В Україні триває реформування системи охорони здоров’я. Насамперед реформування вторинного рівня надання медичної допомоги полягає у створенні госпітальних округів.
Госпітальний округ – функціональне об’єднання закладів охорони здоров’я, розміщених на відповідній території, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги населенню такої території. До складу госпітального округу повинно входити не менше однієї багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування першого та/або другого рівня та інші заклади охорони здоров’я. Багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування 1-го рівня має обслуговувати не менше 120 тис осіб, 2-го рівня – не менше 200 тис осіб.
Зона обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю доїзду до багатопрофільних лікарень інтенсивного лікування, що не повинен перевищувати 60 хвилин, та бути еквівалентна радіусу зони обслуговування 60 км.
Кожен госпітальний округ – це мережа закладів, функціональне утворення, яке повинно гарантувати пацієнту, що в разі гострого стану він доїде до закладу, де йому нададуть допомогу.
У кожному окрузі працюватиме госпітальна рада – дорадчий орган, створений учасниками госпітального округу для визначення проблемних питань, координації дій, розробки пропозицій та рекомендацій щодо реалізації на рівні госпітального округу державної політики у сфері охорони здоров’я, а також щодо організації та фінансування медичної допомоги в госпітальному окрузі. Членами госпітальної ради будуть представники міст обласного значення, районів, ОТГ, делеговані для роботи у складі госпітальної ради рішенням відповідних місцевих рад пропорційно до чисельності населення.
Читати ще: На Буковині в кожному госпітальному окрузі будуть «перехоплюючі» лікарні
Передбачається, що створення госпітальних округів дозволить підготовити систему охорони здоров’я вторинного рівня до нового принципу фінансуванняза медичну послугу з 2018 року і тим самим покращити якість і доступність медичної допомоги для населення. Крім того заплановано, що госпітальні округи допоможуть оптимізувати кількість та якість державних медичних закладів і покращити систему медичного забезпечення країни, яка вкрай незадовільна. Україна є четвертою усвіті за кількістю лікарняних ліжок на душу населення(в Україні – 879 на 100 тис. населення; в країнах ЄС в середньому – 527,4 на 100 тис. населення;) та другою в європейському регіоні за середнім рівнем тривалості госпіталізації (В Україні – 11,8 днів, в ЄС – 8,08 днів). При цьому якість медичних послуг є дуже низькою.
У Чернівецькій області процес реформування вторинного рівня надання медичної допомоги викликав чимало питань, зокрема щодо кількості госпітальних округів, місцезнаходження окружних центрів та перетворень, яких зазнають центральні районні лікарні.
Зважаючи на географічні особливості, зокрема наявність гірської місцевості та протяжність території Чернівецької області, що ускладнює доступність до медичних закладів, а також пролягання автодороги державного значення «Чернівці – Київ», у Чернівецькій області запланували створення трьох, а не двох госпітальних округів, як пропонували столичні фахівці. Відповідний Проект був поданий на розгляд до Міністерства охорони здоров’я України. Згідно з Проектом у Чернівецькій області заплановано створення трьох госпітальних округів з центрами у м. Чернівці, м. Сторожинець та м. Хотин. Він був розроблений на основі критеріїв, встановлених Порядком створення госпітальних округів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 року № 932, а при визначенні окружних центрів до уваги брались ще й показники роботи лікувально-профілактичних закладів, кадровий потенціал тощо.
До теми: 5 міфів про госпітальні округи
Три округи є найбільш оптимальними, оскільки така їх кількість дозволяє рівномірно розподілити ресурси, потенціал галузі та якнайкраще забезпечити доступ до медичної допомоги мешканцям області.
Ліквідація районних медустанов у ході створення госпітальних округів в області не передбачається.
Водночас у столиці триває робота над нормативно-правовою базою щодо створення госпітальних округів. Нещодавно було розроблене і затверджене Наказом Міністерства Примірне положення про госпітальний округ.
Джерело: Чернівецька ОДА
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами