Громадські діячі, волонтери, викладачі, вчителі, лікарі, ветерани бойових дій, підприємці, будівельники, менеджери та представники багатьох інших сфер зібралися вчора, 23 липня, разом із колишнім міністром економічного розвитку і торгівлі України Павлом Шереметом, аби почати розробку Ідеї міста.
Як пояснили учасники зустрічі, мета – розробити бачення майбутнього міста Чернівці, цінностей, на яких воно сформоване, пріоритетів розвитку, втілення яких реалізує цю візію, а також програму розвитку міста, яка втілить Ідею міста в життя, пише ІА АСС.
«Єдина Альтернатива» анонсувала, що це була перша з 4-х публічних зустрічей, які мають відбутися упродовж місяця, де члени команди А (так називають себе члени громадянського руху «Єдина Альтернатива»), разом з Павлом Шереметою та активними містянами формуватимуть Ідею міста та напрацьовуватимуть шлях її реалізації, що має вивести Чернівці з того занепаду, в якому зараз опинилося, та перетворити його на сучасне європейське місто. Також «Єдина Альтернатива» організує такі ж дискусії у кожному мікрорайоні Чернівців.
Під час першої зустрічі всі її учасники мали змогу вказати на проблеми міста та визначити його можливості. Задля кращого розуміння, яку велич має наше місто, Павло Шеремета пригадав історію з особистого життя.
«У Сингапурі живе та працює мій вчитель Чан Ким. Він є автором глобального бестселера «Стратегія блакитного океану» та очолював глобальний рейтинг бізнес-мислителів. У вересні 2019 року одна українська компанія захотіла запросити його спікером на свій захід, що мав відбутися в листопаді. Я приїхав до нього і сказав, коли ми хотіли б його бачити в Україні», - пригадує Павло Шеремета.
Всесвітньо відомий бізнес-мислитель сказав нашому ексміністру: «Скільки тебе можна вчити? Я вчив тебе 3 роки! Що це за планування такі в тебе – на 2 місяці?».
Тоді Павло Шеремета вказав своєму вчителю на те, що це буде група, яка почне навчання в аудиторії Чернівецького університету, в якій Йожеф Шумпетер написав теорію економічного розвитку… Чан Ким повернувся до асистентки й наказав їй вписати візит до України в листопаді 2019-го.
«Я сподіваюся, що ми з вами доживемо і, як ви бачите, я вже працюю над цим, щоби Чернівці прозвучали на весь світ. Тому що місто варте цього. Шумпетер є всесвітньо визнаним економістом, у 1983 році журнал «Форбс» писав: «Це століття належить не Кейнсу, а Шумпетеру». Тому Чернівецький університет, в якому два роки працював автор економічної теорії, зробив великий внесок у розвиток світової економіки. І зараз ми працюємо над тим, щоби тут були глобальні конференції. Бо це місто пахне інноваціями, підприємництвом, тут лишилася аура Шумпетера і багатьох інших видатних людей з різних галузей», - каже Павло Шеремета.
Громадська активістка, голова товариства людей з інвалідністю «Мрія» та радниця міського голови з питань доступності та соціальної політики Любов Свіріденко зазначила, що найболючішою проблемою для міста є його інфраструктура.
«В нас є досить великі проблеми з транспортною інфраструктурою. Ті люди, які приїздять у Чернівці, не бачать причин їхати до нас знову. Тому що перш, ніж дивитися на наші архітектурні споруди, вони дивляться під ноги, щоб не впасти та не заламати собі щось. Таке гарне місто занепадає, руйнуються дороги, тротуари, опадає штукатурка з балконів на голови перехожим… Ми маємо дбати про те, щоби наше місто розвивалося, щоби до нас приїжджали люди з усього світу. Тоді й туристичний бізнес у нас розвиватиметься», - зазначила Любов Свіріденко.
Наразі ж, за словами Любові Свіріденко, для кожного туриста, котрий приїжджає до міста, немає навіть нормальних вбиралень.
«Коли йде група туристів, які споглядають на наше місто і запитують, куди сходити в туалет, дуже прикро і соромно, що ти не знаєш, що їм відповісти. Тому ми зобов’язані подбати про те, щоби Чернівці виглядали як місто, а не просто як звичайний районний центр, до рівня якого ми скотилися», - заявила Любов Свіріденко.
Читайте також: Чи має місто альтернативу: у Чернівцях презентували нову громадську організацію
Учасники зустрічі висловили ексміністру все, що в них, як у жителів міста, накипіло за багато років. Відтак, вони разом склали величезний перелік проблем.
Зокрема, це поступова втрата історичної спадщини, політичні конфлікти в місті, інфраструктура (дороги, транспорт, велосипеди, інформаційна, туристична), інклюзивна освіта, жахливе транспортне сполучення з іншими містами, нестача місць для зустрічей та громадських просторів, стихійні ринки, жебрацький бізнес… Зрештою, глухість влади у відношенні до чернівчан.
«Також місту потрібен сучасний палац спорту або бодай таке приміщення, де можна збирати велику кількість людей, проводити концерти, культурні масові заходи. В нас дуже проблемна сфера спортивно-масової роботи. Спортивна інфраструктура не розвинена в Чернівцях і в цьому також є потреба. Все це можливо в Чернівцях при ефективному менеджменті. На жаль, сьогодні в місті він неефективний», - зазначив президент обласної федерації панкратіону та викладач ЧНУ Ігор Наконечний.
Попри це учасники «Єдиної Альтернативи» не залишають віри в те, що місто можливо відродити. Але для цього потрібно багато працювати.
«В Чернівцях проблем дуже багато. Але насамперед ми повинні зрозуміти наступне: наполеглива праця, віра в успіх і небайдужість до тієї справи, яку ми робимо, - це ключові моменти, які приведуть місто до розквіту», - зазначив голова координаційного центру з питань соціальної та психологічної підтримки учасників АТО (ООС), учасник миротворчих операцій ООН Сергій Унгурян.
Водночас, можливо навіть найголовніша проблема міста ховається в головах його жителів. На думку директора одного з місцевих видань Олександра Білоуса, Чернівцям та його жителям не вистачає бачення та розуміння, куди потрібно рухатися.
«Хтозна, може Чернівцям і не треба води. Може ми окрема оаза, де не буде доріг, і це буде нашою родзинкою, через яку до нас їхатимуть туристи. Може, ми взагалі не туристичне місто. Натомість маємо розвивати сільське господарство. Бо тут скоро бур’яни будуть рости й на дорогах», - каже Олександр Білоус.
На думку Олександра, немає чіткої програми розвитку міста для кожного чернівчанина. Ми не маємо уявлення про те, якими мають бути Чернівці через 10 років. Звідси й постійна невизначеність на виборах. Та й кожного дня у побутових речах.
Тому, аби почати формувати стратегію розвитку міста, представники «Єдиної Альтернативи» під час зустрічі спробували визначити й можливості нашого міста. Згідно з переліком, який вдалося скласти, це програми підтримки та співфінансування, закупівля громадського транспорту, створення велоінфраструктури, очистка води, позакласне навчання на безкоштовних майданчиках, відновлення промислової економіки та створення сервісної, будівництво сміттєпереробного заводу та палацу спорту тощо.
«Бачення про те, як має розвиватися місто, ніхто не створить, крім нас. Або ж, якщо якесь бачення все ж існує, то чому б нам не запропонувати інше? Адже альтернатива є завжди», - зазначив Павло Шеремета.
В якості прикладу, до якого історичного рівня ми можемо прагнути, є згадка у центрі Чернівців про те, що ми «таємна столиця Європи на півдороги з Києва до Бухареста і з Кракова до Одеси».
Наші новини є у Facebook
Отже, під час першої зустрічі з Павлом Шереметом члени «Єдиної Альтернативи» виокремили проблеми міста та визначили його можливості. Наступним кроком буде обговорення того, як потрібно розв'язувати згадані проблеми.
«Павло Шеремета зазначав про те, що можна багато говорити про хороші ідеї, але ми маємо на практиці розв’язувати ті проблеми, які турбують людей, коли вони виходять за поріг своєї квартири. З цим ми працюватимемо цього тижня. Наступного ми почнемо працювати над створенням ідей у кожному районі міста. На третій зустрічі сформуємо глобальні проблеми, підсумуємо дослідження, які вже робили щодо житлово-комунального господарства, фінансові аспекти роботи міської ради, які знаємо. І попрацюємо над баченням майбутнього нашого міста», - розповіла директорка Чернівецького центру реформ та розвитку Марина Кирилюк.
Під час четвертої, останньої зустрічі з Павлом Шереметом, члени «Єдиної Альтернативи» формуватимуть загальну, комплексну, ідею розвитку міста – зі сформованим баченням, місією та розумінням, як це реалізувати в районах, на вулицях та загалом у місті.
Інформація розміщена на правах реклами
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами
В очередной раз под выборы придумывают разные теории и планы, про которые забывают сразу после получения власти за счет обдуренных сладкими ловами обывателей.