Кількість прихильників Північноатлантичного Альянсу в Україні значно зросла. Майже половина громадян – 47% – вважає НАТО гарантією національної безпеки. Таку цифру називають у Фонді “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва за результатами опитування у червні 2017-го.
Раніше українці найкращим способом захисту називали саме позаблоковість, на друге місце ставили союз із Росією і лише на третє – вступ до НАТО. Станом на червень 2017 року 24% жителів Донбасу підтримують вступ до Альянсу. Раніше ця цифра ледь досягала 1%. Загалом 2012 року членство в Альянсі як джерело безпеки обирали лише 13%. У травні 2014 року ця цифра становила 33%.
Наразі найбільший відсоток підтримки членства України в НАТО як запоруки безпеки є у західних регіонах – 81%, найменший на сході – 32%. У центрі та на півдні – 68% і 20% відповідно.
Нагадаємо, Рада ухвалила закон про курс України на вступ до НАТО
Так, якщо б у червні цього року відбувся референдум щодо вступу до Північноатлантичного Альянсу, участь у волевиявленні взяли б 66% населення. За членство в НАТО проголосували б 69%.
Водночас, за словами заступника голови Комітету Верховної Ради із закордонних справ Бориса Тарасюка, населення є недостатньо проінформованим щодо НАТО.
Загалом лише 12% опитаних вважає, що вони добре інформовані про те, що таке НАТО, 55% дещо знають, але, на їхню думку, недостатньо, а 22% не знають практично нічого.
“Влада має провести гігантську роботу, щоб не просто втримати кількість прихильників вступу, а й збільшити її”, – зауважив нардеп.
Незважаючи на зростання готовності населення до співпраці України з НАТО, досить великою залишається частка людей, які підтримують позаблоковий статус.
Так, від 2012 до 2014 роки саме позаблоковість була найбільш підтримуваним варіантом безпеки для України – 42%, але після анексії Криму та початку війни на Донбасі частка орієнтованих на позаблоковий статус знизилася спочатку до 28% у травні 2014-го, 23% у листопаді 2015-го, 25% – у травні 2016-го. Однак у червні цього року дещо зросла – до 31%.
“Янукович і Азаров свого часу запевняли, що позаблоковий статус заспокоїть Росію. Однак Москва все-таки здійснила агресію проти України і дотепер продовжує війну. Таким чином, ми – єдина держава, яка протистоїть третій за потужністю армії світу. І це надзвичайно велике випробовування для українського суспільства”, – каже Тарасюк.
Найбільш кардинально змінилося ставлення до ідеї військового союзу з Росією та іншими країнами СНД. Якщо у 2012 році на цей варіант безпеки покладалися 26% українців, то вже у травні 2014-го кількість прихильників упала до 13%, у травні 2016 року – до 7%, у червні 2017 року – 6%. У період між квітнем 2012 року та червнем 2017 року підтримка мілітарного союзу з Росією та іншими країнами СНД впала у всіх макрорегіонах України, причому найбільше – на сході (від 38% до 13%) та півдні (від 31% до 11%).
Експерти фонду зазначають, що результати дослідження є оптимістичними для тих, хто прагне наблизити Україну до членства в НАТО. Дані опитування не є несподіваними. Це адекватна емоційна оцінка стану українського суспільства, яке шукає захисту від російської навали. На сьогоднішній день Альянс серйозно ставиться до підтримки України. Про це, насамперед, свідчить візит генсека Північноатлантичного Альянсу Єнса Столтенберга, який відбудеться 10 липня.
Загальнонаціональне опитування населення України було проведене Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва та Центром Разумкова з 9 по 13 червня 2017 року. Опитано 2018 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком АР Крим та окупованих територій у Луганській та Донецькій областях. Теоретична похибка вибірки – 2,3%.
Джерело: “Український інтерес”
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами