На 2019-2020 роки потреба в коштах складає близько 450 млн. грн. На що саме спрямують кошти, «Впливовому АССпекту» розповіла Олена Пушкова, начальник відділу охорони культурної спадщини Чернівців.
- Охорона культурної спадщини для міста Чернівців – це справді надзвичайно важливе питання. Бо культурна спадщина – це основний ресурс для розвитку міста, його популяризації на світових, туристичних маршрутах. Це дуже важлива галузь, - каже Олена Пушкова. – Комплексна програма збереження історичної забудови Чернівців на 2019-2020 роки передбачає зупинення негативних техногенно-екологічних процесів, впорядкування та збереження історичної забудови, створення фонду накопичення автентичних матеріалів.
- Розкажіть, що саме заплановано зробити впродовж двох років?
- Заплановано вивчення гідрогеологічних умов, проведення протизсувних заходів та водопониження із застосуванням новітніх технологій в районі Центральної площі та прилеглих вулиць. На це передбачено 1 млн. 200 тис. грн. з міського бюджету і ще 1 млн. 800 тис. – з інших джерел, не заборонених законодавством. Аналогічні заходи були передбачені в попередні роки, проте не реалізовані. Взагалі, фінансування програми в попередні роки – 5-10% від потреб. Це залежить від депутатів і розпорядників коштів, програм «Сучасне місто» і «Комфортне місто».
Програмою також передбачається проведення комплексних археологічних досліджень на вулиці Коломийській. На цій території розташована дуже важлива пам’ятка археології національного значення – городище «Черн», звідки бере початок наше місто. Поруч запроектовані житлові квартали, земельні ділянки почали роздавати атовцям. Виник конфлікт, будівництво заборонене без попередніх археологічних досліджень.
Читайте ще: Історичні будівлі Чернівців – розваляться, якщо ми не будемо нічого робити, - Олена Пушкова
У планах на 2 роки – протиаварійні заходи та ремонтно-реставраційні роботи пам`яток архітектури, об`єктів цінної та фонової забудови. Це доволі затратна і складна стаття програми. З міського бюджету на неї передбачається 214 тис. грн., з інших – понад 201 тис.
- У центрі Чернівців за останніх 3 роки відновили понад 70 дверей і брам. Чи продовжиться виконання таких робіт?
- Так, це спільна робота з мешканцями міста, умова участі в такій програмі – 30% фінансування від загального кошторису.
У Програмі також запланований благоустрій внутрішніх дворів історичної частини міста, створення оглядових майданчиків у придатних для цього місцях в центральній частині Чернівців.
У мікрорайоні Садгора хочемо створити культурно-рекреаційну зону. А також продовжимо збереження парків, скверів, історичних поховань, виготовлення облікової документації для занесення пам’яток до Державного реєстру.
Вам буде цікаво: Ще одну браму відреставрували у Чернівцях, на вулиці Українській
- А що з новацій увійшло до Програми?
- Є дуже важливий план – створення у Чернівцях власної ремонтно-реставраційної майстерні та забезпечення її необхідним обладнанням. Звісно, окрім власне майстерні потрібні фахівці, які там працюватимуть. Тому заплановано сформувати власну школу реставрації. Кошти на це передбачені з інших джерел фінансування. Це приблизно 900 тис. грн. Якщо вдасться втілити в життя цей задум, зможемо створити фонд накопичення автентичних матеріалів, розвивати власну виробничу базу, берегти та примножувати культурну спадщину.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами