Чернівці для світу «запалили» багато «зірок» в літературі, музиці, науці. Видатні й легендарні сьогодні постаті зайняли свої гідні місця на світовому Олімпі визнання і шани.
Та багато «зірок» свого часу приїхали до Чернівців, щоб «запалити» цей край своєю творчістю, роботою, натхненням. Вони – світочі науки і культури, вони – творці світу, в якому ми живемо сьогодні.
Читати ще: Дослідник шекспірівських текстів та проповідник сіонізму Леон Кельнер працював у Чернівцях.
Географ, кліматолог, метеоролог
Один з першопрохідців у царині динамічної кліматології. Людина, яка змінила традицію розуміння клімату, котра панувала ще з часів Арістотеля.
Лекційний курс, який науковець читав у Чернівецькому університеті, став основою для підручника «Основи фізичної географії» («Grundzüge der physischen Erdkunde»). У цій праці Зупан зібрав результати тоді найновіших досліджень і відкриттів у галузі наук про Землю. Підручник згодом був перекладений багатьма європейськими мовами.
Александр Ґеорґ Зупан народився 3 березня 1847 року в Інніхені, що в Тіролі. Навчався у гімназії в місті Лайбах.
Отримавши початкову освіту, молодий Зупан у 1866 році поступив до історично-філософського факультету в Ґрацькому університеті. Там він проходив навчання, зокрема, у відомого історика Франца Кронеса, автора 172 біографічних описів у авторитетному виданні «Загальна німецька біографія».
Після двох років навчання Александр Зупан переїхав з Ґрацу до Відня, де продовжив вивчення історії та географії. По закінченні навчання здобув ступінь PhD.
З 1871 по 1875 роки влаштувався вчителем у середній школі в Лайбаху. Однак вже за рік майбутній науковець відчув потребу в поглибленому вивченні природознавчих наук. І продовжив студіювати астрономію, магнетизм, мінералогію та геологію в університеті Ґрацу. А в 1877 році прослухав курси зоології та астрономії в Ляйпціґу.
Навчаючи дітей географічної науки, Зупану було недостатньо інформації з тих підручників, якими довелося користуватися. Він їх всіляко критикував. Тому вирішив написати власний, такий, що відповідав би всім вимогам часу. У 1874 році «Підручник з географії для середніх шкіл Австрії та відповідних навчальних закладів, а також для самостійного навчання» був опублікований. Для колег Александра Зупана він став справжньою знахідкою, ним послуговувалися в навчальному процесі ще багато років. І сам підручник був більше десяти разів перевиданим.
У 1877 році дослідник переїхав до Чернівців, де став учителем у місцевій гімназії. Також отримав місце приват-доцента географії в університеті Франца Йозефа. А в 1880 році Зупан став професором.
У Чернівецькому університеті науковець запровадив курси з географічної морфології, фізичної географії, кліматології, орографії, океанології, етнології, також регіональні курси з географії Європи, дунайських країн, Азії, Африки, Північної Америки. Також під час роботи в університеті видав «Архів з господарської географії. Північна Америка».
Працюючи в Чернівцях, Зупан занурився до вивчення динамічної кліматології. У своїх працях, а найперше у книзі «Основи фізичної географії», він описував природу вітрів. І заявив, що без перебільшення можна вважати вітри ефективними носіями клімату. Цим же фактично розірвав доти пануючу натурфілософську традицію, котра тягнулася ще з Античних часів.
Чернівецький період дослідника закінчився у 1884 році після того, як його призначили редактором авторитетного журналу «Petermanns Geographische Mittheіlungen» у місті Ґота. І залишався на цій посаді до 1909 року.
Опісля переїхав до Бреслава, де викладав у місцевому університеті. Проте хвороба завадила науковцю довго читати лекції. У 1916 році він полишив викладацьку роботу.
Помер Александр Ґеорґ Зупан 6 липня 1920 року. Похований у Бреславі.
Ще за життя Александра Зупана було визнано провідним й авторитетним науковцем, дослідником і першовідкривачем у сфері географії та кліматології. Його обирали членом Німецького академічного товариства природодослідників Леопольдіна, почесним членом географічних товариств у Мюнхені, Гамбурзі, Відні, Амстердамі, Римі та Лондоні, членом географічних товариств у Санкт-Петербурзі, Парижі і Лейпцігу.
Вони, Генії цього світу, колись приїхали до Чернівців, щоб працювати. І своєю працею вони підняли рівень освіти, науки й культури в місті до європейського й світового рівня. Вони заслуговують на знання й пошану.
Ілюстрації - wikimedia.org; tripota.uni-trier.de; iberlibro.com; artnet.com; jnsm.com.ua
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами
http://aaa-rehab.com
Drug Rehab
http://aaa-rehab.com
Drug Rehab
http://aaa-rehab.com
Drug Rehab
http://aaa-rehab.com
Drug Rehab
http://aaa-rehab.com
Drug Rehab
http://aaa-rehab.com
Drug Rehab
http://aaa-rehab.com
Drug Rehab
http://aaa-rehab.com
Drug Rehab