Олена Пушкова, начальниця відділу охорони культурної спадщини Чернівецької міськради:
«Програма збереження історичної забудови міста Чернівців на 2021-2025 роки розроблена згідно із типовими формами таких програм. Це є стратегічний документ для нашої міської ради із збереження охорони культурної спадщини. У попередні часи діяли програми з 2005 по 2015 роки, з 2016 по 2020 роки. Вони фінансувалися дуже мало. На жаль, тому і є дуже багато нарікань, наприклад, через облуплені фасади в місті.
Програма на наступні роки передбачає першочергові коригування історико-архітектурного опорного плану Чернівців, який уже дещо застарів. Ми напрацювали дуже багато нової місто-будівної документації, згідно з якою буде працювати відділ охорони культурної спадщини і надавати всі висновки по адміністративних послугах.
У нову Програму також увійшло створення вимірної бази територій, будівель, споруд в межах центрального сторичного ареалу. У нас працюють фахові люди, які хочуть зробити такий страховий фонд документації у електронному вигляді - платформу, якою зможуть користуватися усі мешканці міста, інвестори.
Входить сюди і розроблення програми регенерації кварталів історичних ареалів, оскільки часто у серединах кварталів може бути незадовільна містобудівна ситуація: самовільні забудови, якісь сараї, гаражі.
Крім того, ми закладаємо кошти на реставрацію фасадів по програмі співфінансування з мешканцями. Ця програма діє на фасади, брами, дахи, балкони, тощо.
Новини ІА АСС є у Viber
Також до Програми увійшло виготовлення облікової документації на об’єкти культурної спадщини, тому що також важливе питання стоїть перед нами – це коригування переліку пам’яток. Від їх кількості буде залежати охоронне зонування для історичного ареалу. Зараз створена робоча група, працюють фахівці. Це дуже складно, оскільки форма облікової документації зараз регламентується Мінкультом. Згідно з нею мають працювати фахівці зі спеціальними науковими знаннями, вони працюють на громадських засадах.
До того ж, ми наполягаємо на створенні власної муніципальної реставраційної майстерні, оскільки покладатися на якихось випадкових людей, які займаються брамами та фасадами, ми не можемо. Є досить цікаві приклади із сусідніх міст, як там працюють реставраційні майстерні. Можливо, цю ініціативу зможемо втілити за нового складу депутатів. Ще важливий напрям, який залишився поза увагою – це моніторинг зсувних процесів. Зсуви у нас тимчасово стабілізовані, але моніторинг необхідних першочергових заходів також є необхідним.
Загальний бюджет Програми збереження історичної забудови міста Чернівців на 2021-2025 роки - 585 мільйонів гривень. Частину цих грошей ми сподіваємося отримати з державного бюджету, але місто теж виділяє фінансування на ці потреби. Це у Програмі передбачено».
Нагадаємо, у 2019 році, у рамках Комплексної програми збереження історичної забудови міста, у Чернівцях планували створити реставраційну майстерню.
Читайте також: На Буковині створять інформаційну платформу про культурні пам'ятки
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами