Під час трьох місяців жорсткого карантину в Україні відчутно збільшилася кількість безробітних. Про це повідомляє ІА АСС з посиланням на 24 канал.
Головними причинами росту безробіття є закриття бізнесу, кадрові скорочення і масове повернення в Україну заробітчан. За даними опитування KPMG, 8% українських компаній вже скоротили персонал, а 21% планують це зробити.
Схожі дані й в опитуванні Work.ua: 6% роботодавців сказали, що змушені були скоротити штат (16% тримають співробітників в безоплатній відпустці).
Читайте також: Бізнес в умовах коронавірусу: чи виживуть чернівецькі підприємці
Ще один фактор – у перші п’ять місяців 2020 року в Україну повернулися близько 1 мільйона заробітчан. Лише кожен двадцятий знову поїхав за кордон після послаблення карантину.
Велика кількість безробітних створює високу конкуренцію на робочі місця. Це дозволяє роботодавцям завищувати вимоги до потенційних працівників і суттєво знижувати рівень зарплат в Україні.
За даними того ж опитування KPMG, вже протягом перших двох місяців карантину майже 40% українських компаній скоротили зарплати на 20-30%. І цей негативний процес триватиме у найближчі місяці, бо 35% роботодавців планують також зменшувати працівникам розмір оплати праці.
Кореспондент ІА АСС дізнавався, чи спостерігають таку тенденцію на ринку праці Чернівецької області.
Щодо Чернівецької області, директорка Чернівецького обласного центру зайнятості Любов Кожолянко відзначає, що в нас середня зарплатня загалом є однією із найнижчих в Україні. Вона такою була до карантину і продовжує залишатися на тому ж рівні зараз. Знижувати її ще, фактично, немає куди.
«У нас водночас фіксується зменшення кількості вакансій. Приблизно на третину. Від початку року мали 5548. Наразі актуальних в нас залишилося 970. Попри це, є навіть невеличке збільшення зарплатні, приблизно на 9,5% та нині становить 7 800 для керівників та менеджерів, 7 000 - для фахівців, 7 500 - для робітників, які працюють з інструментом та 5 500 - для працівників найпростіших професій», - каже Любов Кожолянко.
Проте, очільниця обласного центру зайнятості відзначає: мова лише про зареєстрований ринок праці. Тому не виключає того, що приватні підприємства, які платять підлеглим зарплатню в конвертах, дійсно знизили неофіційну зарплатню.
«Якщо попит буде перевищувати пропозицію, ситуація складатиметься, як влітку минулого року, коли за працівників будуть битися та підвищуватимуть їм зарплатню. У разі, якщо карантин посилять та знову закриють кордони, ситуація вийде зворотною – робітників на ринку праці вистачатиме. Відповідно, підстав для підвищення зарплатні не буде», - резюмує Любов Кожолянко.
На думку викладача ЧНУ, кандидата економічних наук Богдана Сторощука, задля якнайшвидшого відновлення економіки у першу чергу необхідно переглядати режим карантину.
«Я відстоював це питання. Знаю багатьох підприємців з продуктових ринків, які змушені були тонами викидати свої продукти, городину, коли ринки були закриті. Крім того, карантин – ідеальний час зробити якісь роботи у господарстві, які давно відкладав: провести ремонт у квартирі, полагодити автомобіль чи велосипед тощо. Проте, тоді не працювали невеличкі господарські магазини. Хоча, на мій погляд, вірогідність заразитися вірусом у магазинчику, до якого одночасно заходить щонайбільше 2 -3 людини, а протягом дня відвідувачів не більше десятка, значно нижча, аніж у великих торгових центрах, які продовжували працювати в карантин, навіть коли все було закрито», - каже Богдан Сторощук.
На його думку, зарплатня не повернеться на попередній рівень, доки триватиме карантин. Але й після карантину це явище буде не миттєвим через значне падіння сукупного доходу.
Водночас, пан Богдан не вважає, що заробітчани відчутно вплинули на погіршення ситуації на ринку праці.
«Насправді, немає критичної межі, яка серйозно впливала б на ринок праці. Додому повернулися близько 25 – 30% українців. Ще частина з них вже поїхала назад, за кордон. Звісно, ті, хто повернулися, поповнили лави безробітних в Україні. Та попри це, навіть, якщо вони масово повертатимуться на роботу в Європу, бізнес відновлюватиметься довго й доходи громадян повільно повертатимуться до прийнятного рівня», - пояснює Богдан Сторощук.
Дивіться нас на YouTube
Від редакції:
Підтримайте якісну журналістику!
Інформаційне агентство АСС - це незалежна медійна платформа, яка працює об`єктивно, оперативно та точно. Вже 5 років ми подаємо нашим читачам лише якісні та перевірені новини. Втім, через кризу та карантин, наші рекламні доходи відчутно зменшились! Відтепер ви можете допомогти нам не лише лайком чи репостом, а й донатом.
Кожен донат - ваша підтримка нашої роботи!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами