Дві чернівецьких школи - №27 та 28 – беруть участь у пілотувнні проекту нового стандарту початкової освіти. Зокрема, у ЗНЗ №28 два класи першачків готові до навчання по-новому. Як саме воно відбуватиметься, чи є нові підручники та чи задаватимуть малятам домашні завдання, «Впливовому АССпекту» розповіла Інна Загарюк, заступниця директора Чернівецької ЗНЗ №28, координатор пілотного проекту в школі.
- 18 серпня на Всеукраїнській педагогічній конференції був затверджений новий державний стандарт початкової освіти. Відповідно до нього з 1 вересня розпочинають навчання два перших класи нашої школи, - розповідає Інна Загарюк. – Зокрема, до зустрічі наших маленьких учнів підготували абсолютно нове освітнє середовище. У класах парти стоять не так, як ми звикли, - у три ряди, а напівколом. Окрім цього, у кабінеті створили окремі центри – мистецький, ігровий, науковий тощо. У мистецькому центрі, до прикладу, є шухлядки, в яких зібрано все необхідне для творчості: фарби, пензлики, альбоми, олівці тощо. Це дуже зручно, бо таким чином знімається проблема, що хтось забув пензлик вдома і не має чим малювати, а в когось закінчилася фарба. Єдиний нюанс: закуповувати все приладдя змушені за рахунок батьків.
Ще один нюанс: розставивши парти по-новому, ми порушуємо затверджені санітарно-гігієнічні вимоги до організації класного простору. Зокрема, не для всіх дітей світло падатиме саме з лівого боку, не дотримується однаковий для всіх учнів кут зору на дошку. Але наразі – у перших 2 тижні навчання – спробуємо працювати по-новому. Тим паче, це – так званий «добукварний» період, у якому діти більше граються та гуляють.
- Що змінюється безпосередньо у навчальній програмі?
- Навчання буде зосереджене на дослідницькій діяльності учнів. Використовуватиметься метод проектів, але не звичних для нас - рефератів. Учні самі шукатимуть цікаву для себе інформацію та відтворюватимуть її.
У 1 класі навчання буде розподілене по тижням. Маємо 35 навчальних тижнів і кожен із них матиме свою тему. Зокрема, 1-й тиждень - «Я школярик», тобто діток знайомитимуть зі школою, вчителем, однокласниками, правилами поведінки у школі тощо.
Кожен ранок починатиметься з ранкової зустрічі. Дітки з учителькою збиратимуться в коло і ділитимуться враженнями. Наприклад, що кому наснилося, як хто провів вечір. Мета таких зустрічей – створення комфортного мікроклімату в класі.
Читайте ще: «Впливовий АССпект»: Про те, яких змін чекати школярам у новому навчальному році
Далі – власне уроки. Вводиться новий предмет – «Я досліджую світ». Він є інтегрованим, тобто об`єднує в собі природознавство, трудове навчання, математику, українську мову. Наприклад, дітки вивчають мурашку з природничої точки зору – це комаха, чим вона живиться, яку функцію в природі виконує. Потім ідуть на екскурсію, беруть з собою лупи і шукають мурашники, розглядають, як в природі існують ці комашки. Після цього повертаються до класу і в них починається трудове навчання, під час якого ліплять мураху з пластиліну. Таким чином, діти вивчають не лише теорію, а й прослідковують зв`язок з реальним життям.
- Інно Дмитрівно, чи реально виконувати всі ці вимоги у переповнених класах?
- Згідно нового Закону про освіту, який обіцяють прийняти до Дня вчителя, у класі повинно бути 20 учнів. Наразі ж ми маємо 30-32 дітей. Звісно, працювати з меншим класом легше. Однак тут є і «підводний камінь»: учитель ризикує залишитися без повної ставки. Наразі ми користуємося Наказом №128 «Поділ класів на підгрупи». Відповідно до цього Наказу, якщо у класі немає 28 учнів, то він не може ділиться на українську та іноземну мови на підгрупи. Якщо матимемо 20 дітей, учитель початкових класів віддає спеціалістам фізкультуру та музику і залишається на 16 годин. А це – неповна ставка. Чи будуть зміни в цьому плані – наразі не знаємо.
- Чи забезпечені два пілотних перших класи новими підручниками?
- Наразі ці класи використовуватимуть ті самі підручники, що й інші класи. Проте вони не носитимуть їх додому, а залишатимуть у класі. Якщо вчителю при підготовці матеріалу потрібно скористатися буквариком чи математикою, то вони можуть в повному обсязі це робити. Проте це вже не є тією догмою, якої вони дотримуються щодня.
Днями представники з «Нової української школи» повідомили мене, що буде надісланий комплект нових підручників для вчителя. Очікуємо їх.
Вам буде цікаво: «Впливовий АССпект»: Про те, що школам Буковини бракує учителів
Оновлені не лише основні предмети, а й вивчення англійської мова. У нашій школі англійську в пілотних класах читатиме вчитель Наталя Захарова, яка пройшла спеціальні курси, отримала сертифікат про це і вчитиме діток за британською системою. Щоправда, підручників з англійської поки що теж немає.
- Інно Дмитрівно, а домашнє завдання першачкам пілотних класів задаватимуть?
- У пілотних класах, як і в інших перших класах, домашнього завдання взагалі не може бути. У 2-4 класах нема домашніх завдань на вихідні та на святкові дні. Тобто, якщо читання було за розкладом у четвер, а наступний раз – у понеділок, то домашнє завдання задається. Якщо математика у п`ятницю, а потім – у вівторок – теж задається. Але з п`ятниці на понеділок – ні.
Ідея Нової української школи – як ковток свіжого повітря для нашої освіти. Однак всі нововведення будуть успішно реалізовуватися лише за умови того, що вчитель буде готовий працювати по-новому і змінюватися.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами