Операцію з імплантації кардіовертер-дефібрилятора в Чернівцях провели вперше.
70-річний пацієнт близько року страждав від шлуночкової тахікардії. Медики кажуть: це небезпечно, бо під час однієї з таких аритмій серце може зупинитися. А останнім часом хворий скаржився на перебої в роботі серця.
- Прилад, який відстежує та знімає напади життєвозагрозливих аритмій, які призводять до розвитку раптової серцевої смерті, вартує дуже дорого (понад 200 тис. грн.!), - каже Ірина Маковійчук, головний лікар Чернівецького обласного кардіологічного диспансеру. – Звісно, у нас є «реєстр» хворих, які потребують імплантації кардіовертер-дефібрилятора за державною програмою, всі вони знаходяться під диспансерним спостереженням. Однак протягом 2015-2016 року поставок не було. Окрім того, у Чернівцях не було обладнання та фахівця, який би мав досвід проведення таких оперативних втручань. Раніше пацієнти із такими проблемами скеровувались у київські клініки. У закладі і зараз спостерігаються хворі , яким такі втручання були виконані за кордоном.
У 2014 році, коли на Сході України почалася війна, до Чернівецького кардіодиспансеру переїхав працювати Андрій Лісовенко, серцево-судинний хірург з Луганська. У Луганській обласній лікарні він встановлював кардіостимулятори та кардіовертер-дефібрилятори. Таким чином, у Чернівцях з`явився висококласний фахівець. Відкритим залишалося питання ангіографа – обладнання, завдяки якому проводяться такі імплантації.
Читайте ще: При інфаркті стентування проводитимуть безкоштовно
- Між Департаментом охорони здоров`я Чернівецької ОДА, Чернівецьким обласним кардіологічним диспансером та шведсько-українським медичним центром «Angelholm» була укладена угода про співробітництво (як варіант державно-приватного партнерства). Ця приватна клініка має сучасний якісний ангіографічний апарат, що знаходиться в орендованому приміщенні нашого закладу, - пояснює Ірина Маковійчук. – Таким чином, лікар проводить операцію на обладнанні «Angelholm», а хворий є пацієнтом кардіодиспансеру, після процедури переводиться до реанімації та отримує все необхідне лікування. Саме завдяки налагодженню такого державно-приватного партнерства, вдалося імплантували пацієнту кардіовертер-дефібрилятор.
Андрій Лісовенко розповідає: у Луганську такі операції проводили, проте нечасто. Бо самостійно придбати прилад може далеко не кожен пацієнт. А за Державною програмою його поставки доводилося чекати рік і навіть більше. Хоча за кордоном, де діє страхова медицина, ця операція вважається звичною і щоденною.
- Операція проводиться під місцевою анестезією. Хоча в операційній на поготові є анестезіологічна бригада, - розповідає Андрій Лісовенко, серцево-судинний хірург. - Система складається з електрода або електродів (в залежності від модифікації), які заводяться та фіксуються в серці людини, та під’єднуються безпосередньо до приладу, який розміщується під шкірою в грудній ділянці. Функції кардіовертер-дефібрилятора наступні: постійний контроль за роботою серця, збір параметрів роботи серця. А в разі виникнення нападу життєвозагрозливої аритмії - проведення лікування. Це як «подушка» безпеки в автомобілі. Вона нам не потрібна поки не трапляється загрозлива ситуація.
Медики застерігають: кардіовертер-дефібрилятор – це не батарейка, яку встановив і забув про хворобу. Пацієнт потребує постійного спостереження кардіолога, відповідного лікування, а власне прилад – програмування.
- Люди, яким імплантовано кардіовертер-дефібрилятор, раніше змушені були регулярно їздити до Києва чи за кордон (в залежності від того, де був встановлений апарат), для його технічного обслуговування. Тепер же перепрограмування виконуємо в Чернівцях, - зазначає Андрій Анатолійович. – Це значно полегшує життя хворого.
Вам буде цікаво: Замість кардіодиспансеру — обласний центр серця
Пацієнти, які носять у грудях «міні-реанімацію», можуть вести звичний спосіб життя. Заборона для них – великі магніти.
- Мова не про магнітні рамки в магазинах, електроприлади чи комп`ютери, - зазначає хірург. – Маю на увазі МРТ, великі магнітні рамки в аеропортах та судах. Про це, звісно, пацієнти попереджені. Так само як і про те, що в їхніх грудях працює електронна реанімація зі штучним інтелектом у режимі 24 на 7.
Автор: Ольга КАМСЬКА, журналіст ІА "АСС"
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами