Чернівці для світу «запалили» багато «зірок» в літературі, музиці, науці. Видатні й легендарні сьогодні постаті зайняли свої гідні місця на світовому Олімпі визнання і шани.
Та багато «зірок» свого часу приїхали до Чернівців, щоб «запалити» цей край своєю творчістю, роботою, натхненням. Вони – світочі науки і культури, вони – творці світу, в якому ми живемо сьогодні.
Йосип Племель
Математик
Цей науковець розвʼязав проблему Гільберта, ґрунтовно дослідив інтегральні рівняння, теорію потенціалів, розвивав теорію аналітичних функцій, функціонального аналізу, лінійних диференціальних рівнянь, а за свої математичні роботи отримав престижні нагороди Принца Яблонського та Річарда Лібена. Окрім того він був першим ректором Словенського університету, а в Чернівцях рік керував філософським факультетом.
Йосип Племель народився 11 грудня 1873 року в селі Блед у Словенії. Початкову освіту отримав у рідному селі, а середню – в Любляні. Хлопцю наука давалася легко і вже за чотири роки він освоїв всю шкільну програму.
Коли зі шкільною наукою молодий Йосип розібрався, взявся до глибшого вивчення тих предметів, які його найбільше почали цікавити. Це були математика й астрономія. Хлопчина годинами просиджував надворі, вдивляючись у нічне небо й вивчаючи небесну механіку.
У 1894 році розпочав навчання на факультеті природничих наук Віденського університету.
Через чотири роки захистив докторську дисертацію «Про лінійні однорідні диференціальні рівняння з постійними періодичними коефіцієнтами».
У 1899 році приїхав вдосконалювати свої математичні знання до Німеччини. Рік навчався у Берліні й ще один рік – в Ґьоттінґені. Йосип Племель зосередився на вивченні диференціальних рівнянь. Саме отримані результати стали підставою для отримання математиком права читати лекції. І отримати місце приват-доцента у Віденському університеті в 1902 році.
У 1906 році науковець перевівся на таку ж посаду до Віденського технічного університету.
Тоді ж Племель взявся до вивчення інтегральних рівнянь й розв’язав проблему Гільберта, з яким вчився колись у Берліні. До слова, сам же науковець гадав, що знайшов рішення проблеми Рімана.
Таке дослідження дало йому нову дорогу в світі академічної науки. І в 1907 році його призначили спершу екстраординарним професором Чернівецького університету, а за рік – ординарним професором.
У той час математик активно працював над теорією потенціалу та інтегральними рівняннями. Проведені науковцем роботи опублікував в 1911 році. І тоді ж йому присвоїли престижну нагороду Принца Яблонського. Наступного року представлений до нагороди Річарда Лібена.
З 1912 по 1913 рік Йосип Племель був деканом філософського факультету Чернівецького університету.
З Чернівців довелося математикові поїхати геть у 1917 році. Через політичні переконання уряд Австрії змусив відомого науковця покинути крайнє в ще існуючій імперії місто й переїхати до Богемії.
Новий розвиток у кар’єрі Йосипа Племеля відбувся із відкриттям нового університету в столиці Словенії Любляні. Навчальний заклад був створений на основі знаного в Європі Люблянського університету, який був заснований ще в кінці ХVI століття. І Племелю довірили очолити новий виш.
Пропрацював ректором у Словенському університеті видатний математик до 1957 року. У 83 роки Йосип Племель пішов з посади. Але не пішов з науки. І став професором в Словенській академії науки та мистецтв.
У 1964 році Племель видав книгу англійською мовою «Проблеми рівнянь Рімана та Кляйна», в якій частину виділив на розв’язання 21 проблеми Гільберта.
Помер Йосип Племель 22 травня 1967 року в місті Блед, де і був похованим.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історична розвідка: Фрідріх Бекке
По собі видатний математик залишив десятки наукових праць, підручники з теорії аналітичних функцій, теорії чисел, диференціальних та інтегральних рівнянь, користь від яких набувають математики і сьогодні.
Вони, Генії цього світу, колись приїхали до Чернівців, щоб працювати. І своєю працею вони підняли рівень освіти, науки й культури в місті до європейського й світового рівня. Вони заслуговують на знання й пошану.
Ілюстрації - wiki.fmf.uni-lj.si; vlado.fmf.uni-lj.si; alchetron.com; vanderkrogt.net; www2.arnes.si; www.uni-lj.si
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами