Виявляється, комп`ютер, без якого важко зараз уявити життя, згубно діє на наші зуби. Про нове стоматологічне захворювання – комп`ютерний некроз – розповіла Марія Лутанюк, лікар-стоматолог.
– Вчені з’ясували, що комп’ютери створюють навколо себе особливе електромагнітне поле з легким іонізуючим випромінюванням, – каже Марія Лутанюк. - Внаслідок постійної іонізації відбувається збій у функціонуванні клітин, у тому числі – клітин зубів, порушується мінеральний обмін у твердих тканинах зубів. Результатом тривалої роботи за комп’ютером є також порушення кровообігу, постійне нервове напруження, що призводить до спазму судин, погіршення окислювально-відновних процесів, зниження опірності організму хвороботворним мікроорганізмам. Зрештою, у людини порушується раціональний режим харчування. Сидячи за комп’ютером, вона п`є солодкий чай або каву з булочками, їсть фаст-фуди, а після цього ще виходить на перекури, що сприяє розмноженню хвороботворної мікрофлори у ротовій порожнині. Сукупність усіх цих факторів породила нову хворобу сучасності – комп’ютерний некроз зубів.
- Чи може людина самостійно помітити, що в неї почався некроз зубів?
- Некроз розвивається поступово. Його перший симптом – втрата блиску зубів. Згодом на них з’являються пігментовані плями – від коричневих до майже чорних, з’являється сухість у роті, а емаль зубів у зоні ураження стає м’якою.
- Уражений зуб, мабуть, дуже болить?
- Проблема якраз у тому, що при некрозі людина не відчуває болю, а тому вчасно не звертається до лікаря. До стоматолога йдуть тоді, коли настала атрофія пульпи, знищений нерв. Врятувати такий зуб уже дуже складно, або й неможливо.
- Маріє, хто потрапляє у зону ризику захворіти цим новим і дуже серйозним захворюванням?
- На першому місці – професійні комп`ютерники. Але й підлітки, які годинами просиджують перед моніторами, також у групі ризику. Через згубну пристрасть, вони можуть іще замолоду залишитися беззубими.
- Як же вберегтися від комп`ютерної хвороби зубів, адже зараз дуже багато професій пов`язані з роботою за комп`ютером?
- Головним у профілактиці некрозу є дотримання санітарно-гігієнічних норм роботи за комп’ютером. За монітором варто проводити не більше шести годин на день. А тим, хто мусить працювати за ним довше, потрібно взяти за правило раз на півроку відвідувати стоматологічний кабінет.
Важливим у профілактиці цієї хвороби є збалансоване харчування. Зокрема, у раціоні повинен бути творог, риба, хліб з муки грубого помелу, овочі, горіхи, кисло-молочні продукти. А от про легкозасвоювані вуглеводи – солодощі – краще забути. Не варто також захоплюватися цитрусовими, бо вони містять кислоту, яка пришвидшує розвиток некрозу.
Раджу включити у свій щоденний раціон спеції, які містять кальцій (корицю, коріандр, гвоздику) та магній (фенхель і кумин).
«Шоколад не псує зуби і продовжує життя», - каже лікар з Чернівців
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами