Навчання без оцінок, домашні завдання – без батьків, а за прогул – штраф. Така модель освіти у Голландії. Як навчаються учні у Нідерландських школах і чи можливо їхній досвід застосувати в Україні, «Впливовому АССпекту розповів Григорій Ванзуряк, голова Глибоцької ОТГ. У рамках програми професійного зростання USAID він вивчав, як фінансується система освіти у Королівстві Нідерланди.
- Я познайомився з освітою Нідерландів у рамках програми «Аспекти фінансування об`єднаних територіальних громад в умовах децентралізації». Ми були в різних містах – Гаазі, Амстердамі, Утрехті. Бачили школи, де навчається по 15 дітей у класі і де – 30.
Найперша особливість – у Нідерландах при кожній школі утворені шкільні ради, які отримують фінансування напряму з Міністерства освіти для безпосередньої діяльності шкіл. На одного учня в рік держава виділяє 5500 євро. Та сума може бути і вищою. Наприклад, якщо школа віддалена від центру, якщо у ній навчаються діти емігрантів і є необхідність у додатковому викладанні голландської мови , якщо у школі є діти, які потребують інклюзивної освіти – на все це додатково виділяються кошти.
Власне шкільна освіта розбита на три етапи: з 4 до 12 років – початкова, з 12 до 16 – середня, з 16 років – вища. Батьки платять умовну плату лише за ту діяльність школи, яка не вписана в навчальний план: додаткові екскурсії, культурні заходи, розважальні програми. Ця плата коливається від 25 до 100 євро в рік. Та якщо дитина пропустила хоч один день навчання без поважної причини, то, відповідно до законодавства, батьки повинні заплатити штраф – 200 євро.
- Чим ще відрізняється модель голландської освіти від української?
- Перш за все тим, що у Голландії дітям не ставлять оцінок. У молодшій школі діти отримують лише характеристики. До того ж, у них щороку змінюється вчитель, аби діти звикали до різних людей і різної манери викладання.
У 12 років, завершуючи початкову школу, складають тести, після яких учителі дають рекомендацію саме батькам, а не дітям, який профіль середньої школи краще обрати.
Ми відвідали середню школу, в якій окрім основних предметів, навчання поділене на 3 напрямки: підготовка до роботи електриком, працівником ресторану та спеціалістом СТО. Вони наочно вчаться ремонтувати авто і велосипеди, мають професійну кухню і в 14 років уже вміло прокладають електропроводку. Тобто уже до 16 років діти набувають професійні навики і перед вступом у вищу професійну школу володіють базовими знаннями. Таким чином, система освіти Нідерландів готує фахівців уже за шкільною партою.
Читайте ще: Впливовий АССпект: По-новому вчитимуться два перших класи у школі №28
Три рази на рік батьки ходять на індивідуальні співбесіди з учителем і отримують відповідний щоденник про якість навчання дитини. Загальних батьківських зборів, як це прийнято в Україні, там немає. Порівнювати одну дитину з іншою, вважають у Голландії, - це приниження честі і гідності. Педагоги переконані: кожна дитина має право на успіх у тій галузі, яка для неї цікава.
- Дидактичним матеріалом учнів забезпечує держава?
- Усі підручники, зошити, канцтовари, дидактичний матеріал закуповується за кошти з державної субвенції. Тож учні забезпечені абсолютно всім.
Незвично було для нас бачити класи, у яких немає стандартної дошки та крейди. У нідерландських школах користуються інтерактивними дошками.
Особливу увагу приділяють урокам фізичного виховання. Зокрема, обов`язковим і для хлопчиків, і для дівчаток є урок дзюдо.
Вам буде цікаво: Впливовий АССпект: Про те, яких змін чекати школярам у новому навчальному році
- Батьки так само, як і в Україні, контролюють підготовку домашніх завдань і виконують разом з дітьми проекти?
- Я мав розмову з глибоччанином, який більше 20 років живе у Голандії. Коли він удома вирішив допомогти своїм дітям із домашнім завданням, наступного дня директор викликав його до школи. Пояснив, що не варто цього робити, бо дитина і без цього нормально розвивається. І що функція школи – вчити, а у батьків чимало інших обов`язків і турбот.
- Григорію Степановичу, а чи можна нідерландську модель освіти застосувати для українських шкіл?
- В умовах децентралізації таку модель освіти можна адаптувати і для України. Особливо, що стосується системи фінансування освітніх закладів. Нам сподобалося, що в Голландії система фінансування є прозорою, батьки бачать бюджети, знають, на що йдуть кошти. Вчителі отримують гідну зарплату.
Ще цікавий момент: система йде від учня. Тобто чим більше учнів у школі, тим більше фінансування вона отримує.
Гадаю, українські діти в середній школі теж могли би отримувати професійний фах, аби потім легше обрати професію.
Раніше ми писали: Впливовий АССпект: Про те, як приймають до 1-го класу дітей в Україні та в Німеччині
- Нідерландські школи випускають упевнених у собі дітей?
- Так, вони виховують впевнених у собі людей, які знають, чого хочуть досягнути, вміють самостійно робити вибір і не бояться наслідків. У Нідерландах немає сильних чи слабких учнів. Є ті, які більше схильні до науки, а є такі, які стають чудовими кухарями чи електриками. Але діти впевнені в собі і щасливі.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами