Інсульт — друга за частотою причина смерті людей в усьому світі і основна причина довготривалої непрацездатності. Інсульт (від лат. insultus «напад, удар») — гостре порушення мозкового кровообігу, що спричиняє ушкодження тканин мозку і розлади його функцій. Його поділяють на геморагічний (23%) та ішемічний (77%). Про те, як запобігти, виявити та лікувати цю недугу, "Впливовому АССпекту" розповіла завідувачка Центру невідкладної неврології Лікарні швидкої медичної допомоги Анна Вакарчук.
Щороку у Чернівецькій області фіксують біля 1500 випадків інсультів.
«Вся біда в тому, що ми мало знаємо про цю недугу. Про інфаркт знають всі, про інсульт - ні. А при інфаркті нема такого маленького часу на порятунок, як у пацієнта з гострим порушенням мозкового кровообігу. В Україні інсультів у 4 рази більше, ніж інфарктів. Якщо інфарктів 40 випадків на 100 тис. населення, то інсультів – 180, а той понад 200 на 100 тис., – розповідає Анна Вакарчук, завідувачка Центру невідкладної неврології. - Лише 10% людей повертаються до активного попереднього життя. А відверто кажучи, після інсульту людина ніколи не буде такою, якою була до цього. Частина мозку все одно постраждала. А мозок відповідає за всі процеси контролю життєдіяльності організму».
Читати: Довелося витягати через вікно: у Чернівцях врятували життя жінці, в якої трапився інсульт
При ішемічному інсульті час на порятунок обмежений. Так зване «вікно терапевтичних можливостей» складає не більше 4,5 год від моменту інсульту. Опісля – все буде по-іншому. Врятувати ушкоджену ділянку мозку буде неможливо.
«Раніше до нас у відділення доставляли біля 3% хворих у межах «терапевтичного вікна», зараз - понад 20%. Це прогрес, але все одно цифра надзвичайно маленька. Чому не везуть? Люди просто не знають, що таке інсульт. Часто трапляється, що заніміла рука чи нога, перекосило обличчя, запинання у мові, але хворий просто не розуміє свого стану чи ігнорує та не звертає уваги. Родичі не знають, що це вже перші симптоми, не викликають екстрену допомогу, а час спливає», - додає Анна Вакарчук.
Тромболізис (внутрішньовенне або внутрішньоартеріальне введення препаратів, що розчиняють тромб у перші години після появи симптомів) - це визнана в усьому світі методика, що сприяє відновленню у хворого нормального кровотоку. А також до 27% підвищує його шанси вижити й уникнути інвалідності.
«Всі, кого привозять у межах «вікна», є кандидатами на тромболізис, але це не означає, що його їм проведуть. У цьому році ми провели 25 таких терапій. Так, цього все одно мало . Тромболітик – це препарат, 1 флакон якого коштує 15 тис. грн. А їх треба два. Якщо тромболітик ввести через 4,5 години, то ефективність буде лише у кожного 14-ого пацієнта (він піде здоровим). Якщо ж у перші 1,5 години – то кожен 5-ий одужає. Нещодавно був випадок у нашій лікарні: жінка поступила за півгодини після інсульту, ми ввели препарат, і вона виписалась абсолютно без дефекту, з повним відновленням втрачених функцій. Відновлення відбувалося на очах», - ділиться завідувачка Анна Вакарчук.
Лікарка також розповіла, що пацієнту, у котрого немає ні копійки, проведуть тромболізис. Діє державна програма – платить бюджет. Навіть хворому з іншої області не відмовили би, а вже потім вирішували бюрократичні нюанси щодо перерахунку коштів. Щоправда, цей препарат є лише в обласному центрі, в районах - немає. Адже використання таких ліків без проведення комп’ютерної томографії (а відповідно, чіткої верифікації діагнозу) - неправильне, неефективне та заборонене.
Серед усіх захворювань у світі кожне десяте – це інсульт. Міжнародний день боротьби з цією недугою відзначають 29 жовтня. ЕSO (Європейська організація боротьби з інсультами) минулого року констатувала, що кожен 6 має ризик захворіти на інсульт незалежно від факторів ризику, в цьому році – кожен 4. Якщо у компанії четверо друзів, - один з них потенційно може захворіти.
«За кордоном навчають навіть дітей, як розпізнати інсульт за симптомами. Діти часто залишаються з дідусями чи бабусями, у яких може трапитись хвороба. Вони кмітливі, спостережливі і першими можуть побачити перші симптоми інсульту. Зі сторони краще видно зміни в організмі. У нас такої культури поки немає, - каже медик, - проте у нас є спеціальна екстрена сумка для порятунку. У ній є все необхідне для проведення тромболізису. Актуальність швидкого розпізнання ознак катастофи та чіткого злагодженого порядку дій, який починається зі дзвінка на «103» настільки важлива, що приміром, у Польщі або Чехії людину з інсультом забирає гелікоптер. Бо час – найдорожче. У групі ризику перебувають ті, хто страждає від цукрового діабету, артеріальної гіпертензії, атеросклерозу.
П’ять небезпечних ознак, які свідчать про ймовірний розвиток інсульту: Мовлення (порушення мовлення), Очі (втрата чіткості зору), Запаморочення (чи навіть втрата рівноваги), Обличчя (раптова асиметрія), Кінцівки (слабкість у руках чи ногах).
«Час від дверей госпіталю до голки у вену - 15 хв. Це світовий стандарт. У нас мінімальний час був - 12 хв. Цьому сприяє злагоджена робота медиків, які везуть пацієнта, і нас тут на місці. Якщо ми попереджені, то всі готові, апарати ввімкнені, розігріті, та й навіть елементарно зрозуміло, куди саме везти хворого, аби потім не тинятись коридорами чи чекати на ліфт. Це вирішує один дзвінок. Але час, на який ми не можемо вплинути – це від моменту інсульту до дзвінка у екстрену допомогу. Тут втрачаються цінні хвилини. У Канаді 75% населення знають про ознаки інсульту. У нас і кожен 10 не в курсі…» - зітхає лікарка.
«У нас нема хоспісів, немає реабілітації. З 2017 року впроваджено реабілітацію пацієнтів після інсульту, мешканців м.Чернівці, – при міському інсультному центрі у лікарні №3. Але й там недостатньо (обмаль) ресурсів і місця для реабілітації всіх, хто цього потребує . Адже з одним хворим слід займатись щодня три години. П’ять разів на тиждень. Тоді реабілітація ефективна.. Питання відновлення життєдіяльності після інсульту – це не лише тягар для хворого, а особливо, якщо він заробляв на життя і утримував родину, це ще й потребує постійного доглядача, а також того, хто має заробляти на реабілітацію та лікування, - каже Анна Вакарчук.
Такий випадок стався із інтерном Буковинського державного медичного університету: після тривалого застосування оральних контрацептивів у молодої жінки розвинувся ішемічний інсульт.
Зрештою, аби убезпечити себе від ймовірного захворювання, чітких правил немає. Слід дотримуватись загальних принципів здорового життя: не вживати алкоголю, не курити, пити багато рідини, пам’ятати, що мозок харчується жирами (горіхи, авокадо), тому повністю їх виключати з раціону – неправильно. Все добре в міру. Достатній сон і мінімізація стресу. Фізичні навантаження: три силових тренування на тиждень і два кардіотренування. Багато ходити на свіжому повітрі: щодня по 10 тис. кроків. Саме такі нехитрі кроки можуть вберегти Вас від інсульту. Будьте уважні до свого самопочуття та близьких.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами