14 червня відзначається Всесвітній день донора крові – щорічне свято на честь людей, які добровільно і безоплатно здають свою кров заради порятунку людських життів, пише ІА АСС з посиланням на Департамент охорони здоров`я Чернівецької ОДА.
Свято було встановлено 23 травня 2005 року на 58-й сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в Женеві (Швейцарія). Дата святкування обрана на честь дня народження вченого, лауреата Нобелівської премії Карла Ландштайнера, який відкрив групи крові людини і зробив перший крок до переливання донорської крові.
Служба крові – невід’ємна складова частина системи охорони здоров’я та національної безпеки будь-якої країни світу. Впровадження у медичну практику сучасних методів лікування, розширення обсягів високотехнологічних оперативних втручань, зростання кількості потерпілих від аварій, надзвичайних ситуацій потребує від служби крові збільшення об’ємів заготівлі крові та її компонентів.
Крім того, донорська кров необхідна для регулярного переливання пацієнтам, які страждають такими захворюваннями як таласемія, серповидноклітинна анемія, а також для виготовлення компонентів – факторів згортання крові для хворих на гемофілію.
Читайте ще: Впливовий АССпект: Один донор рятує три життя
1. Ще в давнину люди намагалися лікуватися кров'ю тварин. У творах давньогрецького поета Гомера йдеться про те, що Одіссей давав пити кров тіням підземного царства, щоб повернути їм свідомість, пам'ять і мову. Кров тварин з лікувальною метою пили під час воєн, тому услід за єгипетськими військами йшли цілі стада баранів, кров яких використовували для лікування поранених. У стародавніх папірусах залишилися нотатки про те, що кров використовували також і для ванн.
2. Слово «донор» походить від лат. donare – «дарувати». Людина, що потребує переливання і одержує донорську кров, називається «реципієнт».
3. Загальний обсяг крові в організмі людини це 5-6 літрів, близько 10% від загальної маси тіла людини. За один раз у донора забирають 350-450 мл.
4. Активні донори рідше страждають серцево-судинними захворюваннями і легше переносять крововтрату при ДТП та інших нещасних випадках.
5. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, люди, які постійно здають кров, живуть в середньому на 5 років довше, тому що у них відбувається активізація системи кровотворення та регулярна стимуляція імунітету.
6. Найзнаменитіший донор крові в світі протягом свого життя віддав близько 500 літрів крові за 624 рази.
7. Щоб забезпечити достатню кількість крові для медичних потреб, в країні має бути не менше 40 донорів на 1000 жителів. Бути донорами можуть 10-15% населення, але реально людей, що здають кров, у десять разів менше.
8. Кожному третьому жителю Землі хоч раз в житті доведеться робити переливання донорської крові. Для одного реципієнта, в середньому, потрібні три донора цільної крові.
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами