Ця постанова набере чинності з 1 липня.
За даними ЦВК, завдяки такому рішенню право голосу зможуть реалізувати ще понад мільйон виборців без зареєстрованого місця проживання.
Порядком, зокрема, передбачено, що орган ведення Державного реєстру виборців (ДРВ) може визначити виборчу адресу виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, за місцем його фактичного проживання.
Для цього виборцю необхідно звернутися до органу ведення ДРВ за місцем свого фактичного проживання на території України із заявою щодо включення до ДРВ у разі якщо громадянин України, якому виповнилося 18 років, виявив, що його не включено до нього; або щодо зміни виборчої адреси у разі, якщо запис про виборця міститься у ДРВ, але він вибув із зареєстрованого місця проживання.
Отримуйте новини в Telegram
У ЦВК підкреслили, що таку заяву можна подати як у паперовій, так і в електронній формі.
«Важливо враховувати, що вказані заяви можна подавати у міжвиборчий період та у перші п’ять днів виборчого процесу. Разом з тим, виборець, якому органом ведення ДРВ вже було визначено виборчу адресу за фактичним місцем його проживання, може звернутися із новою заявою щодо чергової зміни не раніше ніж через 180 днів після внесення першої до ДРВ», - додали в ЦВК.
Разом з тим, у ЦВК нагадали, що 18 травня комісія затвердила Порядок розгляду звернення виборця щодо зміни виборчої адреси, завдяки якому можливість брати участь у голосуванні, у тому числі на місцевих виборах, отримали внутрішньо переміщені особи, трудові мігранти, інші виборці, які з певних причин вимушені проживати не за місцем своєї реєстрації.
Рішення ЦВК прокоментували експерти. Так, Тарас Прокоп, експерт з виборчого законодавства та децентралізації, вважає такі зміними позитивними.
«Фактично на попередніх місцевих виборах не було забезпечення можливості для тимчасово переміщених осіб голосувати, чи навіть для людей, які переїхали в інші міста. Але дуже позитивна норма, при чому це наші колеги якраз лобіювали питання щодо того, щоб її включити. І зараз для того, щоб змінити місце голосування достатньо тільки принести відповідний підтверджуючий документ, який підтверджує, що ви на даний момент проживаєте саме тут. Це може бути довідка з роботи, документ про проживання, навчання і т.д. Фактично Державний відділ реєстру на попередніх виборах дуже лояльно ставився дло зміни місця голосування і приймав різні документи», - розповів у програмі Суть Речей на Радіо 10 Тарас Прокоп.
Експерт з виборчого законодавства, політолог, Ігор Баб'юк, сприймає такі зміни з пересторогою.
«Насправді тут є одна небезпека і я тому тривалий час був противником того, щоб дозволяти виборцям голосувати за межами місця реєстрації. Оскільки, ви розумієте, у нас виборча система дуже корупційна і зараз у нас з’явиться ще один вид корупції, це купівля голосів. Тобто потрібних виборців зганятимуть: студентів, які купуються за 200-300 гривень, ще когось. Будуть перевозити автобусами в будь-яку ОТГ і голосувати, а підстав вони найдуть багато: він працює там на ринку, працює на якомусь підприємстві, проходить стажування, перебуває на санаторному оздоровленні. Будь-що знайдуть, тобто у нас знову можуть з’явитися автобуси. Автобуси з виборцями, які будуть перевозитися з одного місця до іншого, щоб вони проголосували для того, щоб набрати відповідну кількість голосів», - пояснив у програмі Суть Речей на Радіо 10 Ігор Баб'юк.
Читайте також: Місцеві вибори 2020: нові правила голосування та відмінності волевиявлення у великих та малих громадах
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами