Чернівці для світу «запалили» багато «зірок» в літературі, музиці, науці. Видатні й легендарні сьогодні постаті зайняли свої гідні місця на світовому Олімпі визнання і шани.
Та багато «зірок» свого часу приїхали до Чернівців, щоб «запалити» цей край своєю творчістю, роботою, натхненням. Вони – світочі науки і культури, вони – творці світу, в якому ми живемо сьогодні.
Ернст Мішлер
Статист, економіст, соціолог
Науковець, який перетворив теоретичну статистику на практичну галузь, без якої нині важко обійтися будь-якій державній адміністрації.
Ернст Мішлер фактично заснував Адміністративну статистику. Він довів важливість використання статистичної науки в державних адміністраціях. У своїй головній праці «Посібник з Адміністративної статистики» він вперше виклав теоретичне обґрунтування і представив основи адмінстатистики в одній системі. Окрім теорії він ще й виклав практичні поради в організації адміністративної статистики.
Народився Ернст Мішлер 23 грудня 1857 року в Празі. Там же отримав шкільну й вищу освіти. Після закінчення Празького університету в 1881 році працював на різних роботах, зокрема й у залізничній компанії.
Однак тяга до науки повернула Мішлера до стін вишу. І вже в 1884 році габілітувався в університеті Праги по статистиці. Там же почав свою академічну карʼєру.
У 1887 році перевівся до Віденського університету, але вже наступного року поїхав до Чернівців, щоб обійняти посаду екстраординарного професора в місцевому університеті.
Коли в 1890 році в навчальній програмі з’явився новий курс з фінансового права, Ернсту Мішлеру першому довірили його читання.
Окрім педагогічної діяльності в Чернівцях Мішлер зайнявся і організацією державних установ. Зокрема, заснував Державне управління статистикою Герцогства Буковини. І став його директором. Організація держстатистики стало «призначенням його життя», зазначали сучасники науковця.
1891 року перевівся з Чернівецького університету до Німецького університету Праги. Взявся до читання курсів Статистики, Фінансового права, Соціальної політики.
Того ж року видав свою найголовнішу працю «Посібник з Адміністративної статистики». У ній Ернст Мішлер започаткував новий розвиток статистичної науки і задав тон для її практичного застосування в державних установах.
З 1893 року працював професором в університеті Ґрацу. Як і в Чернівцях, Мішлер поєднував академічну викладацьку й наукову роботу з практикуванням адміністративної статистики. Своєю працею показав, наскільки статистика важлива у справах державного регулювання.
Тоді ж створив Державний офіс округу Штирії і взявся ним керувати. Полишив пост директора у 1911 році.
Також Ернст Мішлер брав участь у формуванні Кадастру бідних та хворих Штирії. Долучався до створення неприбуткового агентства зайнятості. А ще допомагав різним підприємствам створити в себе відділи економічної статистики.
У 1907 році заснував Загальний реєстр робітників Австрії.
Цікаво, що в 1910 році науковця було задіяно як головного спеціаліста в переписі населення Імперії.
Помер 28 грудня 1912 року у Відні. Науковцю було лише 55 років.
Ернст Мішлер, як науковець, вніс потужний вклад у розвиток і дослідження статистичної науки. Як практик, виніс найцінніше з теоретичної частини статистики для впровадження її в життя.
Вони, Генії цього світу, колись приїхали до Чернівців, щоб працювати. І своєю працею вони підняли рівень освіти, науки й культури в місті до європейського й світового рівня. Вони заслуговують на знання й пошану.
Ілюстрації - zvab.com; gr-czernowitz.livejournal.com; ic.pics.livejournal.com; anno.onb.ac.at; wikimedia.or; archive.org; genekult.com; futter.kleinezeitung.at; deutsche-schutzgebiete.de
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами