Але як саме ці реакції виникають і що їх спричиняє – здебільшого досі лишається загадкою. Це справжні алергії чи щось інше? Науковці починають розгадувати ці загадки й відкривають нові знання про хімію нашого тіла та особливості імунної системи людини, пише Медіа агентство АСС з посиланням на BBC.
Причина не завжди очевидна. Одна американка з важкою формою синдрому активації тучних клітин – коли клітини, що борються з інфекціями, починають працювати неправильно – розвинула виснажливу алергічну реакцію на запах свого чоловіка. Сабіне Альтріктер, лікарка університетської клініки Кеплера в Австрії, каже, що хоча зв'язок не доведений, деякі пацієнти з такими розладами підозрюють, що вони чутливі до природних запахів тіла або хімічних речовин, які виділяє шкіра інших людей.
Шкіра виділяє багато сполук, що впливають на запах тіла. Ці так звані «шкірні гази» можуть містити речовини на кшталт толуолу – хімікату, що зустрічається в сирій нафті й використовується у виробництві фарб та пластмас. Люди можуть вдихати толуол навмисно – наприклад, при нюханні клею, щоб викликати ейфорію – або випадково, зокрема на роботі. Толуол також є одним з багатьох хімікатів у тютюновому димі.
Однією з груп людей, які можуть пролити світло на реакції організму на інших людей, є ті, хто страждає на загадковий стан, відомий як PATM (People Allergic To Me – «люди мають на мене алергію»). PATM – це рідкісне явище, яке призводить до соціальної ізоляції - в присутності таких людей інші починають проявляти симптоми, схожі на алергічні: кашель, задихання, подразнення.
У 2023 році професор хімії Токайського університету в Японії Йошіка Секіне разом із колегами досліджував «шкірні гази», які виділяють люди з симптомами PATM. Із 75 вивчених сполук особливо поширеним був толуол. Люди з групи PATM в середньому виділяли його у 39 разів більше, ніж ті, хто не мав такого захворювання.
«Толуол вдихається з повітрям під час дихання. Як шкідлива сполука, він зазвичай метаболізується в печінці та виводиться з організму з сечею, – пояснює Секіне. – Однак у пацієнтів із PATM здатність розщеплювати толуол знижена, що призводить до його накопичення в крові й подальшого вивільнення через шкіру».
Секіне зазначає, що сам феномен PATM досі офіційно не визнаний, і не існує жодних діагностичних критеріїв для його виявлення.
Тим часом алергія на піт зазвичай пов'язана з чутливістю до власного поту, а не до чужого. Що ж до волосся – у рідкісних випадках, коли фіксували алергії, пов'язані з людським волоссям, реакцію спричиняли не білки самого волосся, а сторонні речовини: наприклад, похідні формальдегіду в процедурах кератинового вирівнювання чи білки котів, які можуть потрапляти у волосся власників тварин.
Отримуйте новини в Telegram
Алергічні реакції також можуть виникати через конкретні алергени, які містяться в рідинах людського тіла. В одному випадку у Великій Британії жінка, що мала алергію на бразильські горіхи, отримала кропив'янку й утруднене дихання після статвого контакту з чоловіком, який за кілька годин до того їв горіхи – навіть попри те, що він ретельно почистив зуби, нігті та шкіру.
Горіхи також спричиняли алергічні реакції при поцілунках у людей із серйозною алергією. Хоча саме горіхи найчастіше називають алергеном, що викликає реакції під час поцілунків, слина також може призводити до алергій після вживання фруктів, овочів, морепродуктів і молока.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами