У німецькому місті Кьольн, аби потрапити до першого класу, 6-річна дитина повинна вміти писати своє ім`я та рахувати до 20-ти. У Чернівцях – розказувати на пам`ять вірші, малювати і переказувати казку або мультфільм. Про особливості вимог до майбутніх першокласників у Німеччині та в Україні «Впливовому АССпекту» розповіли батьки та освітяни України і Німеччини.
Олександра Мельник, мама 1-класниці з м. Кьольн (Німеччина):
- Моя донька у Німеччині до школи йде у 6 років. Після того, як ми обрали школу, дитина пройшла спеціальне тестування на готовність до навчання. Проводила його психолог, медичний працівник і директор школи. При чому тестування відбувалося у присутності батьків.
Головна вимога до майбутньої першокласниці – вміти без помилок писати своє ім`я (прізвище – ні), рахувати до 20-ти. Також психолог запропонувала ряд тестів на увагу та пам`ять. Наприклад, показувала геометричні фігури – квадрат, трикутник, ромб і круг, потрібно було визначити, яка фігура зайва. Донечку попросили намалювати свій дім, себе.
Один з тестів, який мені запам`ятався – «Впізнай, що тут намальовано?». На картинці – червоно-синій метелик. Ксюша одразу його назвала. А психолог розповіла: дівчатка на цій картинці бачать метелика, хлопчики – слона. Цей тест важливий для психологічної діагностики дитини.
Далі – тести від лікаря. Доньку попросили на час пострибати на двох ногах, пройтися, тримаючи баланс, по накресленій червоній лінії, поміряли пульс.
Після цього директор школи провів співбесіду – просто поспілкувався, як кожен із нас спілкується під час знайомства. І доньку зарахували до 1-го класу.
Читайте ще: Першокласникам Чернівецької гімназії №1 ніде вчитися
Оксана Донець, завідувачка Чернівецького дошкільного навчального закладу №44:
- У ДНЗ є навчальні програми, згідно з якими ми готуємо дітей до школи. Це – державний стандарт. Зокрема, у старшій групі практичний психолог двічі на рік проводить діагностичне обстеження. Вивчає рівень розвитку та мовлення дітей, розумову активність, короткочасну пам`ять, мотиваційну готовність та рівень шкільної тривожності. Відповідно до цього обстеження виділяємо високий, середній та низькій рівень готовності наших вихованців до школи. Цього року із 3-х випускних груп низький рівень був лише у двох діток. Їм рекомендували ще на рік залишитися у дитсадку.
Відповідно до державної програми, випускники дитячих дошкільних навчальних закладів повинні знати звуки, робити звуковий аналіз слова, малювати схему речення. Вміння читати для того, аби дитину зарахували до першого класу, не вимагається. Цьому її навчать у школі. Хоча на базі нашого садочка діє спеціалізована група, в якій поглиблено займаються розвитком зв`язного мовлення, і малята з 2-3-х років уже вчаться читати.
Також ми готуємо дитячу ручку до письма, розвиваємо дрібну моторику: малюємо, ліпимо, робимо аплікації.
Щодо вправ на логіку та математику, випускники старшої групи вирішують задачі та приклади в межах 10-ти, а рахують у межах 20-ти.
Якщо дитина за всіма цими показниками готова до навчання, то її приймуть до будь-якої загальноосвітньої школи.
Вам буде цікаво: У школі Чернівців - сучасний мультимедійний клас
Галина Абрам`юк, заступник директора з виховної роботи Чернівецької гімназії №5:
- Аби вступити до першого класу, дитина не зобов`язана вміти читати. Це міф, який батьки сприймають як правило. Особливо – при вступі до гімназії.
Майбутній першокласник повинен назвати своє прізвище, ім`я, по-батькові, дату народження, розповісти про свою сім`ю, знати свою адресу, пори року тощо. Щодо розвитку логічного мислення, дитина повинна вміти аналізувати, задавати запитання та відповідати на них, визначати числові закономірності, додавати і віднімати в межах 10-ти.
Також нашим маленьким вступникам ми пропонуємо скласти розповідь за картинкою, переказати улюблену казку або мультфільм, розказати на пам`ять вірш або заспівати пісню, поділити слова на склади.
Окремо з дитиною спілкується психолог, аби визначити її готовність до навчання.
Найважливіше – щоби дитині було цікаво вчитися. А вже розвинути її вміння і знання допоможемо ми, педагоги.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами