Так, працівники Славутської міської лікарні, що на Хмельниччині, долають понад 300 км в один бік, щоб закупити кисень у Чернівцях.
За інформацією цього медичного закладу, станом на 10 листопада 2021 року у стаціонарних відділеннях знаходиться 114 осіб, 96 з них вже з підтвердженим діагнозом COVID-19 та 18 підозр. Потребують кисневої підтримки 53 пацієнти, в тому числі 5 з них на неінвазивній ШВЛ. Для надання допомоги киснезалежним пацієнтам лікарня щодня споживає понад 100 балонів кисню. Про це пише Медіа агентство АСС з посиланням на пресслужбу Славутської міської лікарні.
Читайте також: Думка дня: Лікар з Чернівців про агресивність штаму Дельта
Сьогодні у медичний заклад кисень постачають ТОВ «Проскурівтехногаз ЛХЗ», Хмельницька АЕС, з Черкас, Запоріжжя та інших міст.
«На жаль, цього недостатньо, тому доводиться шукати кисень для пацієнтів не лише в області, а й за її межами (ТОВ «Машзавод»), що за 300 км у Чернівцях – на днях споряджали туди вантажний автомобіль. Важливо наголосити, що собівартість одного балону із киснем (з витратами на пальне) становить майже 400 грн.», - додали у Славутській міській лікарні.
Як розповів кореспонденту МА АСС генеральний директор ТОВ «Машзавод» Віктор Сідляр, кисень у медичні заклади України підприємство почало постачати на минулому тижні. Щодо постачання кисню у лікарні звертаються з різних куточків України, телефонують у ночі та у вихідні, робітники працюють на межі власних сил.
«Приблизно 10 років тому ми постачали кисень у всі лікарні області та за її межі. Тоді кисень був не ліцензований. Проте, через певні обставини: лікарні не розраховувалися з підприємством, та й не існувало такої гострої потреби у ньому – ми перестали поставляти кисень у лікарні. Потім з’явилися певні фірми, і виробництво кисню розділилося на просто кисень і медичний кисень. Відтак, щоб постачати кисень у лікарні потрібна була відповідна ліцензія. Тобто кисень прирівняли до лікарських засобів.
Зараз виник дуже великий дефіцит медичного кисню в закладах України. До нас звернулося міністерство охорони здоров’я з питанням постачання кисню у лікарні, і ми дали позитивну відповідь. Далі підготували документи, подали їх на отримання ліцензії, яку не отримали. Проте лікарні з інших областей звертаються до нас з проханням дати їм кисень, не зважаючи на відсутність цього документу: їм все одно, бо у них взагалі не має кисню! Отож, ми виписуємо просто кисень для ковід-хворих, не вказуючи, що це медичний кисень», - розвідає Віктор Сідляр.
Відвантаження кисню у Чортків. Скріншот відео «Машзавод»
До підприємства, продовжує керівник, звертаються з лікарень Рівненської, Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської, Житомирської областей. Перші постачання кисню були до Києва.
«Цю ідею ініціювало Управління СБУ в Чернівецькій області, оскільки здоров’я людей – це передусім, національна безпека. Тому ми й розпочали цей процес.
Наразі у поставках виникла певна пауза. Одна з причин – впала потреба у кисні, медзаклади набрали його з запасом. Наступне, були відсутні механізми розрахунків. Ми виписували кисень зі ставкою ПДВ, а медичний кисень йде без податку, тому й виникла певна колізія. Але ми знайшли постанову КМУ, відповідно до якої, ми теж можемо виписувати кисень без ПДВ.
Відтак нам продовжують телефонувати звідусіль, почали надходити розрахунки, тому процес знов зрушиться з місця. За черговою партією мають приїхати у п’ятницю», - продовжує генеральний директор.
Потужність підприємства дозоляє виробляти 400 куб. м кисню у годину. Місткість балона, за словами Віктора Сідляра, приблизно 6 куб. м. Відтак, вартість кисню складає майже 450 грн. За одну денну зміну підприємство змогло відвантажити для потреб українських лікарень до 400 балонів кисню.
«Виготовляти сьогодні кисень дуже затратно. Зараз піднялася ціна на електроенергію, а при виробництві кисню використовується тільки електроенергія. Тому ми зараз не можемо поставляти кисень на тих умовах, на яких робили це раніше. Але лікарні його все одно беруть.
Нещодавно ми працювали усі вихідні. Буває, представники медзакладів приїжджають зі своїми балонами, а їх треба розвантажити, заповнити киснем і повантажити назад. Порожній балон важить приблизно 70 кг. А люди привозять від 50 до 180 балонів. Тому робітники дуже важко працюють. Хтось на погрузку приїжджає групами, як то мер Чорткова з депутатами. А хтось присилає лише водія, відтак на наших працівників лягає велике навантаження», - каже керівник «Машзаводу».
Отримати відповідну ліцензію на виробництво кисню, за словами Віктора Сідляра, зараз дуже важко.
«За увесь час, що ми поставляємо кисень у лікарні, жодних нарікань не було, лише позитивні відгуки. Це не наш заробіток і не наша продукція – це передусім допомога українцям у подоланні біди. Отримати ліцензію дуже важко – тут потрібна політична воля», - резюмував співбесідник.
Питання постачання кисню від «Машзаводу» в інші області обговорювалося сьогодні, 12 листопада, під час зустрічі міністра розвитку громад і територій України Олексія Чернишова та голови Чернівецької ОДА Сергія Осачука. Про це під час спільного брифінгу повідомив урядовець.
«Питання контролю забезпечення киснем знаходиться в пріоритеті українського Уряду та голів ОДА. Ми спостерігаємо, що у цій новій хвилі пандемії споживання кисню збільшилося у рази. Тому нам потрібно більше кисню. Відтак ми використовуємо максимум додаткових можливостей, які є у державі. Наразі ми обговорювали питання ТОВ «Машзаводу» і використання його можливостей з постачання кисню в медзаклади, які цього потребують», - сказав міністр.
Голова Чернівецької ОДА Сергій Осачук, своєю чергою, поставив у пріоритет питання безпеки при використанні кисню у лікарнях.
«Питання безпеки і доступу до ринку постачання кисню перебуває на державному контролі. Це не хаотичний рух, він – врегульований. Оскільки ми залучаємо «Машзавод» до такої послуги, то все буде зроблено згідно з діючими нормами допуску такого кисню, який має бути гарантовано безпечним і медичним. Отож, все робиться відповідно до чинних норм, і жодних штучних затримок немає. Чернівецький машинобудівний завод отримає максимальне сприяння у цьому з боку ОДА та департаменту охорони здоров’я. Тому, якщо це є питання декількох днів, то це не є перешкодою, щоб постачати кисень». – додав посадовець.
Наші новини є у Facebook
Відвантаження кисню у Чортків. Скріншот відео «Машзавод»
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами