Як формується тариф на блакитне паливо у Чернівецькій області, розповів у програмі Суть Речей на Радіо 10 Сергій Козар, керівник чернівецького відділення АТ «Чернівцігаз», пише ІА АСС.
В тариф на транспортування природного газу входять: забезпечення стабільної роботи газопровідних мереж і газопроводів-вводів. Зокрема це обслуговування, поточний ремонт, капітальний ремонт, заміна мереж. Входить також ліквідація аварійних ситуацій на газопроводах, газорозподільних мережах, заробітна плата фахівцям компанії, витрати на закупівлю технологічного газу для виробничо-технологічних втрат, податки, витрати на план розвитку - інвестиційну програму – капітальний ремонт, заміна зношених мереж, і витрати на встановлення та заміну лічильників у споживачів.
Причина зростання тарифів у першу чергу пов’язана з тим, що на Буковині, зокрема за останні 9 років, обсяги споживання природного газу зменшилися з 490 мільйонів кубометрів до 250 мільйонів кубометрів. При цьому перелік робіт, які виконуються на газопроводах, і обсяги інвестицій є сталими, або зростають у зв’язку зі старінням мереж.
«Друга причина, яка пов’язана зі зростанням тарифу, - це те, що у нас з 2016 року тариф практично не переглядався і увесь час був збитковий. Зокрема у нас, починаючи з 2012 року і до минулого року, абсолютно і повністю не покривалися тарифом витрати на так званий технологічний газ – виробничо-технологічні втрати. Лише минулого року, коли НКРЕКП затвердила методики розрахунку обсягів цього газу, вона уже включила нам у тариф обсяги технологічного газу у повному обсязі.
Для порівняння: у попередніх тарифах було приблизно 22-23 мільйони метрів кубічних природного технологічного газу, в тарифі 2021 року – 45,3 мільйона», - розповідає Сергій Козар.
Він додає, що у тарифі закладені витрати на оплату праці і податки.
«Станом на сьогодні, середня заробітна плата по підприємству, навіть прогнозовано з підняттям тарифу, буде меншою ніж, на аналогічних підприємствах, які займаються постачанням інших видів енергії, зокрема у енергетиків. Приблизно на 3 тисячі середня зарплата по нашому підприємству буде менша. Навіть цей тариф, який так званий дуже дорогий, передбачає зростання заробітної плати на підприємстві менше 9%.
Розумієте, коли у вас необґрунтований тариф, коли у вас є зайві витрати на придбання технологічного газу, відповідно ви не можете людям виплатити гідну заробітну плату, люди з підприємства починають тікати. А втратити фахівців такому підприємству – це вкрай небезпечно.
Це вибухонебезпечне середовище, можуть бути аварії, нещасні випадки, тому наше підприємство у цій ситуації знаходилося і зараз ще знаходиться на критичній межі», - каже керівник чернівецького відділення АТ «Чернівцігаз».
Він також зазначив, що збільшилася сума коштів на інвестиційну програму - заміну зношених мереж, регулюючого обладнання та заміну побутових лічильників газу у споживачів.
«Тобто станом на сьогодні, у 2021 році у нас затверджено близько 7 тисяч лічильників, які ми можемо поміняти споживачам у випадку виходу з ладу їхніх лічильників газу.
У нас затверджено 25-26 мільйонів на ремонт мереж. Якщо у попередній період ця цифра не доходила до 12 мільйонів гривень, то в цьому тарифі вона вже в принципі така, що практично покриває річні потреби для ремонту мереж та підтримання їх у справному стані», - каже Сергій Козар.
Отримуйте новини в Telegram
При цьому він додав, що тариф, станом на сьогодні, все-одно значно менший, ніж економічно обґрунтований.
Представник газової компанії прокоментував ініціативу передачі газових мереж на баланс органів місцевого самоврядування. В АТ «Чернівцігаз» переконують, що це «міна уповільненої дії» для споживачів блакитного палива.
«Зараз є дуже багато закликів на рівні органів місцевої влади, в державних органах, у громадах, давайте ми заберемо ті мережі, які ми будували, і не будемо нічого платити за обслуговування, а будемо мати газ.
Відповідно до чинних нормативно-правових актів, будь-які мережі, які транспортують газ, повинні мати підприємство, яке їх обслуговує. Друге – якщо є декілька ліцензіатів, то між ними повинен бути встановлений комерційний облік природного газу. Відповідно будь-яка громада, яка сьогодні скаже: ми хочемо від’єднатися і обслуговувати свої мережі самі, повинна буде отримати ліцензію з тарифом, більшим, ніж у АТ «Чернівцігаз». Тому що це буде локальна мережа, а працівників треба буде набрати, створити аварійно-диспетчерську службу, забезпечити транспорт, приміщення, засоби зв’язку, спецтехніку, спецінструменти. Треба буде встановити між двома операторами ринку, тобто між АТ «Чернівцігаз» і тим оператором, який може бути, комерційний вузол обліку газу. Стартова ціна від 1 мільйона гривень.
І в результаті уявіть собі ситуацію – маленьке село на 200-300 хат відділяється і отримує витрати 1 мільйон гривень, як мінімум на комерційний облік газу, і тариф, який буде у декілька разів більшим, ніж в АТ «Чернівцігаз», на обслуговування. Або укладає договір на платне обслуговування мереж з будь-якою іншою компанією, яка тариф буде брати більший, тому що доїхати з інших регіонів буде набагато дорожче», - пояснює Сергій Козар.
Як розповів Сергій козар, газифікація Чернівців розпочалася у 1958 році. Станом на сьогодні окремі мережі експлуатуються вже понад 62 роки. Розрахунковий термін експлуатації сталевих мереж – 40 років.
«Я думаю, що торік, та у попередні роки, чернівчани звертали увагу на наші роботи, зокрема у центрі міста. У районі вулиці Ткачука у нас було проведено роботи, де було замінено близько двох кілометрів газопроводів. По центру міста торік були проведені заміни газопроводів, розподільчих газопроводів-вводів, це вулиці Головна, Руська, Переяславська та прилеглі. Крім того, міняли газорегулююче обладнання, індивідуальні шкафні установки та індивідуальні регулятори тиску газу, це на Роші та район вулиці Рокитнянської», - розповів Сергій Козар.
Нагадаємо, що Уряд хоче зафіксувати ціну на газ для населення на рік, а депутати Чернівецької міської ради та Чернівецької районної ради закликали знизити тарифи на комунальні послуги в Україні. Країною прокотилася хвиля протестів проти зростання тарифів на газ та електроенергію.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами
P. S. А приблизно через 15 років АТ "Чернівцігаз" очолюватиме вже Козар онук (тепер очолює син Козара)!