Чому так сталось – у програмі Суть речей на Радіо 10 розповіла Оксана Драчковська, журналістка, письменниця та громадська діячка,повідомляє Медіа агентство АСС.
«Може, це дуже суб’єктивно, але я не бачу того прогресу, незначного, який був. Мені здається, що був певний тренд, достатньо нетривалий, на інклюзію, на доступність, коли в Україні ця тема трохи педалювалась. Це було, як зазвичай робиться, через якісь грантові програми, заохочення, стимулювання у цьому напрямку. Влада також це підхоплювала. Це було модно.
Зараз, на жаль, це пішло на спад. І це природно, оскільки кожен тренд минає. Щоб тренд став класикою, потрібно, щоб він якось або по-особливому проявився, або щоб був активно підтриманий якоюсь частиною прихильників цього тренду. Нам, людям, які борються за інклюзію, напевно, не вистачило якоїсь снаги. Плюс, вплинули глобальні речі (пандемія корона вірусу,- ред.) і багато коштів, які повинні були витратити на ті ж пандуси, пішли на ковідні програми», - розповіла Оксана Драчковська.
Дивіться нас на YouTube
«Нас ставили у чергу останніми. Нас мало, типу, хоча насправді це не так. Бо, якщо вникну у те, що таке маломобільні люди, то нас більшість. Але візьмемо суто людей з інвалідністю. Нас мало, нас не видно. Тож, ми – хто? Ми – меншість, якою можна і знехтувати. Позиція влади яка: спочатку повинні задовольнити потреби більшості, дати людям те, що вони хочуть. Всі кричать: «Дайте нам дороги!». Тож спочатку роблять дороги. Хочете тротуарів – добре, зробимо тротуари, але після доріг. А потім, коли буде можливість діставатись по цих тротуарах до якихось приміщень, ми будемо вам давати і вже якісь доступні інклюзивні входи. Я вважаю, що це абсолютно неправильно. Я не раз зіштовхуюсь з тим що нас (людей з інвалідністю, - ред.) не знають у закладах, в установах», - розмірковує Оксана Драчковська.
Вона не розуміє, чому потреби людей з інвалідністю задовольняють в останню чергу та наголошує на законодавчі нововведення.
«Є така цікава ремарочка. Тепер законом встановлено, що людей з інвалідністю повинні обслуговувати позачергово. Здається, всі розуміють, що таку людину потрібно пропустити без черги. Але це було таке морально-етичне правило. А зараз це закріплено у Законі України про «Соціальний захист осіб з інвалідністю».
Я пам’ятаю, що коли порушувалась тема тих же літніх майданчиків (щодо їхньої доступності для мало мобільної категорії населення, - ред.), то ми не раз зіштовхувались із несприйняттям людей з інвалідністю соціумом. Казали: «Ну які там ресторани, якщо ті інваліди не можуть вийти з дому?». Якщо ми будемо отак розставляти на свій розсуд пріоритети, що «спочатку ми вам дамо те, а потім ми зробимо це, то до чого ми прийдемо? По-перше, є правило: «Не вирішуйте за нас без нас». Спитайте нас, а ми вам скажемо, що нас потрібно в першу чергу», - додала активістка..
Варто зазначити, що Оксана Драчковська є авторкою дох дитячих автобіографічник книг про «Зайчика-нестрибайчика», прототипом якої є її молодший син Назарчик, який пересувається на інвалідному візку. Від народження Назарчика Оксана Драчковська стала активісткою, яка активно бореться за доступність середовища для мало мобільної категорії населення.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами