Уся ендокринологія області зосереджена в єдиному Чернівецькому обласному ендокринологічному диспансері. До поліклініки цього медзакладу щорічно звертаються 76 тисяч хворих. А у стаціонарі, розрахованому на 50 ліжок, проліковуються 1600 пацієнтів. Проте в рамках оптимізації ліжкового фонду в ендокринологічному центрі можуть закрити стаціонарне відділення.
Лікарі та пацієнти б`ють на сполох: перші бояться залишитися без роботи, другі – без належної медичної допомоги.
- На обліку у Чернівецькому ендокринологічному центрі перебувають 85750 хворих з ендокринологічною патологією. Серед них 38031 – пацієнти з цукровим діабетом. Саме вони в першу чергу потребують періодичного стаціонарного лікування, - каже Марина Леонова, головний лікар Чернівецького обласного ендокринологічного центру. - Проте стаціонар розрахований лише на 50 ліжок, тому ми можемо забезпечити лікуванням лише 7% пацієнтів.
У цих непростих умовах Департамент охорони здоров`я у рамках реформування медичної галузі запропонував розділити нашу службу – стаціонарне відділення перенести до Чернівецької обласної лікарні.
Марина Леонова переконана: таке розпорошення служби призведе до скорочення 30-ти працівників, а також негативно вплине на лікування пацієнтів.
- У центрі діє спеціалізована лабораторія, аналогів якій немає в жодній комунальній медичній установі області. Тут хворі безкоштовно можуть здати специфічні аналізи, - пояснює Марина Олександрівна. - Також у ендокринологічному центрі діє єдиний в області «Кабінет діабетичної стопи», у якому хворих консультує кандидат медичних наук Олександр Колотило. Прийом ведуть судинний хірург, подолог, невролог та інші вузькі спеціалісти. Як для пацієнтів поліклініки, так і для хворих стаціонару діє «Школа діабету». При чому якщо хворий з обмеженими можливостями, то медсестра проводить навчання у палаті. Тобто служба організована так, аби хворі в максимально комфортних умовах отримували спеціалізоване лікування.
Щороку число хворих на цукровий діабет збільшується на 2-3 тисячі. Тому колектив ендокринологічного диспансеру написали звернення до голови Чернівецької ОДА, голови обласної ради, міського голови Чернівців, а також у Департамент охорони здоров`я Чернівецької ОДА з проханням не роз`єднувати ендокринологічну службу.
Марія ПОЛІЩУК, заступник директора Департаменту охорони здоров`я Чернівецької обласної державної адміністрації:
- У 2016 році вступила в дію постанова Кабінету Міністрів №1024 від 25.11.2015 року про те, що ліжковий фонд України має становити 60 ліжок на 10 тисяч населення. Досі цей показник у Чернівецькій області становив 75. Тепер наше завдання - так оптимізувати ліжка, щоби не погіршити, а навіть покращити медичну допомогу, і при цьому відповідати нормативу 60. Бо вже з січня 2016 року фінансування виділяється саме на таку кількість ліжкомісць. І якщо зараз не розпочати оптимізацію, в останні два місяці року медзаклади області можуть залишитися без грошей. Таким чином, реформаційні зміни стосуватимуться кожного медичного закладу.
Щодо ендокринологічної служби, ми вивчаємо досвід її роботи у сусідніх областях. До прикладу, у Хмельницькій області 1,5 мільйони населення, а в Чернівецькій – 900 тисяч. Ендокринологічне відділення Хмельницької обласної лікарні розраховане на 35 ліжок, а в результаті оптимізації потужність відділення становитиме 30 ліжок. Наша ж ендокринологічна служба наразі має 50 ліжок у стаціонарі, і за пропозицією головного лікаря, їх стане 45. Тож вочевидь ми бачимо, що ліжковий фонд Чернівецького ендокринологічного центру є надмірним по відношенню до кількості населення.
Також практично в усіх областях України ендокринологічні відділення розміщені на базі багатопрофільних лікарень з метою покращення медичної допомоги хворим на цукровий діабет з ускладненнями. Існуючий в нашій області центр забезпечує бездоганний диспансерний нагляд, підбір інсулінотерапії, якісне обстеження, проте стаціонарне лікування у тій формі, яка існує наразі, не має жодного стосунку до інтенсивного лікування. Адже важкохворого пацієнта досить ризиковано лікувати у стаціонарі, де немає реанімаційного відділення. Тому пацієнти, які мають ускладнення цукрового діабету, лікуються у відділеннях судинної хірургії, неврології, штучної нирки-гемодіалізу, нефрології, офтальмології Чернівецької обласної лікарні. Тобто близько 50% пацієнтів отримують там допомогу, проте спеціалізованого відділення лікарня не має.
Департамент охорони здоров`я проводить заходи з оптимізації ліжкового фонду. Головному лікарю ендокринологічного центру запропонували надати своє бачення розвитку ендокринологічної служби в області. Наразі не існує жодних наказових документів, які би засвідчували, що зміни розпочнуться вже завтра. Загальна стратегія розвитку галузі в області розробляється. Не маємо наміру повністю ліквідовувати відділення, звільняти людей. Ці самі працівники будуть працювати у новоствореному ендокринологічному відділенні обласної лікарні. А наш обласний центр уже має відділення денного перебування, яке планується збільшити.
Створивши єдине ендокринологічне відділення та ліжка для лікування «діабетичної стопи» при відділенні судинної хірургії обласної лікарні, ми зможемо наблизити хворих на цукровий діабет до багатопрофільної своєчасної допомоги.
Ольга КОБЕВКО, заступник голови Комісії з питань медицини, соціального захисту та АТО Чернівецької обласної ради:
- Ми дізналися про існуючу проблему безпосередньо під час одного із засідань Комісії, на яке завітав колектив ендокринологічного диспансеру. Переконані, що будь-які зміни не повинні відчувати на собі працівники медичної галузі. Не раз відвідували центр і знаємо, що там працює чимало медиків-професіоналів. Тому ми завжди залишатимемось на стороні лікарів та пацієнтів.
Для такої оптимізації, яку пропонує Департамент охорони здоров`я Чернівецької ОДА, спочатку потрібно було розробити план чи програму, де чітко прописати переваги переведення структур ендокринологічного центру в обласну клінічну лікарню. Обговорити це з колективом. І тільки після цього приймати будь-які рішення.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами