Важливість ІТ-сегменту завжди була високою, а особливо у критичні періоди (криза, ковід, війна). У час глобальної трансформації у всіх сферах росте попит на ІТ-сервіси, послуги, пише Медіа агентство АСС.
В чому конкурентна перевага фахівців з України, - розповідає Костянтин Васюк, виконавчий директор Асоціації ІТ Ukraine.
«У нас гарна технічна освіта, хороша демографічна ситуація, є люди, таланти, і це все дало за 30 років потужний стрибок для економіки та розвитку саме цієї сфери. Ми загартовані пандемією, ми були готові до війни, бо продумали всі варіанти подальшої роботи, ми показали стійкість і зберегли обсяги бізнесу. Наша робота не прив’язана до матеріальних засобів виробництва, сировини – тут лише співпраця з талантами, експертиза людей, бо вони – капітал індустрії», - каже Костянтин Васюк.
Отримуйте новини в Telegram
Асоціації ІТ Ukraine - найбільша ІТ-спільнота в Україні, яка представляє інтереси понад 80 000 ІТ-спеціалістів. На думку виконавчого директора асоціації, аби регіон став привабливим для цього бізнесу – має бути «трикутник взаємодії» (влада, бізнес, ІТ-організації). Адже найамбітніші проєкти без однієї з цих ланок приречені на провал.
«Колаборація і синергія – те, що має вагу і результативність. Західні області країни стали безпечними, сюди релокувалось багато компаній. Наше завдання – комунікувати з владою, залучати кластер до побудови спільного простору. Насправді треба три компоненти, аби привернути увагу ІТ-фахівця: безпека, доступ до інфраструктури, умови проживання для родини. Чернівці є за що хвалити, втім, є виклики, до яких ви поки не готові. Дефіцит житла. Вирішувати це слід системно, вже існують концепції розвитку. Великим плюсом є безпечність регіону, хороша освіта, близькість до кордону, природні зони відпочинку», - додає Костянтин Васюк.
ІТ-індустрія – експортна галузь. Клієнти з усього світу і з великими фінансами наймають українських розробників, і ці кошти працюють на внутрішню економіку. Гроші з-закордону витрачають в Україні. Кожен ІТ-фахівець створює довкола себе 2-3 робочі місця: оплачує тренера, вчить дитину, купує продукти, подорожує, вкладає у нерухомість. Про це розповідає Дмитро Шкільнюк, голова правління Чернівецького ІТ-кластеру, керівник центру розробки Valtech у Чернівцях.
«ІТ-галузь найбільше вціліла після 24 лютого. У нас були розроблені плани дій на випадок воєнного вторгнення. Клієнти хотіли стабільності – тому вимагали від нас чітких директив, як ми будемо діяти за найгіршого сценарію. Після повномасштабного вторгнення ми тут допомогли облаштуватись багатьом компаніям, які прибули з гарячих регіонів. Ми їм розказали, де краще жити, куди ходити за покупками, де харчуватись і все інше. Уявіть, 24 лютого у четвер багато спеціалістів і фірм до нас переїхали. А вже у понеділок всі вийшли на роботу. З того дня ми почали працювати не на себе чи на клієнта – а на Україну. Ми мали план: працювати, заробляти, донатити, платити податки. Це у нас найкраще виходить», - каже Дмитро Шкільнюк.
До повномасштабного вторгнення росії в Україну у Чернівцях було зареєстровано 2400 ІТ-підприємців. Після 24 лютого це число подвоїлось. Вони працюють прозоро і є ФОПами на третій групі оподаткування.
Загалом в Україні за 2021 рік галузь експортувала послуг на 6,8 мільярда доларів. Сплачено податків на 24 мільярди гривень. У 2022 році цей сегмент росте: за 5 місяців ІТ-шники заробили більше, ніж за 6 місяців 2021 року.
З початком повномасштабного вторгнення лише за перших 10 днів в Україні ІТ-фахівці на армію перерахували 375 мільйонів гривень. 2% айтішників зараз служать у ЗСУ. А тисячі – ведуть боротьбу у цифровій площині, ІТ-армія б’є ворога через інтернет.
«Чернівці показують позитивну динаміку у відкритості. Прозорі аукціони з продажу землі чи нерухомості – це позитивна картина для міста. ІТ-бізнес, який планує сюди зайти, бачить цю відкритість, і це є хорошим знаком для нових інвесторів. Наша чернівецька кузня кадрів – це ЧНУ. Ми тісно співпрацюємо з університетом, тому студенти 3-4 курсів вже працевлаштовані», - додає Дмитро Шкільнюк.
ІТ-кластер у Чернівцях об’єднує 11 компаній, а це понад 1000 розробників. Наразі ведуться перемовини ще з чотирма релокованими ІТ-фірмами - до осені ця спільнота виросте до півтори тисячі осіб.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами