Завтра – Всеукраїнський день боротьби з меланомою. Якщо родимка змінила колір, почала боліти чи кровоточити, варто одразу звернутися до лікаря. Бо меланома, як розповідає Олександр Куцак, лікар-онколог Чернівецького обласного онкодиспансеру, маскується під будь-яке захворювання шкіри.
- Усі наші родимки закладаються ще під час розвитку ембріона. З одними родимками людина народжується, а інші з`являються в процесі життя. І поки їх не травмувати, вони цілком безпечні, - каже Олександр Васильович. – Однак саме із родимок розвивається меланома – одне із найагресивніших онкологічних захворювань. Ця пухлина метастазує кров`яними судинами, тож дуже швидко поширюється всіма органами. Тому до родимок треба бути дуже уважними.
- Коли ж час іти до онколога?
- Якщо змінилася пігментація родимки, з`явився зуд або біль, кровотеча – усе це привід звернутися до лікаря. Якщо родимку ненароком травмували, не потрібно змащувати фукарцином чи зеленкою і чекати, що мине. Підступність меланоми в тому, що вона маскується під будь-яке шкірне захворювання. І розгледіти це може тільки спеціаліст. Після травми, як правило, ми маємо 20-денний зазор, у який небезпечну родимку можна вдало прооперувати і не допустити метастазування.
- У народі кажуть, що меланома розвивається саме після оперативного втручання, мовляв, вирізали звичайнісіньку родимку, а через рік людина померла від раку…
- Знаєте, як в основному буває: людина травмує родимку, після чого біжить в аптеку за чистотілом і починає сама себе лікувати. Так минає кілька місяців, півроку, рік… І мова йде вже не про травмовану родимку, а про… меланому. Тож онкологу доводиться робити масштабну операцію. Проте час втрачений. Однак чітко побачити, прогресує хвороба чи ні, не можемо. Бо метастаз може мати вигляд малесенької крапочки, закинутої в головний мозок чи легені ще до звернення до нас. І жоден рентген-апарат її не побачить. Тож через 2-3 місяці пацієнт може прийти до нас з новою пухлиною. Таким чином, це не через видалення родимки виникає рак, а фактично він іще до операції розкинув свої щупальця.
- Меланому можна діагностувати лише оглянувши проблемну родимку, чи потрібні додаткові обстеження?
- Досвідченому лікарю достатньо звичайного огляду та детальної бесіди з пацієнтом щодо походження родимки. До того ж, якщо є підозра на меланому, ні в якому разі з пухлини не можна брати ані цитологію, ані гістологію (матеріал для дослідження): ракові пухлини миттєво розповсюджуються організмом. Навіть зайве пальпування пухлини небезпечне. Тому лише видаливши підозріле новоутворення, можемо проводити гістологічне дослідження, що підтвердить або спростує діагноз.
Також ми почали використовувати у діагностиці дерматоскоп – такий же, яким користуються у приватній клініці усім відомої Ольги Богомолець.
- Який прогноз у тих, хто пройшов курс лікування і вилікувався від меланоми?
- Якщо пацієнт звернувся по допомогу надто пізно, від меланоми він може «згоріти» за рік. Особливо агресивна хвороба у молодих людей. Та, на щастя, маю чимало пацієнтів, які після операції та лікування живуть шість-сім років. Хвороба з`являється або повертається знову на фоні послаблення імунітету - вірусних інфекцій, різкої зміни клімату, стресів. Тобто єдиний метод профілактики як самої хвороби, так і рецидиву – не допускати травматизації родимок, вчасно звертатися до лікаря і засмагати з розумом.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами