Виявляється, попередити карієс і хворобу зубів можна ще до народження дитини. І залежить це в першу чергу від харчування майбутньої матері. Як подбати про міцні та здорові зуби дитини ще до її народження, «Впливовому АССпекту» розповіли Оксана Годованець, доктор медичних наук, доцент, та Дойніца Романюк, асистент кафедри стоматології дитячого віку БДМУ.
Оксана Годованець: Незважаючи на те, що в останні роки широко впроваджуються засоби та методи профілактики, поширеність карієсу залишається надзвичайно високою – до 98%. Плануючи вагітність, майбутні батьки повинні знати: профілактика карієсу здійснюється ще під час вагітності та спрямована на нормальний фізіологічний розвиток твердих тканин зубів дитини. Вона має бути організована лікарем-стоматологом, акушер-гінекологом і педіатром. Профілактичні заходи мають на меті підтримувати і поліпшувати стан ротової порожнини в жінок протягом усього періоду вагітності та створюють умови для нормального розвитку плода. А це гарантує повноцінне формування і первинну мінералізацію твердих тканин зубів, а також забезпечує фізіологічний перебіг процесу їх дозрівання.
Дойніца Романюк: На 6-10-му тижні вагітності формуються зачатки всіх тимчасових зубів, з 20-го тижня починається мінералізація центральних і бокових різців, відбувається формування зачатків постійних зубів, що продовжиться до 5-річного віку дитини, з 28-го тижня розпочинається мінералізація зачатків тимчасових іклів і молярів.
Читайте ще: Правильна техніка та зубна паста: Супрун порадила, як ефективно чистити зуби
- Розкажіть, від чого залежить формування міцних зубів у дитини?
Оксана Годованець: - Для нормального розвитку майбутньої дитини вагітні жінки повинні виконувати комплекс загальних профілактичних заходів, який включає в себе правильний режим праці і відпочинку, зміцнення соматичного здоров’я, повноцінне раціональне харчування. Це актуально для попередження виникнення основних стоматологічних захворювань.
Протягом всієї вагітності організм жінки потребує підвищеної кількості вітамінів. Особливо важливим є вітамін С, вітаміни групи В, A, D, Е. Мінімальна добова потреба майбутньої матері у вітаміні А – 800 мкг, вітамін Д – 10 мкг, вітамін С – 70 мг, вітамін В6 та В12 – 2,2 мкг, вітамін РР – 17 мг, фолієва кислота – 400 мкг.
Вітамін D має велике значення для розвитку плода. Він бере участь в утворенні кісткового скелета, регулюючи кальцієвий і фосфорний обмін, діяльність залоз внутрішньої секреції. При недостатності його в організмі порушується мінеральний обмін, зменшується кількість кальцію і фосфору в кістковій тканині, пізно прорізуються зуби, діти мають схильність до карієсу.
Вітамін А сприяє правильному розвитку кісткової тканини, забезпечує нормальну діяльність органа зору, підвищує стійкість щодо захворювань слизових оболонок. Добова потреба вагітної жінки в основних макро- і мікроелементах: кальцій – 1200 мг, фосфор – 1200 мг, магній – 320 мг, залізо – 30 мг, цинк – 15 мг, йод – 175 мкг, селен – 65 мкг. Тому овочі, фрукти мають стати постійними інгредієнтами харчового раціону.
Вам буде цікаво: Перші стоматологи пломбували зуби... золотом
- Як часто вагітній жінці варто проходити стоматологічне обстеження?
Дойніца Романюк: - Вагітні жінки є групою ризику щодо розвитку стоматологічних захворювань. Тому обстеження у стоматолога рекомендується проводити в 6-8, 16-18, 26-28 і 36-38 тижнів вагітності, санацію ротової порожнини – до вагітності, якщо ж цього не сталося, то у термін 3-6 місяців.
- А якщо виявляють проблеми, чи варто під час вагітності лікувати зуби?
Оксана Годованець: - Стоматологічне лікування вагітної жінки повинно бути узгоджене із акушером-гінекологом і терапевтом.
Якщо ж говорити про профілактику, то вона включає полівітаміни з макро- і мікроелементами, йодовмісні та залізовмісні препарати, а також імуномодулятори.
Крім того, для зміцнення зубів дитини, рекомендуємо грудне вигодовування до досягнення дитиною 12-місячного віку.
Усе це, без сумніву, покращує стан стоматологічного рівня здоров’я як матері, так і майбутньої дитини.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами