Хід та результати місцевих виборів 2020 у Чернівцях та на Буковині обговорили місцеві політологи у програмі Суть Речей на Радіо 10, пише ІА АСС.
На думку Сергія Бостана, мали місце багато нюансів, які вплинули як на хід самої виборчої кампанії, так і на встановлення підсумків цих місцевих виборів.
«Починаючи від самого нового виборчого законодавства, яке було прийняте буквально напередодні старту виборчої кампанії, що звісно додало набагато більше труднощів всім суб’єктам виборчого процесу і виборцям, яким було складно зрозуміти, як буде відбуватися голосування, тому що дуже багато було нововведень.
Крім цього, складний виборчий процес. Вперше проводили вибори за таким законодавством, з одного боку це були нібито відкриті списки, з іншого боку – це була нібито пропорційна система з певними елементами мажоритарної. Хоча тут мажоритарної системи, як такої, не було насправді. Багато хто не міг розібратися, тому, можливо, і результати не для всіх політичних гравців очікувані.
З іншого боку – процес був досить складним, хоч і коротка виборча кампанія, бо, по суті, «живої» виборчої кампанії було місяць, але вона була дуже запальна, гаряча. Багато було використано різноманітних технологій різними партіями, хоча, як на мою думку, більшість стосувалися виборів міської голови. Вибори депутатів обласної ради, міської ради проходили більш спокійніше», - сказав Сергій Бостан.
Павло Катеринчук також зазначив, що через нове виборче законодавство, багато людей не змогли здійснити своє волевиявлення. Крім того, політолог назвав цю виборчу кампанію брудною та повною фейків.
«Я погоджуся з Сергієм у тій частині, що вибори дійсно були складними і, в значній мірі, це пояснюється новою системою виборів, відсутністю підготовки працівників, учасників виборчих комісій щодо того, як складаються протоколи, як заповнюються бюлетені виборцями. І все це сумарно дало нам в результаті доволі високий відсоток недійсних бюлетенів. І таким чином багато громадян не змогли здійснити своє волевиявлення.
Другий момент, на якому хотілося б наголосити, – це те, що дуже багато було використано різних фейків, дезінформації, багато бруду. В принципі це супроводжує будь-яку кампанію, на жаль. Це поки залишається трендом української політики, у тому числі і місцевої.
Але загалом, я думаю, що результату досягли ті політичні сили, які намагалися конструктивно просувати свої ідеї, свої програми. І в кінцевому результаті ми бачимо, що запит на найбільшу підтримку отримали ті політичні сили, які носять проєвропейський характер, ну і відповідно ті політичні сили, які уособлювали собою діючу міську раду, вони втратили таку підтримку», - зазначає Павло Катеринчук.
Політолог Олексій Кандюк вважає, що місцеві вибори 2020 у Чернівцях були насиченими та цікавими, а також свідчать про певний успіх реформи з децентралізації.
«Законодавець багато у чому спантеличив цим законом навіть учасників виборчого процесу, навіть не кажучи вже про виборців, тому що більшість з них мало розуміли насправді, за якою системою вони голосують і яким чином їхній голос вплине на результат голосування. Плюс низька явка, розуміючи, що людей буде мало на дільницях, ми розуміли, що інтрига зберігається до кінця. Тому що чим нижча явка, тим ціннішим стає кожен голос, тому якби граючи з малими числами, результат може бути дуже мінливим.
Новини ІА АСС є у Viber
З плюсів варто сказати, що кампанія для мене, як для політолога і просто як для виборця, була цікавою. Вона була дуже насиченою, як на місцеву виборчу кампанію і це означає, що принаймні частково реформа децентралізації вдалася і місцеві еліти почали цікавитися місцевою політикою та прагнути прийти до влади у місцевих органах. Сподіваємося, що децентралізація продовжиться і принесе ще більш цікаві результати», - розповідає Олексій Кандюк.
«Ця виборча кампанія підтвердила тренд серед виборців - вимогу на нові обличчя, людей, які раніше не уособлювали собою владу. І тому, якщо ми подивимося на той зріз людей, які були обрані до міської ради, серед них доволі висока частка людей молодих, людей авторитетних, відомих. І це до певної міри виправдовує той шлях, яким рухається наша держава і до певної міри актуалізує питання про те, що місцеві еліти зрозуміли, що влада поступово переходить на місця і основне джерело прийняття рішень переходить зі столиці на місцевий рівень», - додає Павло Катеринчук.
Політологи пояснюють, що не останню роль у тому, що перемогу на виборах здобув підприємець та меценат Роман Клічук відіграло розчарування чернівчан у роботі представників діючої влади у місті.
«Запит на нові обличчя, політичні бренди ти політичні проекти, це з одного боку. З іншого боку – це вдала виборча стратегія, яка полягала у тому, щоб максимально залучити відомих людей, авторитетних фахівців у різних галузях і таким чином акумулювати навколо цих людей, навколо цього руху, які об’єдналися у «Єдина Альтернативу», максимальну кількість виборців. І як бачимо, до певної міри, така мета була реалізована.
Розчарування громадян останніми десяти роками підтвердилося тим, що у них є запит на нових керівників. Тим більше, що все-таки позиція кампанії Романа Клічука будувалася навколо кризового менеджменту. Тобто людини, яка повинна прийти у складний для міста час для того, щоб навести у ньому лад», - пояснює Павло Катеринчук.
За словами Олексія Кандюка, тренд щодо успіху місцевих партій на цих місцевих виборах простежується не тільки у Чернівцях та на Буковині, але й по всій Україні.
«Як на мене це тренд позитивний. Тобто це він відображає частково розуміння місцевими жителями, що їхні місцеві проблеми повинні вирішувати люди, які живуть у цьому місті, чи в цьому регіоні. Тому так само частина успіху саме цих людей на мерських виборах пов’язана з тим, що вони йшли ще й від місцевих партій», - каже Олексій Кандюк.
Сергій Бостан вважає, що Чернівці є певним феноменом в Україні, тому що на місцевих виборах балотувалися п'ять місцевих політичних проектів, з яких чотири - пройшли до Чернівецької міської ради.
«Тобто це свідчить багато про що і це в принципі не нова тенденція для Чернівців, тому що у нас і в попередній каденції були місцеві партії, які між собою вели досить затяту боротьбу. Саме тому, я вважаю, що це один з додаткових аргументів перемоги «Єдиної Альтернативи», як третьої нової сили серед місцевих проектів.
Ну і звісно, крім місцевих проектів, зайшли політичні партії всеукраїнського рівня, які мають електоральне ядро і які будуть представляти свого виборця так само у місцевих радах. Варто відзначити, що якщо аналізувати ситуацію по області, то немає таких політичних партій, які б однаково були представлені у місцевих радах. Це говорить про те, що там де партія спрацювала, там вона зайшла. Там де партії спасували, або працювали більш пасивно, значить у них там гірший результат. Це можна побачити і по різниці між обласною радою та міською радою, так само по новостворених районних радах та ОТГ», - зазначає Сергій Бостан.
Олексій Кандюк переконаний, що по всій Україні ці місцеві вибори не демонструють успіх пропрезидентської сили.
«Це такий певний спад рейтингу. Він очікуваний і більшість фахівців говорили про це ще до початку місцевих виборів. Тому фактично тут дивуватися немає чому. По факту той відсоток, який набрала партія «Слуга народу» до міської ради, чи обласної, він відображає приблизну тенденцію по Україні.
Читайте також: У Чернівцях затвердили остаточні результати виборів мера та міськради
Що стосується виборів мера – ситуація приблизно така сама. Плюс треба розуміти, що Віталій Другановський має свої переваги – він людина нова і запит на нові обличчя ще невичерпаний в Україні, а з іншого боку – він настільки нова людина у чернівецькій політиці, що більшість виборців не були готові віддавати свої голоси за людину, яку вони мало знають. Кампанія була короткою та не надто інформативною для того, щоб зробити з Віталія Другановського кандидата, який може вийти у другий тур.
Що стосується Олексія Каспрука, тут ситуація складніша. Тому що фактично було дуже багато нюансів про те, від якої партії балотуватиметься діючий міський голова, по-перше. А по-друге – у першому турі, окрім Віталія Михайлішина, більшість кандидатів до посаду міського голови плюс-мінус грали на електоральному полі діючого міського голови. Якщо ми говоримо про те, що маємо електоральне поле проєвропейське. Тому електорат був розпорошений, фактично цим можна пояснити те, що він не вийшов до другого туру. А вже у другому турі електорат розклався більш менш по поличках у тих відсотках, у яких він розклався і в першому турі. Тому результат очікуваний насправді», - пояснив Олексій Кандюк.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами