання: отримати газ на межі області та доставити його до споживача. Щоб в будь-який час, відкривши комфорку, наші клієнти могли отримати якісну послугу. Тобто безперебійність та безаварійність газопостачання – це і є робота фахівців нашої компанії.
Ми не маємо відношення до походження газу, до ціни, за якою закуповують та реалізують природний газ, до розрахунків та його якості.
Газові труби, закопані у землі, - то ваше майно?
Звичайно – це міф. Люди часто нарікають, що вони самі будували мережі, прокладали їх, а тепер віддали газовикам та ще й платять шалені гроші за газ. Так-от, ми не маємо жодного метра газопроводу у власності. Всі мережі належать державі чи громадам. Ми лише їх обслуговуємо.
Вже 9 років ми інвестуємо в мережі, які не належать нам. Щороку це близько 10 млн. грн. Ще 10 млн грн. - виділялися на програми із встановлення та заміни лічильників.
У міській раді деякі депутати пропонують створити комунальне підприємство, яке б опікувалося внутрішньобудинковими мережами. Як вам ідея?
Як Голова правління, я радий, що депутати міської ради знайшли в собі сили не відмежовуватися від проблем, а спробувати їх вирішити. Якщо новостворене підприємство візьме на себе відповідальність за обслуговування внутрішньобудинкових мереж, ми готові надати консалтингові та інжинірингові послуги такому підприємству, задля того, щоб розв’язати цю проблему.
А як чернівчанин – я проти таких дій. Жодне комунальне підприємство, яке є в місті, не прибуткове, існують за постійні допомоги з міського бюджету. Пропонував би оприлюднити прізвище депутатів, які внесли рішення про створення КП, а ще краще запропонувати таким людям очолити це підприємство, аби яскраві гасла не розходитля із діями. Таким чином, чернівчани будуть розуміти, хто відповідатиме за той хаос, який ймовірно, може початись в місті.
Ваша фірма – «природній монополіст»? Чи не є це грою в одні ворота, адже правила встановлюєте ви і суперечити вам вкрай важко?
Що стосується розподілу газу – то так. У європейських країнах по-іншому не буває. Неможливо, аби розподілом газу займалися кілька компаній, тому оператор ГРМ може бути тільки один. Якщо буде інакше – жодної відповідальності, обліку газу не буде.
Що стосується обслуговування внутрішньобудинкових мереж – то цей ринок відкритий та вільний. Тут створено конкуретні умови. За нашою інформацією, в Чернівецькій області зареєстровано близько 200 підприємств, які мають дозвіл на технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж газопостачання. Міська рада називала близько 30 таких компаній. Тобто споживачі газу вільні обирати будь-яку організацію, що має відповідні дозволи на проведення таких робіт. Де тут монополія?
А ініціаторам створення КП можна поставити цілком логічне запитання: навіщо поповнювати і без того великий список підприємств? Як на мене, то це більше схоже на якусь корупційну схему, ніж на бажання допомогти городянам.
Чому у Чернівцях почастішали випадки аварійного відключення від газопостачання цілих під’їздів чи багатоквартирних будинків? Подейкують, що ви ледь не самі вигадуєте уявний витік газу, аби мати причину для відключення?
Ми, як оператор ГРМ, залишаємося відповідальними за надійну та безпечну експлуатацію внутрішньобудинкових газопроводів і маємо право обмежити газопостачання на об’єкт у разі незабезпечення власником будинку технічного обслуговування мереж чи то приватного будинку, багатоповерхівки чи промислового підприємства.
Усунення несправностей – це наступний етап. Наша чи будь-яка інша компанія, може здійснювати ремонт/технічне обслуговування на підставі укладеного договору та сплачених за цим договором послуг. Не зважаючи на те чи це буде комунальне підприємство чи інша організація, чи ми – витрати з обслуговування лягають на співвласників будинку.
Читати: Впливовий АССпект: Чернівці - єдине місто, де неможливо утилізувати великогабаритне сміття
До прикладу, якщо мешканці багатоповерхівки мають договір з якимось підприємством (приміром, «Альфагаз»), то якраз воно і має виконувати роботи з технічного обслуговування. Нам залишається тільки перевірити результат і запустити газ.
Якщо немає угоди ні з ким, і ніхто не обслуговує мережі – ми припиняємо постачання до моменту вирішення проблеми.
А витоки почастішали, бо проблема прогресує. Колись за цим стежили ми, а тепер це питання залишається в підвішаному стані.Тому і випадків стало більше. Адже будь-яка техніка потребує періодичного обслуговування.
А щодо безпідставних відключень, можу впевнено говорити про те, що жодного випадку не було, аби ми без звернення про витік газу відключали цілий стояк чи будинок.Всі виклики, що надходять на АДС реєструються, і в будь-який час ми готові надати їх відповідним органам разом з розшифровками розмов.
Трапляється, коли через одного боржника страждає весь будинок. Чи відключаєте ви квартири від газу, якщо у під’їзді є такий боржник?
Ми не здійснюємо відключення стояків через борги. Це нонсенс і неправда. Лише аварійний виклик може стати причиною для такого відключення.
Наявність боржника і аварійна ситуація – це різні речі.
Для того, щоб відновити газопостачання, нам необхідно потрапити в кожне помешкання, де є газоспалюючі прилади. Така умова продиктована безпекою. При цьому наші фахівці можуть перевірити чи є в споживача заборгованість та поставити пломбу саме в квартирі конкретного споживача газу.
І наостанок, у місті бачимо розкопані вулиці. Буває, коли ви після проведення робіт не відновлюєте покриття. Це ваше завдання чи за цим мають стежити інші служби?
Наразі у Чернівцях є дві ділянки, де досі не завершені роботи – вулиці Бехтовена та перетин Гагаріна і Хмельницького. Два роки тому ми виявили сильну загазованість грунту в центрі міста – від 50до 90%. Всі підвали містили газовибухову суміш. Було два варіанти – все місто відключити чи терміново ремонтувати. Звичайно, вибрали другий варіант. Як тільки проведемо перепідключення – то й приберемо за собою. До кіняця року дорожнє покриття відновимо, якщо там місто не буде здійснювати заміну інших мереж.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами