Після побиття вчителя у київському ліцеї українські педагоги оголосили про початок масштабного протесту. Вони вимагають законодавчо захистити їх від побоїв та принижень. Як вчителям захистити свої права і куди звертатися, якщо їм погрожують батьки чи учні, «Впливовому АССпекту» розповіла Тетяна Шепелько, правозахисниця.
- На сьогодні, і це треба визнати, є проблема в школах із дисципліною учнів. Причин цього багато: і гіперактивність, і інтернет-залежність, і ігроманія, і вседозволеність тощо. Батьки та учні часто дозволяють собі керувати навчальним процесом або маніпулювати вчителем, - каже Тетяна Шепелько. – Але про таке явище, як булінг вчителів, говорять мало. І це, за нинішніх обставин, є неправильним.
- Чи є закон, який регламентує захист прав вчителя?
- У ст. 54 Закону України «Про освіту» серед переліку прав педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників, зазначені і такі: захист професійної честі та гідності; захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю. А в ст. 53 цього ж Закону написано, що здобувачі освіти – учні - зобов’язані поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм.
- У 2019 році був прийнятий так званий закон про булінг. Чи передбачена у ньому відповідальність за цькування вчителів?
- Статтю 173 КУпАП доповнили статтею 173-4 із визначенням поняття "булінг". «Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого». За булінг, вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, будуть відповідати батьки кривдника. Їм доведеться сплатити штраф від 850 до 1700 грн. або відпрацювати на громадських роботах від 20 до 40 годин. Отже, даний Закон захищає від булінгу ВСІХ учасників освітнього процесу, в тому числі - вчителів.
- Куди звертатися вчителю, який постраждав від агресії чи цькування від батьків або ж учнів?
- У першу чергу – до поліції. Якщо ж мова йде про захист честі і професійної гідності – варто позиватися до суду. Окрім того, я раджу в школах провести роз’яснювальну роботу, зустрічі, круглі столи, на яких обговорити вступ в дію нових норм закону та юридичну відповідальність кожного учасника освітнього процесу.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами