Як вдягатися, чим грітися та чи варто пити алкоголь, «Впливовому АССпекту» розповіла Надія Лабанда, менеджер з громадського здоров’я управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради.
- Чи є універсальні правила, як не допустити переохолодження?
- Ці правила досить прості. На мороз краще виходити не голодним, попередньо поїжте щось калорійне. Білкова їжа забезпечить організм необхідною енергією, яка при низьких температурах буде витрачатися на обігрів тіла.
Не паліть на морозі, бо це ускладнює периферійну циркуляцію крові. Таким чином, тіло, особливо – руки і ноги, швидко замерзає.
Надія Лабанда
- Чи варто зігріватися алкоголем?
- Відчуття тепла при вживанні алкоголю оманливе. Алкоголь розширює кровоносні судини на поверхні тіла, тож приплив крові викликає відчуття тепла. Внутрішні органи при цьому тепло втрачають. Ось у цьому і є небезпека.
Втрата тепла з поверхні шкіри, кінцівок на холоді відбувається швидко, а загальна температура тіла знижується. Алкоголь та низька температура на вулиці – небезпечна комбінація. Особливо обережними треба бути людям, які мають серцево-судинні захворювання. Незалежно від кількості, вживання алкоголю негативно впливає на організм та призводить до низки хвороб.
- Чи є якісь рекомендації щодо одягу: яким він має бути, окрім того, що теплим?
- Так, одяг має бути вільним, щоб не сковував рухів. Це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся в кілька шарів – прошарки повітря утримують тепло.
Взуття повинно бути сухим і не тісним. Використовуйте теплі устілки і вовняні шкарпетки – вони вбирають зайву вологу та залишають ноги сухими. Звісно, не виходьте на мороз без теплих рукавиць, головного убору і шарфу.
- Надіє Богданівно, які ознаки переохолодження та обмороження?
- Основними симптомами є блідість та оніміння шкіри. Якщо це переохолодження ІІ ступеня, то з’являються міхурі з серозно-кров’янистим вмістом, при ІІІ-ІV ступенях починається некроз шкіри, підшкірної клітковини, сухожиль, м’язів.
- Як надати першу допомогу при обмороженні?
- Постраждалого потрібно вкрити теплою ковдрою, дати тепле пиття. Процес обігріву повинен тривати поступово і зсередини, тому що швидке зовнішнє зігрівання, що йде з поверхні всередину, призводить до омертвіння тканин. Можна дати людині таблетку аспірину.
Обморожену ділянку бажано перев’язати теплоізолюючою пов’язкою: бинт і вата, а зверху - поліетилен. Це запобігатиме занадто швидкому відігріванню.
Після таких заходів постраждалого потрібно відвезти до лікарні, де йому нададуть кваліфіковану допомогу.
Отримуйте новини в Telegram
- А що не можна робити при обмороженні?
- Перш за все – не можна розтирати уражену ділянку тіла снігом, льодом чи тканиною. В результаті цього утворюються додаткові мікротравми, що тільки погіршують стан. Не потрібно зігрівати потерпілого біля вогню, розкривати пухирі, накладати на пошкоджену шкіру жирові мазі або креми.
Пам`ятайте: переохолодження і неприємні відчуття можуть наступити навіть при не дуже низьких температурах, особливо враховуючи наш клімат і високу вологість. Іноді достатньо плюсової температури, вогкості та сильного вітру.
Авторка: Ольга КАМСЬКА-ОПОЛОНИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами